Fotel uszak – wszystko, co musisz o nim wiedzieć!
Istnieją takie meble, które mimo upływu czasu, nadal prezentują się doskonale i wnoszą do wnętrza wyjątkowy, ponadczasowy design. Taki, a na dodatek zaskakująco elegancki, jest fotel uszak. Wszystko to za sprawą lekkiej, smukłej sylwetki, komfortowego siedziska z wysokim oparciem i nieodpartego wprost uroku. Mimo że pierwsze wersje tego mebla pojawiły się już kilkaset lat temu, do dziś cieszy się on niesłabnącym powodzeniem na całym świecie — do tego zarówno w tradycyjnych, jak i w nowoczesnych wnętrzach. Oto parę słów o tym, dlaczego warto zaprosić go i do naszego domu.
O czym przeczytasz w artykule?
- Skąd wzięła się nazwa?
- Fotel uszak dziś, czyli klasyk we współczesnym wydaniu,
- Fotel uszak w salonie — przytulnie i wygodnie,
- Jaki kolor wybrać?
- Rozwiązanie dla ceniących wygodę: fotel uszak z podnóżkiem,
- Fotel uszak — wymiary,
- Jak zrobić fotel uszak?
Skąd wzięła się nazwa?
Klasyczny, mocno zabudowany fotel uszak obecnie może nie znajdować łatwego uzasadnienia dla swojej konstrukcji, jednak dodatkowe boki i obszerne podłokietniki nie pojawiły się w tym modelu przypadkiem. Uzasadnienia dla takiej, a nie innej sylwetki fotela szukać należy w mokrym i wietrznym klimacie XVII wiecznej Wielkiej Brytanii, gdzie pierwotnie został wymyślony. Nieszczelne okna, ziąb wdzierający się między murami i nieustający przeciąg sprawiły, że ówcześni Anglicy szukali fotela, który pozwoli zatrzymać ciepło płynące z kominka jak najbliżej siedzącej przed nim osoby, a dodatkowo, dzięki wysokim bokom, osłoni uszy i szyję od zimnego powietrza.
- Słynny fotel z uszami stanowił wyposażenie angielskich dworków i gospodarstw domowych już w XVII wieku,
- Niektóre źródła podają, że ojczyzną fotela uszaka była XVII wieczna Francja - ponoć pojawił się na dworze Ludwika XIV i stanowił mebel przeznaczony dla elit,
- Fotel uszak nazywany jest czasem fotelem kominkowym ze względu na swoją konstrukcję sprzyjającą zachowaniu ciepła płynącego z paleniska, a także dającą dodatkową ochronę przed przeciągami plecom i bokom jego użytkowników.
Fotel uszak dziś, czyli klasyk we współczesnym wydaniu
Stylowy i wygodny fotel to niezwykle ważny element w każdym salonie, gabinecie czy sypialni — nie tylko pozwala na chwile błogiego odpoczynku po ciężkim dniu, ale i w znaczący sposób potrafi wzbogacić i urozmaicić wystrój wnętrza. Aby jednak w pełni wykorzystać potencjał, jaki ze sobą niesie, nie bez znaczenia będzie wybór odpowiedniego modelu. Dla osób ceniących sobie ducha ponadczasowego klasycznego wzornictwa, ale i komfort oraz prostotę, jakie do wnętrz wnosi współczesny design, rozwiązaniem idealnym będzie właśnie fotel uszak.
- Mimo że obecnie występuje zazwyczaj w uwspółcześnionej, o wiele prostszej niż przed laty formie, fotel uszak zachował w sobie dawną symetrię i smukłą sylwetkę, dzięki której po dziś dzień stanowi stylowy dodatek do wnętrz o przeróżnych stylach.
Fotel uszak w salonie — przytulnie i wygodnie
Chociaż ten nieco elegancki i smukły model siedziska z powodzeniem sprawdzi się również w gabinecie, salon wciąż wydaje się wymarzonym miejscem do błogiego relaksu w wygodnym fotelu. Wysokie oparcie o lekkim odchyleniu, głębokie, miękkie siedzisko, a także boczne uszy zapewniające podparcie dla głowy w razie drzemki odpoczywającej w nim osoby sprawiają, że fotel uszak w salonie sprawdzi się wręcz doskonale. Nie należy jednak pomijać również dekoracyjnej funkcji tego mebla — zgrabna sylwetka i bogate wzornictwo, jakie proponują współczesne sklepy meblarskie, powodują, że fotel uszak będzie wyglądał dobrze niemalże w każdym wnętrzu.
Fotel uszak w salonie o stylu:
- Klasycznym — do takiej aranżacji pasować będzie elegancka, ponadczasowa wersja słynnego uszaka. Wybierzmy fotel na rzeźbionych, ludwikowskich nóżkach z mocno profilowanym oparciem i obszerną poduszką siedziska, najlepiej w stonowanych kolorach, np. bieli lub écru,
- Nowoczesnym — nie rezygnujmy tutaj z tzw. uszy, postawmy jednak na model o lżejszej formie i sylwetce niż klasyczny uszak — w cenie będzie również tapicerka w jednym z modnych obecnie odcieni, np. miętowa, szara lub kolorze pudrowego różu,
- Vintage — we wnętrzu pełnym nostalgii i romantycznych wzorów dobrze będzie wyglądać fotel o klasycznej formie, warto jednak dodać mu nieco wyrazu, np. za sprawą tapicerki w kwiatowe desenie czy poduszki z koronkowym obszyciem,
- Boho — w takiej przestrzeni liczyć się będą intensywne, energetyzujące barwy i wzory przywodzące na myśl artystyczną cyganerię — fotel uszak w odważnym kolorze, np. żółtym, pomarańczowym czy fuksji pomoże nam osiągnąć zamierzony efekt,
- Industrialnym — jeżeli pociąga nas awangardowy i nieco surowy wystrój wnętrz, postawmy na fotel o prostej formie — pozbawiony zbędnych zdobień czy przeszyć. Metalowe nogi i ciemna tapicerka, np. popielata lub czarna stworzą mebel gustowny, ale w industrialnym duchu.
Jaki kolor wybrać?
Fotel uszak skradł serca tak wielu z nas za sprawą m.in. swojej uniwersalnej sylwetki, która łatwo daje się dopasować do wnętrz o przeróżnej stylistyce. Nie bez znaczenia będzie jednak również kolor obicia, na który się zdecydujemy. Wiele osób wybierając meble wypoczynkowe do salonu czy gabinetu, stawia na neutralne i sprawdzone kolory, które na pewno nie „pogryzą” się z innymi elementami wystroju wnętrza. Sięgając jednak po ten ponadczasowy i niemalże kultowy już mebel, warto popuścić nieco wodze fantazji i sięgnąć po trochę koloru.
Jeżeli zależy nam na modnym, a do tego oryginalnym i przyciągającym uwagę kolorze, który wyróżni się na tle reszty wnętrza, postawmy na fotel uszak turkusowy. Ten głęboki kolor niezwykle efektownie wyglądać będzie na obiciu z przyjemnej w dotyku, welurowej tkaniny. Mimo że turkus to dość odważny kolor, bez problemu połączymy go z bardziej stonowanymi odcieniami w salonie czy sypialni — wyjątkowo dobrze łączy się on z ciepłą bielą, drewnem, beżem i innymi neutralnymi odcieniami. W nieco odważniejszym zestawieniu kolorystycznym możemy uzupełnić go dodatkami w odcieniu limonki lub koralowej czerwieni.
Z kolei dla zwolenników minimalistycznych salonów w szarościach, ciekawym akcentem, który dodatkowo nieco ożywi wnętrze, może być fotel uszak żółty. Ten intensywny, elegancki, ale i nieco zadziorny kolor idealnie uzupełni zarówno wnętrze o stonowanych barwach, jak i wyrazisty biało-czarny salon w stylu scandi. Co więcej, żółć to kolor, który wprowadza do domu przytulny i ciepły nastrój, dobrze więc wpasuję się również w aranżację opartą o barwy purpury, rubinu czy złota.
- Jeżeli szukamy koloru, który będzie pasował do klasycznego wnętrza, wybierzemy fotel uszak w neutralnych odcieniach, np. beżowy, szary lub jasno kremowy,
- Jeżeli szukamy nieco ekstrawaganckiego odcienia, który nada wnętrzu charakteru, postawmy na fotel uszak turkusowy,
- Z kolei fotel uszak żółty to propozycja dla osób pragnących nieco ożywić i rozweselić przestrzeń mieszkalną — szczególnie ładnie będzie się prezentował w szarym lub czarno-białym salonie.
Rozwiązanie dla ceniących wygodę: fotel uszak z podnóżkiem
Jak połączyć wygodę i komfort przestronnej kanapy z wyrafinowaniem i stylem, które oferuje fotel uszak w salonie? Zestaw, który bez wątpienia spełni wszystkie nasze oczekiwania to fotel uszak z podnóżkiem — ergonomiczne, lekko odchylone w tył oparcie, wysokie uszy zapewniające oparcie dla głowy, a także pozwalający na wyciągnięcie nóg podnóżek, to przepis na naprawdę błogi relaks po ciężkim dniu. Aby stworzyć strefę sprzyjającą nie tylko odpoczynkowi, ale i, np. czytaniu, nie zapomnijmy uzupełnić ten zestaw o lampę wolno stojącą z żarówką o ciepłej temperaturze światła — chwila wytchnienia w kojącej atmosferze będzie na wyciągnięcie naszej ręki każdego wieczora!
- Fotel uszak w zestawie z podnóżkiem pozwoli w pełni wykorzystać relaksacyjne właściwości tego niezwykle wygodnego modelu siedziska.
Fotel uszak — wymiary
Aby naprawdę komfortowo rozsiąść się i skorzystać z chwili odpoczynku w fotelu, musi on mieć odpowiednie wymiary. Istnieje wiele wersji tego słynnego siedziska, które, mimo że wyglądają zjawiskowo, niekoniecznie są równie wygodne. Szukając fotela, który zapewni nam pełnię relaksu, zwróćmy uwagę na takie informacje, jak wysokość siedziska, a także jego głębokość i szerokość — nie bez znaczenia będzie również wysokość, na jakiej znajdują się boki i oparcie. Oczywiście, jeżeli nasz salon nie ma za dużo metrów, nieco mniejszy mebel wcale nie musi być gorszy, o ile tylko wybierzemy taki o ergonomicznej sylwetce i jakościowym wypełnieniu, np. z pianki wysokoelastycznej.
Klasyczny fotel uszak — wymiary:
- Wysokość całego fotela: 105 cm,
- Wysokość od podłogi do siedziska: 48 cm,
- Głębokość siedziska: 55 cm,
- Szerokość siedziska: 55 cm.
Jak zrobić fotel uszak?
Jedno jest pewne — fotel uszak do tanich nie należy, zwłaszcza jeżeli zależy nam na takim o klasycznym designie. Na szczęście, ponieważ jest to model znany i lubiany nie od dziś, istnieje sposób, by zaprosić ten popularny mebel do naszego domu i nie wydać przy tym kroci. Pytanie brzmi — jak zrobić fotel uszak? O ile zbudowanie stelażu mebla do łatwych nie należy, o tyle dobrym pomysłem może okazać się zakup nieco wysłużonego egzemplarza po niskiej cenie i samodzielna zmiana tapicerki.
Dla osiągnięcia zamierzonego efektu niezbędny będzie w takim wypadku wybór odpowiedniego obicia. Najlepiej sprawdzi się takie o grubej gramaturze i dobrej odporności na ścieranie, np. z lnu, bawełny połączonej z poliestrem, a również — z chętnie ostatnio wybieranego — weluru. Nie zapomnijmy również o wymianie zużytego wypełnienia na nowe, wykonane, np. z waty lub pianki, a także o niezbędnych do całej operacji narzędziach: szpilkach, igle i mocnej nici, nożyczkach, maszynie do szycia, a także specjalnym zszywaczu tapicerskim.
W internecie istnieje wiele filmów instruktażowych, z których pomocą, krok po kroku, samodzielnie stworzymy nasz wymarzony fotel uszak. Jeżeli jednak nie czujemy się na siłach na tak złożoną operację, lepiej będzie skorzystać z pomocy profesjonalnego tapicera.
Narzędzia i materiały potrzebne do zmiany tapicerki w fotelu:
- Tkanina na obicie fotela — dobrze sprawdzą się materiały takie jak len, bawełna, welur czy aksamit,
- Nowe wypełnienie — potrzebna będzie wata lub pianka tapicerska,
- Nóż introligatorski do rozcięcia starego obicia,
- Szpilki,
- Igła,
- Mocna nić do obszycia materiału,
- Nożyczki,
- Maszyna do szycia,
- Zszywacz do tapicerki.
czwartek, 14 lipiec 2022 09:10