TOP 9 pomysłów na salon z telewizorem! Ściana w salonie bez tajemnic
Salon to miejsce, w którym najczęściej tętni serce domu. To tutaj czytamy książki, oglądamy telewizję, gramy i rozmawiamy. To punkt spotkań wszystkich domowników i to tutaj lubimy wypoczywać i spędzać wspólnie czas. Ulubiona kanapa, wygodny fotel, przyjemne światło padające z lampy, miękki dywan i przemyślana aranżacja mogą sprawić, że będzie to miejsce, w którym będzie się po prostu chciało być! Dlatego przedstawiamy kilka pomysłów na urządzenie salonu z telewizorem – wygodnego, przytulnego i ze wszech miar funkcjonalnego.
O czym przeczytasz w artykule?
- Jak urządzić salon z telewizorem?
- Salon z telewizorem na ścianie
- Gdzie ustawić telewizor w salonie?
- Co, jeśli nie ściana? Oryginalny salon TV
- Wyzwanie: co powiesić nad telewizorem?
- Mierz siły na zamiary, czyli w jakiej odległości ustawić kanapę od telewizora
- Salon z kominkiem i telewizorem
Jak urządzić salon z telewizorem?
Jeśli mamy możliwość ustalenia miejsca zamontowania telewizora jeszcze przed rozpoczęciem urządzania salonu, to doskonale. W takim razie zaczniemy właśnie od tego! Dostęp do gniazdka, odpowiednio duża przestrzeń na ścianie (lecz nie tylko, ale o tym za chwilę!) i miejsce na ustawienie kanapy naprzeciwko – to podstawa. Dzięki temu oglądanie programów telewizynych będzie nie tyle wyodniejsze, ile zdrowsze dla oczy i kregosłupa.
Na co jeszcze warto zwrócić uwagę?
- Jeśli zdecydujemy się na zawieszenie telewizora na ścianie, trzeba w jakiś sposób ją odznaczyć, na przykład malując innym kolorem niż pozostałe ściany.
- Tło dla telewizora powinno być stonowane, bez wzorków i krzykliwych kolorów, które będą rozpraszać i męczyć oczy.
- Wielkość telewizora dostosowujemy do wielkości pomieszczenia i odległości, w której będą stały kanapa czy fotele.
Salon z telewizorem na ścianie
Telewizory w naszych salonach najczęściej ustawiamy przy ścianie lub go na niej wieszamy. W tym drugim przypadku warto wziąć pod uwagę wagę sprzętu. Czterdziestodwucalowy odbiornik może ważyć około 25 – 20 kilogramów, trzeba więc ustalić, czy nasza ściana wytrzyma takie obciążenie. Jeśli okaże się, że TV może być zbyt ciężki, wzmocnij ściankę – zyskasz pewność, że sprzęt nie ulegnie zniszczeniu.
Sposoby na efektowne zamocowanie telewizora na ścianie w salonie:
- Powieszenie odbiornika na panelu przytwierdzonym do ściany (taki panel można wykonać na przykład z płyty meblowej, czy też z płyty kartonowo – gipsowej),
- Zawieszenie telewizora na ścianie z czerwonej cegły, kamienia, drewna, lub surowego betonu,
- Zamocowanie odbiornika TV na wydzielonej ściance z podświetleniem,
- Zawieszenie telewizora na ścianie z panelami dekoracyjnymi 3D,
- Umieszczenie telewizora na ścianie z tapetą w subtelny wzór i w delikatnym kolorze,
- Zamocowanie odbiornika pod skośnym sufitem,
- Zawieszenie telewizora na ściance działowej oddzielającej część kuchenną od części dziennej.
Gdzie ustawić telewizor w salonie?
Planując umieszczenie telewizora w salonie, nie wystarczy wziąć pod uwagę faktu, gdzie zmieści się odbiornik i czy przed nim znajdzie się wystarczająco dużo miejsca na kanapę. Jeśli chcemy, by nic nie zakłócało nam oglądania ulubionych filmów i programów, trzeba miejsce zamocowania telewizora wybrać bardzo ostrożnie! Tutaj kluczowe będą oświetlenie, orientacja wzgledem okna czy ciągi komunikacyjne – przecież nikt nie lubi, gdy podczas seansu się mu przeszkadza!
Sprawdź więc, czy:
- W miejscu pomiędzy kanapą i telewizorem nie będzie przebiegała ścieżka komunikacyjna,
- Na wprost odbiornika nie znajduje się okno lub lampa świecąca mocnym światłem. Nowoczesne telewizory co prawda nie odbijają światła, jak niegdyś kineskopowe, ale może ono spowodować nieznaczne pogorszenie jakości obrazu.
- Telewizory LCD zapewniają doskonały obraz nawet w bardzo słonecznych pomieszczeniach, natomiast modele z ekranem plazmowym lepiej będą się sprawdzać tam, gdzie jest mniej światła.
Co, jeśli nie ściana? Oryginalny salon TV
Ściana w salonie jest doskonałym miejscem na zamontowanie telewizora, jednak nie jest to oczywiście jedyna możliwość. Jest ich znacznie więcej, a do tego, alternatywne sposoby często wprowadzają oryginalny akcent do całej aranżacji. Sprawdzają się zwłaszcza tam, gdzie mamy nietypowy układ ścian lub też niewiele miejsca. Możesz skorzystać z modnej szfaki RTV pod telewizor, a nawet ulokować odbiornik w szafie – dzięki takiemu rozwiązaniu będzie można schować ekran.
Gdzie można zamontować telewizor... jeśli nie na ścianie?
- Telewizor w (nowoczesnej!) meblościance idealnie wpasuje się pomiędzy półki. Dzięki temu nie trzeba aranżować ściany nad telewizorem, co zwykle jest konieczne, jeśli nie chcemy, by ściana wyglądała pusto i smutno.
- Szafki RTV wciąż spełniają świetnie swoją rolę! Dodatkowe szufladki pomieszczą akcesoria, których zwykle nie brakuje w salonie.
- Telewizor zamontowany w rogu na wysięgniku lub stojaku, a także po prostu ustawiony na szafce to nietuzinkowe rozwiązanie, które sprawdzi się szczególnie w tak zwanych nieustawnych pomieszczeniach.
- Wiele osób decyduje się także na montowanie odbiornika TV w szafie – po jej zamknięciu telewizor jest niewidoczny.
Wyzwanie: co powiesić nad telewizorem?
Chyba każdy, kto ustawił lub powiesił telewizor w salonie, dochodzi do wniosku, że ściana znajdująca się tuż nad nim aż się prosi o dodatki. Co zapełni tę pustkę, nie powodując jednocześnie rozpraszania się wzroku podczas oglądania telewizji? Wszystko zależy od tego, w jakim stylu urządzamy nasz salon i od tego, na czym lubimy zatrzymywać wzrok.
Co może się znaleźć nad telewizorem?
- Półki z książkami,
- Obrazki lub obrazy w (najlepiej jednakowych) ramkach,
- Półka z bibelotami (ale tu uwaga! Nie przesadzamy ani z ich ilością, ani z różnorodnością).
Mierz siły na zamiary, czyli w jakiej odległości ustawić kanapę od telewizora
Wielkość telewizora dostosowujemy nie tylko do odległości, w jakiej może stać kanapa, ale także do wielkości całego salonu. Zbyt duży odbiornik przytłoczy całe pomieszczenie, a dodatkowo, podczas oglądania będą nam się męczyły oczy. Zbyt mały telewizor z kolei sprawi, że trudno będzie skupić wzrok na ekranie, zwłaszcza jeśli dodatkowo kanapa czy fotele będą od niego mocno oddalone. Musisz więc znaleźć złoty środek. Nie martw się – zadanie nie ejst tak trudne, jak może się wydawać.
W jakiej odległości od telewizora powinna stanąć kanapa?
- Przekątna ekranu powinna stanowić co najwyżej 1/3 odległości od kanapy.
- Na przykład w przypadku trzydziestodwucalowego ekranu kanapa powinna stanąć w odległości 1,25 – 2,45 metra (lub dalej) od telewizora.
- W przypadku trzydziestosześciocalowego ekranu warto ustawić kanapę w odległości 1,35 – 2,75 metra od telewizora.
- Aby móc docenić w pełni jakość obrazu i dźwięku, trzeba siedzieć pośrodku, w osi ekranu.
- Sofy i fotele wymuszające oglądanie ze skosu nie będą lubiane przez domowników!
Salon z kominkiem i telewizorem
Nie ma co ukrywać: telewizor stanowi nie lada konkurencję dla kominka, i oczywiście na odwrót. Dlatego też rozmieszczenie obu „konkurentów” trzeba dobrze przemyśleć. Dzięki temu unikniemy zarówno rozpraszania się trzaskającym wesoło ogniem podczas oglądania meczu, jak i ukradkowego zerkania na ekran podczas rodzinnego wygrzewania się przy kominku. Z tej sytuacji masz kilka wyjść.
Jak tego dokonać?
- Ustawić kominek i telewizor na prostopadłych do siebie ścianach.
- Oddzielić część salonu z kominkiem od części z telewizorem, na przykład przez duże przeszklenia.
- Ustawić telewizor na przeciwległej ścianie do tej, na której znajduje się kominek. Pośrodku warto wówczas ustawić dwie odwrócone do siebie tyłem kanapy!
środa, 25 maj 2022 09:00