Design po polsku, czyli młodzi polscy projektanci i ich dzieła
Design po polsku zachwyca różnorodnością. Część prac jest niezwykle użyteczna, a inne zachwycają formami, które są nie do podrobienia. Przeczytaj nasz artykuł, żeby poznać przedstawicieli polskiego designu. Przedstawiamy sylwetki twórców, którzy są doceniani nie tylko u nas, lecz także w innych krajach.
O czym przeczytasz w artykule?
- Tomek Rygalik – polski projektant sztuki użytkowej
- Polscy designerzy przełamujący schematy: Oskar Zięta
- Design po polsku: nowatorska funkcjonalność projektów Piotra Kuchcińskiego
- Młodzi polscy projektanci z zamiłowaniem do drewna: Nikodem Szpunar
- Dorota Koziara – artystka wszechstronna
Tomek Rygalik – polski projektant sztuki użytkowej
Tomek Rygalik urodził się w 1967 roku w Łodzi, a obecnie mieszka w Warszawie. Artysta prowadzi pracownię projektowania na Wydziale Wzornictwa Przemysłowego Akademii Sztuk Pięknych. Sam ma za sobą naukę na Politechnice Łódzkiej oraz w Industrial Design w Pratt Institute w Nowym Jorku. Polski projektant studiował również w Royal College of Art w Londynie.
Tomek Rygalik uważa zaradność za jedną z najważniejszych cech projektanta – uczy jej również swoich studentów. Podejście mężczyzny wynika z czasów, w których się wychowywał. Podczas transformacji gospodarczej w Polsce wielu rzeczy brakowało, z czym radzono sobie w różnorodny sposób. Polski projektant miał możliwość obserwować ojca, który sam wyrabiał przedmioty trudno dostępne.
Tomasz Rygalik uważa, że tworzone rzeczy powinny być przede wszystkim użyteczne, a na każdego projektanta czeka mnóstwo pułapek. Design po polsku w jego wykonaniu wyróżnia się połączeniem interesującej formy oraz funkcjonalności przedmiotu. Jednym ze znanych projektów Rygalika jest lampa Genotyp, która została wykonana z corianu. Materiał ten łączy w sobie żywicę akrylową oraz naturalne minerały, co sprawia, że jest niezwykle trwały, odporny na temperaturę, a dodatkowo można go kleić bez widocznych spoin.
Tomek Rygalik współpracuje z rozmaitymi firmami. Polski projektant stworzył na zlecenie marki Iker fotel o nazwie Leming. Model ten trafił do warszawskiego Muzeum Narodowego.
Polski projektant cieszy się uznaniem, co potwierdza otrzymana przez niego w 2015 roku nagroda Designera Roku. Rygalik dostał ją od Instytutu Wzornictwa Przemysłowego. Nagroda była uzasadniona własnym, rozpoznawalnym stylem, który stworzył polski projektant.
Tomasz Rygalik:
- Przyszedł na świat w 1967 roku w Łodzi,
- Studiował na Politechnice Łódzkiej oraz w Industrial Design w Pratt Institute,
- Dokształcał się w Royal College of Art w Londynie,
- Uważa, że projektant powinien tworzyć użyteczne przedmioty,
- Jego znanym projektem jest lampa Genotyp,
- Stworzył fotel Leming, który trafił do warszawskiego Muzeum Narodowego,
- W 2015 roku otrzymał nagrodę Designera Roku.
Polscy designerzy przełamujący schematy: Oskar Zięta
Oskar Zięta urodził się w 1975 roku. W 2000 roku ukończył architekturę na Politechnice Szczecińskiej, uczył się również w Zurychu. W 2004 roku opracował specjalną technologię FIDU, czyli specjalnej obróbki blachy. Za fascynację metalem odpowiada dziadek Zięty, który miał własną kuźnię.
Polscy designerzy stale poszukują oryginalnych rozwiązań i tak samo było w przypadku Zięty. Projektant opracował metodę FIDU, która polega na nadmuchiwaniu powietrzem połączonych ze sobą płatów blachy. Właśnie w taki sposób powstał jeden z jego najpopularniejszych projektów, czyli krzesło Plopp. Zaletą modelu jest niezwykła wytrzymałość, a przy tym lekkość konstrukcji i możliwość pełnego recyklingu.
Podczas badań nad krzesłem inżynierzy nie wierzyli w jego wytrzymałość. Okazało się, że stołek z nadmuchanej blachy wytrzyma duże obciążenie, a dodatkowo zapewni wygodę użytkownikowi. Nazwa Plopp oznacza „polski ludowy obiekt pompowany powietrzem”, a projekt przyniósł Zięcie sławę oraz mnóstwo nagród. Krzesło trafiło nawet do Centre Pompidou w Paryżu, gdzie zostało uznane za jedno z krzeseł, które wpłynęły na współczesny design.
Polski projektant kontynuuje pracę metodą FIDU. Z nadmuchanej blachy powstały nie tylko krzesła, lecz także stojaki na ubrania, ławki czy wieszaki. Oskar Zięta chciały rozszerzyć polski design z wykorzystaniem tej technologii i użyć jej do budowania większych obiektów.
Oskar Zięta:
- Przyszedł na świat w 1975 roku,
- Studiował architekturę na Politechnice Szczecińskiej,
- Jest twórcą technologii FIDU,
- Jego popularnym projektem jest krzesło Plopp,
- Krzesło to trafiło do Centre Pompidou w Paryżu.
Design po polsku: nowatorska funkcjonalność projektów Piotra Kuchcińskiego
Znani polscy projektanci poszukują nowatorskich rozwiązań, a jedną z osób, którym udaje się je znaleźć, jest Piotr Kuchciński. Designer studiował architekturę na Politechnice Poznańskiej. Swoją karierę zaczynał od projektowania osiedli mieszkaniowych, jednak później zajął się tworzeniem mebli nie tylko do domów, lecz także przestrzeni publicznych.
Szybko zaczął osiągać sukcesy. Już w 2012 roku otrzymał nagrodę Designer Roku, którą przyznał mu Instytut Wzornictwa Przemysłowego. Z zasady tworzy modele będące ponadczasowymi, a nie zgodnymi z trendami, które obowiązują tylko przez chwilę. Polski projektant lubi tworzyć wyposażenie mające wiele zastosować – za przykład może posłużyć kolekcja You dla firmy Vox.
Piotr Kuchciński w swoich projektach coraz chętniej sięga po kolory. Design po polsku w jego wykonaniu staje się odważniejszy. Projektant wykorzystuje bowiem odcienie takie jak różowy czy żółty.
Polski projektant cieszy się uznaniem, co potwierdzają zdobyte przez niego nagrody. Jedną z nich jest Red Dot Design Award, którą Kuchciński otrzymał za stoliki H2 oraz kanapę Clapp. Ten drugi mebel należy do serii o takiej samej nazwie. Jest ona inspirowana latami 50. oraz konstrukcją wciąż popularnego modelu krzesła Chierowskiego.
Piotr Kuchciński:
- Studiował na Politechnice Poznańskiej,
- Zajmował się projektowaniem osiedli mieszkaniowych,
- Projektuje meble do domów oraz przestrzeni publicznych,
- W 2012 roku otrzymał tytuł Designera Roku,
- Tworzy meble ponadczasowe o różnorodnych zastosowaniach,
- Otrzymał Red Dot Design Award.
Młodzi polscy projektanci z zamiłowaniem do drewna: Nikodem Szpunar
Meble polskich projektantów powstają z rozmaitych materiałów. Nikodem Szpunar szczególnie upodobał sobie drewno ze względu na tradycje rodzinne – zarówno ojciec, jak i dziadek mężczyzny wyrabiali elementy wyposażenia z naturalnego surowca. Polski projektant zajmuje się nie tylko tworzeniem mebli, lecz także scenografii i witryn sklepowych.
Nikodem Szpunar studiował na Wydziale Wzornictwa Przemysłowego na warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych. Kształcił się również w National College of Art & Design w Dublinie. Polski projektant współpracował z Tomaszem Rygalikiem, zdobywając w ten sposób cenne doświadczenie. Obecnie Szpunar prowadzi własną pracownię.
Design polski w wydaniu Szpunara wyróżnia się przede wszystkim minimalistyczną formą. Jego projekty cechują się również zwróceniem w stronę potrzeb użytkownika, dlatego wiele elementów wyposażenia spełnia jednocześnie różnorodne funkcje. Przykładem może być mebel Madame, który można potraktować wielorako – jako puf, schowek lub stolik.
Nikodem Szpunar:
- Studiował na Wydziale Wzornictwa Przemysłowego na warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych,
- Tworzy scenografie, witryny sklepowe oraz meble,
- Jego meble powstają z drewna,
- Tworzy minimalistyczne elementy wyposażenia, które dbają o potrzeby użytkownika i oferują mu wiele rozwiązań – przykładem jest mebel Madame. Może on posłużyć jako schowek, stolik lub puf.
Dorota Koziara – artystka wszechstronna
Design po polsku rozwijają również kobiety, a jedną z nich jest Dorota Koziara. Artystka urodziła się w 1967 roku, a w 1993 roku ukończyła studia na Wydziale Architektury Wnętrz i Wzornictwa Przemysłowego Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu. Dorota Koziara zajmuje się projektowaniem mebli, ale także architekturą wnętrz oraz tworzeniem scenografii. Stara się również promować design polski, będąc kuratorką wystaw, na przykład w Mediolanie.
Dorota Koziara oraz inni znani polscy projektanci brali udział w ekspozycji Polish Designers, którą projektantka sama zorganizowała w 2005 roku. Obecnie artystka współpracuje z wieloma znanymi markami – zarówno polskimi, jak i światowymi. Koziara ma na swoim koncie współpracę z ceramiką z Bolesławca – projektowała dla znanej marki wzory.
Dorota Koziara nie obawia się tworzenia form prostych oraz tych postmodernistycznych. Artystka jest na tyle wszechstronna, że podejmuje się współpracy z rozmaitymi markami. Pracowała dla znanej na całym świecie marki Dior, a także dla polskiej firmy Comforty.
Dorota Koziara:
- Przyszła na świat w 1967 roku,
- W 1993 roku otrzymała dyplom na Wydziale Architektury Wnętrz i Wzornictwa Przemysłowego,
- Zajmuje się architekturą, meblami, wystawami,
- Stworzyła wzory dla ceramiki z Bolesławca,
- Współpracowała z marką Dior oraz polską firmą Comforty.
środa, 08 styczeń 2020 10:54