12 inspiracji: schody w salonie! Sprawdź, jak urządzić salon ze schodami
Aranżacje salonu ze schodami mogą być bardzo efektowne. Dodają przestrzeni i stwarzają idealne warunki do wdrażania w życie oryginalnych pomysłów. Schody w małym salonie zajmują miejsce, jednak z drugiej strony wprowadzają element nowoczesności. W dużym salonie podkreślą przestronność całego pomieszczenia, a miejsce pod nimi można zagospodarować tak, by wykorzystać dosłownie każdy dostępny centymetr. Czy wobec tego schody w salonie to dobry pomysł, czy jednak zdecydować się na zabudowanie ich w klatce schodowej? Zabierają niepotrzebnie miejsce, czy też stanowią doskonały pretekst do nietuzinkowych aranżacji? Zostańcie z nami, a po przeczytaniu niniejszego artykułu odpowiedzi na te pytania będą o wiele łatwiejsze.
O czym przeczytasz w artykule?
- Wady i zalety umieszczenia schodów w salonie
- Jak urządzić salon ze schodami?
- Nowoczesne schody w salonie w wymiarach
- Salon ze schodami. Aranżacje
- Schody otwarte na salon w różnych wersjach
- Jak zagospodarować przestrzeń pod schodami w salonie?
Wady i zalety umieszczenia schodów w salonie
Chociaż umieszczenie schodów w salonie może się wydawać zabieraniem mu przestrzeni, w rzeczywistości sprawa wygląda inaczej. Pod schodami zyskujemy dodatkowe miejsce, a ponadto pokój dzienny wydaje się większy. Mała, ciasna klatka schodowa z pewnością nie jest tu lepszą alternatywą.
Dzięki schodom salon robi się przestronny i „otwarty”. Schody w pokoju dziennym są też bardziej ergonomiczne. Można nimi bez większego problemu wnieść większe meble czy przedmioty. I w końcu, o ile zdecydujemy się na odpowiedni model schodów, zyskamy dodatkową dekorację i oryginalny element aranżacji w naszym pokoju dziennym.
Oczywiście, takie rozwiązanie ma nie tylko zalety. Jego głównym minusem jest fakt, iż salon staje się miejscem komunikacji, przybierając rolę holu. W ten sposób traci swój prywatny charakter i staje się mniej przytulny. Otwarte schody w salonie oznaczają także brak izolacji pomiędzy głośniejszą strefą dzienną na dole a cichą strefą nocną u góry (bo u góry najczęściej urządzamy sypialnie i pokoje dla dzieci).
Jakie są zalety i wady schodów w salonie?
- Schody w salonie pozwalają na zlikwidowanie ciasnej klatki schodowej, dzięki czemu można swobodniej wnosić duże przedmioty na górę,
- Pod schodami w salonie zyskujemy miejsce, które można w ciekawy sposób zaaranżować (jak? Już za chwilę przedstawimy kilka fantastycznych pomysłów),
- Schody w pokoju dziennym sprawiają, że pomieszczenie jest bardziej przestronne,
- W salonie ze schodami prowadzącymi na piętro jest mniej przytulnie, a w sypialniach na górze brakuje prywatności.
Jak urządzić salon ze schodami?
Jednym ze sposobów na uniknięcie całkowitego pozbawienia salonu przytulności jest umieszczenie schodów przy wejściu. Dzięki temu ciąg komunikacyjny nie zaburzy całego wnętrza, a pozostanie na uboczu. Jeśli istnieje obawa, że głosy płynące z pokoju dziennego za bardzo będą się nieść do sypialni (lub też pokoju dziecięcego) warto odgrodzić salon, stawiając przy nich mebel, na przykład o otwartej, dwustronnej konstrukcji (jak regał).
Ażurowa, wisząca konstrukcja schodów, daje nam dodatkowe miejsce pod spodem do zagospodarowania i znacznie powiększa optycznie wnętrze. Warto tu również podjąć decyzję, czy schody mają się wtapiać w tło, czy też stać się efektownym, oryginalnym i odznaczającym się elementem aranżacji.
Rodzaj schodów najlepiej wybrać już na etapie projektu domu lub też w trakcie budowy. Nie oznacza to jednak, że nie można się zdecydować na połączenie salonu znajdującego się na parterze z pokojem lub pokojami na piętrze. Trzeba się jednak liczyć z tym, że w takim wypadku możliwości wyboru mogą być bardziej ograniczone.
Co warto wiedzieć na temat urządzania salonu ze schodami?
- Zaplanowanie schodów na uboczu pozwoli na zachowanie większej przytulności w pokoju dziennym,
- Postawienie dużego mebla w okolicy schodów pomoże lepiej izolować hałas dochodzący z dołu do góry,
- Rodzaj schodów wybieramy jak najszybciej, na etapie projektu lub budowy, jednak jeśli nie jest to możliwe, to nic straconego. Wybór typów i wielkości schodów łączących już istniejące pomieszczenia może być jednak ograniczony.
Nowoczesne schody w salonie w wymiarach
Schody w salonie przede wszystkim powinny być wygodne w użytkowaniu. Stopnie muszą mieć odpowiednią głębokość, to jest 15-17 cm. Wysokość wygodnych schodów mieści się w granicach od 29 do 30 cm. Przepisowa wysokość użytkowa to 2 m (bierzemy pod uwagę, że niekiedy trzeba po schodach wnieść jakiś większy przedmiot). Przy schodach zabiegowych znaczenie ma szerokość stopni, ponieważ najwęższe części są niewygodne, a właściwie nieużyteczne.
Schody otwarte na salon, zarówno samonośne, jak i wylewane, mogą być bardzo efektowne dlatego, nawet jeśli nasz pomysł na schody okaże się niewykonalny po przedstawieniu go fachowcowi, to warto wiedzieć, że obecnie jest wiele innych możliwości, dzięki którym można zaaranżować w salonie wygodne schody stanowiące doskonałe uzupełnienie całej aranżacji.
Dużym atutem wylewanych schodów jest fakt, że przestrzeń pod nimi można w ciekawy sposób zabudować, zyskując dodatkowe miejsce. Co więcej, nie dudnią podczas chodzenia. Z kolei schody samonośne, zwłaszcza jeśli zbudujemy je z niebanalną balustradą, będą ciekawym elementem wnętrza, dekoracją samą w sobie.
Jakie wymiary powinny mieć wygodne schody w salonie?
- Głębokość stopni: 15-17 cm,
- Wysokość stopni: 29-30 cm,
- Wysokość użytkowa: 2 m.
Salon ze schodami. Aranżacje
Aranżacje salonu zależą w dużej mierze od tego, jaki rodzaj schodów wybierzemy. W pokojach dziennych wykonuje się schody wewnętrzne jednobiegowe, dwubiegowe, trójbiegowe i łamane. Schody jednobiegowe, spośród wszystkich wymienionych, są najtańsze i najprostsze w konstrukcji. Nie mają jednak spocznika, więc dla małych dzieci, osób starszych, czy też osób mających problemy z chodzeniem, mogą okazać się uciążliwe w użytkowaniu.
Schody dwubiegowe, trójbiegowe i łamane mają spocznik, dzięki czemu są wygodniejsze, a do tego zajmują stosunkowo niewiele miejsca. Schody dwubiegowe najczęściej podzielone są przez spocznik na dwie równe części. Schody łamane z kolei mają większą liczbę stopni w drugim biegu. Trójbiegowe schody wewnętrzne łamią się na trzy części oddzielone od siebie spocznikami. Chociaż są bardzo wygodne, zajmują dość dużo miejsca.
Schody w małym salonie nie powinny zajmować zbyt dużo miejsca, ponieważ z jednej strony zabiorą tak cenną przestrzeń, a z drugiej przytłoczą swoją wielkością całe pomieszczenie dlatego, jeśli tylko to możliwe, lepiej wybrać tu schody jednobiegowe. Aranżacje salonów o dużym metrażu będą się prezentować niezwykle efektownie i okazale ze schodami dwubiegowymi, trójbiegowymi i łamanymi.
Schody zabiegowe należą do grupy schodów dywanowych, nazywanych także ażurowymi. To najczęściej schody samonośne,wersje bez spocznika ani podestu, a więc nie tak wygodne, jak dwubiegowe, trójbiegowe czy łamane. Mimo to nie zajmują wiele miejsca, a do tego są bardzo dekoracyjne.
Aranżacje salonu ze schodami:
- Zależą w dużej mierze od wielkości pomieszczenia.
- Mały salon ze schodami jednobiegowymi będzie najlepszym rozwiązaniem.
- W dużym salonie można pokusić się o budowę schodów dwubiegowych, trójbiegowych lub łamanych, które zajmują więcej miejsca, ale jednocześnie są wygodniejsze.
- Schody dywanowe, zwane także ażurowymi, stanowią niezwykłą dekorację pokoju dziennego, jednak nie są tak wygodne w użytkowaniu, jak wersje dwubiegowe, trójbiegowe i łamane (nie mają spoczników).
Schody otwarte na salon w różnych wersjach
Nowoczesne schody w salonie mogą być wykonane z drewna, metalu lub szkła. Bardzo atrakcyjne, samonośne schody, zakotwione w ścianie tylko z jednej strony, to prawdziwy hit w aranżacji wnętrz. Przepięknie też prezentują się schody wykonane ze szkła. Dają wrażenie lekkości i nie zabierają światła. Jak łatwo się domyślić, są też jednak droższe i trudniejsze w utrzymaniu.
Miłośnicy bardziej tradycyjnego wystroju wnętrza mogą zdecydować się na schody wylewane, obłożone drewnem z dekoracyjną, kutą balustradą. Z kolei w salonie urządzonym w stylu rustykalnym najlepiej będą pasowały schody wylewane obłożone płytkami.
Schody spiralne, zwane też kręconymi, nie mają spocznika ani podestu, dlatego mogą być niewygodne dla osób o obniżonej sprawności. Są jednak wyjątkowo dekoracyjne i efektowne. W dodatku ich montaż jest dość prosty. Często spotykany model zawiera centralną część, słup, na którym opiera się konstrukcja, oraz metalowe stopnie. Takie schody są wąskie, dlatego noszenie pomiędzy piętrami mebli może tu być utrudnione.
Bardziej skomplikowaną konstrukcję mają tak zwane schody wachlarzowe, które ze względu na swoją skomplikowaną konstrukcję są drogie. Prezentują się jednak w salonie niezwykle elegancko, klasycznie i stylowo. W tego rodzaju schodach stopnie najczęściej wykonane są z drewna, a balustrady z metalu.
Jakie schody otwarte na salon warto wybrać?
- Samonośne,
- Wylewane,
- Spiralne,
- Wachlarzowe.
Jak zagospodarować przestrzeń pod schodami w salonie?
Pomysł na ścianę przy schodach, a także miejsce pod schodami, to połowa sukcesu w aranżacji salonu. Na ścianie najczęściej wieszamy zdjęcia, a także obrazy. Przestrzeń pod schodami daje nam jednak o wiele większe pole do popisu.
To doskonałe miejsce do tego, by ustawić w nim rośliny. Wprowadzają one do każdego wnętrza miły nastrój, a niekiedy ich wielkość i kształt wymagają dużej przestrzeni, która pod schodami i tak jest trudna do wykorzystania. Dobrym pomysłem jest na przykład ustawienie pod schodami kwiatów w dużych donicach.
Niemniej korzystnym rozwiązaniem jest zaaranżowanie pod schodami regału na książki, zwłaszcza jeśli będzie to regał wykonany na wymiar, ponieważ dzięki takiemu rozwiązaniu wykorzystamy niemal każdy centymetr dostępnej przestrzeni. Warto tu również pamiętać o zamontowaniu efektownego podświetlenia i postawieniu w pobliżu wygodnego fotela.
Jeżeli schody znajdują się niedaleko drzwi wejściowych, można pod nimi umieścić wieszaki na ubrania, a także półki na buty czy ławeczkę, na której goście czy gospodarze włożą i zdejmą wygodnie buty. Jeśli taką ławeczkę wyściełamy dodatkowo miękkim obiciem i położymy na niej poduszki, to zyskamy element, który zwiększy przytulność wnętrza. Właściciele czworonogów mogą rozważyć, czy pod schodami ich pupil nie miałby dla siebie idealnego schronienia.
Miejsce pod schodami w małym salonie można zagospodarować, zabudowując je szafkami, które pomieszczą dużo rzeczy. Co więcej, w takiej wnęce można również zmieścić wysuwane łóżko dla gości. Jeśli nasz salon ma pełnić jednocześnie funkcję domowego biura czy też miejsca do pracy, to przestrzeń pod schodami będzie również idealnie nadawać się do tej roli. To również miejsce, w którym dobrze będzie się prezentować stolik z telewizorem czy też salonowa kanapa.
Dodajmy jeszcze, że wolna przestrzeń pod schodami doskonale nadaje się do zamieszczenia w niej dzieł sztuki. Może to być na przykład obraz, rzeźba, statuetka, waza, dekoracyjne wazony czy też dizajnerski mebel. To miejsce, w które raczej nikt nie stara się wejść, dlatego ryzyko strącenia czy uszkodzenia cennego nabytku jest minimalne.
Jak można zagospodarować przestrzeń pod schodami w pokoju dziennym?
- Stawiając w niej rośliny,
- Stawiając w niej regał na książki,
- Tworząc w niej rodzaj przedpokoju, jeśli schody znajdują się blisko wejścia (wieszak, półki na buty, wygodna ławeczka),
- Zabudowując ją szafkami,
- Chowając we wnęce wysuwane łóżko,
- Tworząc w niej kącik do pracy,
- Stawiając w niej kanapę lub stolik RTV z telewizorem,
- Umieszczając w niej dzieła sztuki, pamiątki lub inne cenne i delikatne przedmioty.
czwartek, 23 czerwiec 2022 08:41