Pokój dla dziewczynki – galeria pomysłów!
Pokój małej dziewczynki zwykle kojarzy się ze skąpaną od dołu do góry w różu przestrzenią, której daleko jest od bycia porządną czy zorganizowaną. Jednak w dobie dzisiejszych możliwości aranżacji wnętrz, możliwe jest urządzenie pięknego, dziewczęcego pokoiku, który jednocześnie będzie harmonizował z wystrojem reszty domu. Jak urządzić pokój dla dziewczynki, aby podobał się zarówno mamie, jak i dziecku? Podpowiadamy, według jakich kryteriów zaprojektować pokój dla niemowlaka — dziewczynki, a także co przypadnie do gustu 2, 7, i 10-latce!
O czym przeczytasz w tym artykule?
- Pomysł na pokój dla dziewczynki
- Jak urządzić pokój dla dziewczynki: praktyczne wskazówki
- Urządzamy pokój dla dziewczynki: kolory ścian
- Czym powinien charakteryzować się pokój dla małej dziewczynki?
- Pokój dla dziewczynki 7 lat
- Pokój dla dziewczynki 10 lat
Pomysł na pokój dla dziewczynki
Małe dziewczynki szybko dorastają, a wraz z nimi zmienia się ich gust — stąd neutralny, rosnący się wraz z dzieckiem wystrój pokoju dziecięcego to uniwersalne i sprawdzone rozwiązanie. Nie oznacza to jednak, że ma być on mdły. Dobry pomysł na pokój dla dziewczynki zakładać powinien ponadczasowe elementy, jak, np. drewniana podłoga i jasne, funkcjonalne meble, a do tego moc spersonalizowanych dekoracji, które łatwo będzie wymienić, kiedy mała stwierdzi, że są dla niej już zbyt „dziecinne” - np. kolorowe naklejki zwierząt na ścianę czy różowe zasłony w oknach z czasem warto wymienić na bardziej stonowane akcesoria godne uczennicy.
Motyw przewodni to również świetny pomysł na pokój dziecięcy dla dziewczynki — jeżeli mała uwielbia daną postać z bajki czy konkretne zwierzątko, na pewno ucieszy ją pościel czy naklejki z danym motywem. Dzięki zabiegowi wyeksponowania drobnych, łatwych do zmiany elementów dekoracyjnych, zyskamy pewność, że córka pokocha swój nowy pokój, a my nie będziemy zmuszeni wymieniać wszystkich mebli w nadchodzących latach. Pamiętajmy również, by zarówno kolory, jak i dekoracje, które mają pojawić się w przestrzeni dziecka, należy wspólnie z nim przedyskutować — nie każda mała dziewczynka kocha różowe księżniczki, tak samo, jak nie każdej będzie podobał się pokoik urządzony na modłę skandynawską, czyli w neutralnych kolorach.
Inny, oryginalna inspiracja? Jeżeli tylko mamy taką możliwość, urządźmy pokój na poddaszu dla dziewczynki! W wielu domach znajduje się puste, niezagospodarowane poddasze — taka przestrzeń, nawet jeżeli nie spełnia wymogów, by stać się pełnoprawnym pokojem, (np. nie jest dostatecznie doświetlona), może być zamieniona w wyśnione, bajkowe królestwo małej księżniczki. Chociaż wykończenie poddasza często wiąże się ze stosunkowo wysokimi kosztami, taka inwestycja zwróci się na przestrzeni lat — z czasem kącik na zabawki pod skosami zamieni się w miejsce do słuchania muzyki i spotkań z przyjaciółmi.
Inspiracje i pomysły na pokój dziecięcy dla dziewczynki:
- Motyw przewodni z ulubionym bohaterem z kreskówki lub zwierzętami — np. pościel, wielkoformatowe nalepki na meble czy nawet odważna fototapeta na jednej ze ścian,
- Bajkowe królestwo — marzenie o byciu księżniczką dla wielu dziewczynek wciąż pozostaje aktualne — łóżko z baldachimem i ozdobna, różowa pufa do siedzenia zachwycą młodą arystokratkę,
- Dziewczęcość w wydaniu scandi — dziecięce pokoje w stylu skandynawskim śmiało wykorzystują geometryczne wzory i neutralną kolorystykę — takie wnętrze w wydaniu dla dziewczynki urozmaićmy elementami w jasnych, pudrowych kolorach, np. pod postacią jasnoróżowych poduszek na łóżko,
- Pokój na poddaszu — dla dziewczynki w każdym wieku odrobina prywatnej przestrzeni, w której wszystko można urządzić „po swojemu”, jest na wagę złota — zamieńmy nieużywane poddasze w bajkowe królestwo, a nasze dziecko nie będzie mogło wyjść z zachwytu.
Jak urządzić pokój dla dziewczynki: praktyczne wskazówki
Zorganizowanie funkcjonalnego i stylowego pokoju dla dziewczynki może być wyzwaniem, zwłaszcza jeżeli nasza córka ma inny gust od nas, a także nie pod drodze jej z systematycznym sprzątaniem i organizowaniem własnej przestrzeni. Nawet jeżeli konflikty pojawią się na różnych etapach urządzania dziecięcego pokoju, warto już od początku angażować małą w projekt i brać pod uwagę jej życzenia, a także zastrzeżenia.
Dzięki takiemu podejściu będziemy mieć pewność, że wystrój pokoju będzie dojrzewał wraz z dziecięcym gustem. Zmiany w pokoju dziewczynki warto zacząć od gruntownego przebrania nagromadzonych zabawek i innych przedmiotów, które wyszły już z użycia — im więcej pustej przestrzeni uda nam się uzyskać, tym łatwiejsza będzie nasza praca w trakcie urządzania wnętrza. Poza podstawowym wyposażeniem dziewczęcego pokoju, jak łóżko, szafa, biurko do nauki czy stolik do rysowania, niezbędny będzie również odpowiednio przemyślany system organizacji przestrzeni — przegródki i kosze na zabawki, biblioteczka na książki czy szafka nocna z półeczkami to elementy, dzięki którym dziecko nauczy się, że każda rzecz ma swoje miejsce i łatwiej będzie mu utrzymać porządek.
Oczywiście, inny system przechowywania wybierzemy, urządzając pokój dla dziewczynki 2-latka, a inny dla dziesięciolatki. Niezależnie od wieku dziecka nie bójmy się jednak kreatywnych i odważnych kolorystycznie rozwiązań. W końcu dzieckiem jest się tylko raz, a na „dorosłe”, stonowane kolory przyjdzie jeszcze w życiu pora.
Organizując pokój dla dziewczynki:
- Pamiętajmy, że powinny znaleźć się w nim nie tylko meble, ale również, a może przede wszystkim, elementy wystroju ułatwiające organizację i utrzymanie porządku, np. kolorowe przegródki na zabawki, wiklinowe kosze na większe pluszaki czy drewniana biblioteczka na książki w kształcie domku,
- Wybierając typ systemu do przechowywania, kierujmy się głównie wiekiem córki — małe dziewczynki zadowolą duże pojemniki na zabawki oznaczone kolorami, w przypadku starszych dziewcząt przydadzą się jednak również małe koszyczki przeznaczone na akcesoria do włosów, pierwsze kosmetyki, kredki, flamastry i inne bibeloty,
- Aby nadać dziewczęcemu pokojowi spersonalizowany charakter, zamontujmy elementy takie jak tablica korkowa powleczona tkaniną, kolorowe gwoździe czy lustro z dodatkowych rzędem haczyków, na których dziewczynka będzie mogła zawiesić prywatne drobiazgi, zdjęcia i pamiątki.
Urządzamy pokój dla dziewczynki: kolory ścian
Mamo, czy mogę mieć różowy pokój? To pytanie, z którym zmierzyć musiało się wiele mam małych kobietek. Różowy pokój dla dziewczynki, chociaż jest spełnieniem marzeń niejednej księżniczki, wiąże się z ryzykiem — czy nie znudzi się dziecku za szybko? A także, czy będzie pasował do reszty domu?
Jeżeli jaskrawo różowy pokój dla dziewczynki nie przemawia do naszego poczucia estetyki, warto pójść na kompromis i wprowadzić róż do dziecięcej przestrzeni, ale w nieco subtelniejszym wydaniu. Jasnoszare ściany i biało-kremowy zestaw mebli uzupełnione o tekstylia i akcesoria w odcieniach pudrowego różu stworzą delikatną, dziewczęcą i radosną kompozycję, której daleko jednak będzie od bycia przesadzoną. Inny patent na spełnienie marzeń o różowym pokoju to pomalowanie tym kolorem tylko części ścian, np. niech geometryczne górskie szczyty namalowane na białej ścianie skąpane będą w odcieniach pudrowego różu.
Inna, popularna w ostatnich sezonach inspiracja, to miętowy pokój dla dziewczynki — odcień ten jest nie tylko świeży i energetyczny, ale — co ważne w pokoju dziecka — delikatny i lekki. Mięta ma też tę zaletę, że łatwo łączy się z innymi kolorami, tworząc harmonijne i ciekawe kompozycje. Najczęściej, nieco na skandynawską modłę, odcienie mięty w pokoju dziewczynki łączymy ze złamaną bielą i jasnymi szarościami, jednak nie ma przeciwwskazań, by miętowe ściany zestawić z soczystą zielenią (wesoło i energetycznie!), pudrowym różem (słodko i dziewczęco!) czy niebieskim w odcieniu baby blue (relaksująco i spokojnie).
Pokój dla dziewczynki — kolory ścian, które warto wziąć pod uwagę:
- Pudrowy róż,
- Miętowy,
- Niebieski w odcieniu baby blue,
- Jasna, ciepła szarość,
- Lawendowy,
- Kanarkowa żółć w pastelowym odcieniu.
Czym powinien charakteryzować się pokój dla małej dziewczynki?
Kiedy mamy niekwestionowaną przyjemność urządzić pokój dla niemowlaka dziewczynki zupełnie od początku, warto wziąć pod uwagę najświeższe trendy. W kwestii kolorów ścian nie warto ograniczać się do (jakże słodkiego!) różu. Błękit w odcieniu baby blue, kolor lawendowy, pastelowa żółć, bardzo jasna szarość i biel sprawdzą się równie doskonale.
Pamiętajmy również, że niemowlęta nie potrzebują dużo mebli — łóżeczko, przewijak, komoda i wygodne siedzisko, w którym będziemy mogli przytulić i nakarmić dziecko w zupełności wystarczą na początek. Aby pokój dla niemowlaka dziewczynki zyskał nieco charakteru i ciepła, niezbędna będą również stylowe akcesoria i dodatki — pluszowy, miękki dywan w neutralnym odcieniu, zawieszka z imieniem dziecka, marszczone, aksamitne poduszki, plisowany abażur czy naklejki na ścianę z motywem baleriny sprawdzą się w tej roli doskonale.
Nieco inaczej sprawa ma się, kiedy zaaranżować mamy pokój dla dziewczynki 2 latka. Dziecko w tym wieku skupione jest na eksplorowaniu i poznawaniu najbliższego otoczenia, stąd dziecięcy pokoik musi dorosnąć do potrzeb jego lokatorki. Pudła na zabawki, płaski dywan do ustawiania wieży z klocków, a także większa szafa na ubranka będą w tym okresie niezbędne.
Wybierając meble i akcesoria do pokoju dwulatki, upewnijmy się, że spełniają najwyższe normy bezpieczeństwa i są wykonane z nietoksycznych surowców. W tym wieku szczególnie warto zainwestować w meble, które będą rosły razem z dzieckiem. Przykładem może być tu regał zamieniony w domek dla lalek, w którym w przyszłości ustawimy książeczki i przybory szkolne.
- Urządzając pokój dla małej dziewczynki mamy okazję zrobić to w zgodzie z (przede wszystkim) naszym gustem — neutralne, zgaszone kolory, miękkie, naturalne tkaniny i przytłumione, delikatne światło sprawią, że mała będzie się czuła w swoim pokoju bezpiecznie, a samo wnętrze stworzy harmonijną całość z wystrojem reszty domu.
- Funkcjonalny, interaktywny i bezpieczny — taki przede wszystkim powinien być pokój dla dziewczynki 2 latka. Duże, „udające coś” konstrukcje jak, np. materiałowy namiot tipi czy łóżko z drewnianym stelażem domku bez wątpienia pobudzą wyobraźnię małej.
Pokój dla dziewczynki 7 lat
Rozpoczęcie nauki w szkole to przełomowy moment w życiu każdej małej dziewczynki. Różowe ściany i sterty pluszaków muszą wtedy często ustąpić miejsca stolikowi do nauki i przestrzeni do zabawy ze szkolnymi koleżankami. Pokój dla dziewczynki 7 lat powinien być przede wszystkim dopasowany do jej potrzeb, pamiętajmy jednak, że w tym wieku mała dalej potrzebuje miejsca na zabawki i własne projekty kreatywne. Dlatego warto, aby wystrój pokoju uwzględniał wyraźny podział na miejsce do nauki i miejsce do rekreacji. Dzieci w tym wieku gromadzą zwykle bardzo dużo drobiazgów w swoich pokojach, stąd przemyślany system organizacji, np. podpisane koszyczki przeznaczone na kredki, akcesoria do włosów i zabawkowe zwierzątka pomogą nam wspólnie utrzymać przestrzeń w ładzie.
- Urządzając pokój dla dziewczynki 7 lat, zadbajmy o oddzielną strefę do nauki i zabawy, ale także o miejsce na rozwój kreatywności — czy to pod postacią tablicy kredowej do rysowania, dziecięcej kuchni do przygotowywania niby potraw, czy własnej minitoaletki do zabawy w salon piękności.
Pokój dla dziewczynki 10 lat
Dziewczynki w tym wieku potrafią być bardzo różne — jedne zapragną nagle wymienić wszystkie elementy swojego pokoju na bardziej„dorosłe”, inne wciąż nie będą mogły się rozstać z ukochaną lalką-niemowlakiem i armią pluszaków. Urządzając pokój dla dziewczynki 10 lat, postawmy zatem na uniwersalizm - ściany w neutralnych kolorach, np. białe, kremowe czy jasnoszare i drewniane lub pokryte białym laminatem meble zagwarantują nam, że nie zostaną określone mianem „dziecinnych” w nadchodzących latach. Aby jednak podkreślić dziewczęcy charakter wnętrza, śmiało możemy grać dodatkami i akcesoriami, np. szczególnie modnymi wśród dziewczynek, aplikacjami ściennymi przedstawiającymi chmurki, literki lub inne motywy.
Co będzie pasować do pokoju dla dziesięciolatki?
- Obrazki i aplikacje ścienne z ulubionymi motywami dziecka,
- Oryginalna pufa do siedzenia, a najlepiej dwie — dla niej i dla koleżanki,
- Półki, haczyki i wieszaki na torebki i inne dziewczęce akcesoria,
- Dużo lustro z półeczką na pierwsze przybory do pielęgnacji.
wtorek, 12 lipiec 2022 09:25