Jasna sypialnia: nowoczesna, przytulna, na poddaszu? Zobacz, jak urządzić modne wnętrze!
Małe okna to zmora wielu polskich mieszkań. Są częstym problemem w sypialniach, które dodatkowo nie zachwycają metrażem. Warto urządzić to pomieszczenie w jasnych kolorach, żeby stało się optycznie większe. Sprawdź nasze rady i dowiedz się, w jaki sposób zaaranżować sypialnię, żeby mimo słabego dostępu promieni słonecznych i niewielkich wymiarów prezentowała się atrakcyjnie.
O czym przeczytasz w artykule?
- Aranżacja sypialni z jasnymi ścianami – jaki styl wybrać?
- Pomysł na sypialnię z jasną okładziną podłogową
- Mała sypialnia – jakie dodatki w niej zastosować?
- Jasna sypialnia w kawalerce – jak ją wydzielić?
- Jasna sypialnia na poddaszu – czy to możliwe?
- Te tkaniny zastosuj w sypialni!
Aranżacja sypialni z jasnymi ścianami – jaki styl wybrać?
Nie wiesz, na jaki styl w sypialni się zdecydować? Różnorodność sposobów aranżowania wnętrz jest ogromna, dlatego możesz postawić na oryginalny eklektyzm i połączyć kilka cech charakterystycznych, na przykład wnętrz skandynawskich, industrialnych i glamour. Jakie elementy z poszczególnych stylów warto wykorzystać, urządzając jasną sypialnię?
Industrializm nie kojarzy się z ciepłem, a raczej surowymi formami, dla których inspiracją są stare fabryki. Styl pochodzący z Ameryki nie pomoże Ci w stworzeniu przytulnego wnętrza, ale możesz skorzystać z jego cech, żeby uzyskać jasny wystrój sypialni. Zrezygnuj z bordowej cegły, a wybierz jasnoszarą strukturę, która naśladuje beton, natomiast pozostałe ściany umaluj białą farbą. W ten sposób upodobnisz wnętrze do loftów, ale pozostawisz sobie przestrzeń do ocieplenia pokoju, na przykład przy pomocy dodatków.
Styl skandynawski, choć wywodzi się z północy Europy, nie jest synonimem chłodu, a wręcz przeciwnie – ważne jest w nim wprowadzenie do pomieszczenia jak największej ilości światła i przytulności przy pomocy oświetlenia czy tkanin. Jeśli chcesz, żeby aranżacja sypialni była eklektyczna i korzystała z różnych sposobów urządzania wnętrz, do industrialnej okładziny ściennej dopasuj łóżko w skandynawskim stylu. Zdecyduj się na model z białą ramą, która doskonale zaprezentuje się na tle szarej ściany. Zadbaj również o pozostałe meble w podobnej stylistyce – pod oknem ustaw toaletkę lub komodę, a przy jednej ze ścian biurko, jeśli w Twojej sypialni musi być także miejsce do pracy.
Wnętrze rozjaśnisz przy pomocy dodatków – jednym z nich jest lustro. Model w srebrnej ramie doskonale zaprezentuje się na tle białej ściany, więc możesz powiesić go naprzeciwko łóżka. Jeśli zależy Ci na dodaniu większej liczby akcentów w stylu glamour, postaw na żyrandol z kryształkami, które w piękny sposób rozproszą światło. Połączenie industrializmu z blaskiem oraz skandynawskim wyposażeniem pozwoli Ci stworzyć nietuzinkowy wystrój sypialni, w której odpoczynek będzie prawdziwą przyjemnością.
Jasna sypialnia – na jaki styl postawić?
- Zdecyduj się na eklektyzm, który pozwoli na połączenie cech charakterystycznych kilku stylów aranżacyjnych,
- Czerp z industrializmu – wykorzystaj strukturę przypominającą beton na ścianie,
- Skorzystaj ze skandynawskich aranżacji – postaw na białe meble,
- Zdecyduj się na dodatki w stylu glamour – lustro w srebrnej ramie lub żyrandol ozdobiony kryształkami.
Pomysł na sypialnię z jasną okładziną podłogową
Zastanawiasz się, jaką posadzkę wybrać, żeby mała sypialnia była jasna i przytulna? Zdecyduj się na ciepłe barwy, na przykład dębowy parkiet ułożony w jodełkę. To wybór ponadczasowy, który będzie wyglądał tak samo dobrze za wiele lat i co ważne, z łatwością skomponujesz go z wybraną okładziną ścienną. Jeśli kolor farby Ci się znudzi, przeprowadzisz remont bez konieczności zrywania parkietu – dębowe deski naprawdę pasują do wszystkiego!
Jeśli masz nieco mniejszy budżet, zdecyduj się na panele, które doskonale imitują drewniane deski. Wystarczy, że wybierzesz model z czterostronną v-fugą, a posadzka będzie prezentowała się niezwykle elegancko. Dobry pomysł na sypialnię o szczególnie niewielkich wymiarach to panele, których kolor jest zbliżony do bieli.
Nie zapomnij o dywanie, którego zastosowanie wpłynie na przytulność wnętrza. Wybierz biały model typu shaggy, żeby ocieplić wnętrze i optycznie je rozjaśnić. W nieco większej sypialni możesz zastosować pastelowy dywan ze wzorem marokańskiej koniczyny, pasów, rombów lub jodełki. Weź pod uwagę nie tylko wzór, lecz także materiał wykonania – model z wełny będzie droższy, ale przyjemny w dotyku, a element dekoracyjny ze sztucznego tworzywa łatwiej utrzymasz w czystości.
- Małą sypialnię powiększysz optycznie, decydując się na jasną okładzinę podłogową – w jej roli doskonale sprawdzi się dębowy parkiet ułożony w jodełkę, która cieszy się ogromną popularnością. Dobrym rozwiązaniem będą także panele – możesz urozmaicić je dywanem typu shaggy.
Mała sypialnia – jakie dodatki w niej zastosować?
Mała sypialnia nie powinna być przytłoczona zbyt dużą liczbą dodatków, jednak zdecyduj się na kilka, bo to właśnie one podkreślą niebanalny styl wnętrza i wprowadzą ciepłą atmosferę. Skoncentruj się na wnęce okiennej, w której mogą zawisnąć rolety – wybierz model typu dzień/noc, jeśli masz problemy z zasypianiem przy jakimkolwiek oświetleniu. Dzięki nim zablokujesz dostęp światła z lamp zewnętrznych i promieni słonecznych o poranku, a dodatkowo ochronisz się przed spojrzeniami sąsiadów lub przechodniów.
Jeśli przede wszystkim zależy Ci na uzyskaniu przytulnej atmosfery, postaw na zasłony zaciemniające. Gruba tkanina ułatwi zasypianie i zakryje wnętrze sypialni przed wzrokiem ciekawskich, a w ciągu dnia ułożysz ją w elegancki sposób, żeby wpuściła do wnętrza naturalne światło. Dobrym sposobem na dodatkowe udekorowanie zasłon jest wykorzystanie jedwabnych chwostów.
Projekty sypialni powinny także uwzględniać kwiaty – to one wzbogacą przestrzeń, a dodatkowo wprowadzą do wnętrza wyjątkowy zapach. Pamiętaj, żeby wybierać spośród gatunków, które charakteryzują się odwróconą fotosyntezą – nocą produkują tlen. Wśród polecanych roślin znajduje się aloes, który warto ustawić na parapecie, ponieważ potrzebuje dużej ilości światła. Dzięki wykorzystaniu tego gatunku powietrze w sypialni będzie nawilżone.
Przytulny charakter wnętrza uzyskasz, decydując się na ramki wypełnione zdjęciami z podróży. Jeśli w sypialni nie planujesz telewizora, fotografie możesz zawiesić naprzeciwko łóżka. Doskonale zaprezentują się w dużej grupie, zawieszone w ramkach o różnych wielkościach i kolorach. Lubisz nowoczesne rozwiązania? Na szafce nocnej ustaw cyfrową ramkę na zdjęcia – pokaz slajdów pozwoli Ci co chwilę przypominać sobie miłe momenty z ostatnich lat.
Jakie dodatki warto zastosować w małej sypialni?
- Rolety typu dzień/noc,
- Zasłony zaciemniające,
- Kwiaty z odwróconą fotosyntezą, na przykład aloes,
- Ramki z fotografiami z wakacji,
- Ustawiona na stoliku nocnym ramka cyfrowa na zdjęcia.
Jasna sypialnia w kawalerce – jak ją wydzielić?
Mieszkasz w kawalerce i chcesz wydzielić miejsce na sypialnię? Jeśli masz wnękę, istnieje taka możliwość, jednak problemem może się okazać brak okna. Sypialnia jasna i przytulna – to jak najbardziej możliwe na takim metrażu! Wystarczy postawić na oryginalne rozwiązania!
Jednym z nich jest ścianka działowa ze szkła – dzięki niej optycznie wydzielisz dwa pomieszczenia, a jednocześnie pozwolisz promieniom słonecznym wpadać do sypialni. Postaw na model z białą ramą i szprosami w tym samym odcieniu. To pozwoli Ci stworzyć wystrój sypialni w stylu minimalistycznym, skandynawskim lub nowoczesnym. Szklane przepierzenie jest niestety drogim rozwiązaniem, więc jeśli masz ograniczony budżet, zastanów się nad prostszym sposobem wydzielenia przytulnej sypialni.
Wnękę możesz oddzielić przy pomocy zasłony zaciemniającej – niestety w ten sposób nie zyskasz wnętrza jasnego, natomiast nadasz sypialni przytulny charakter. Wystarczy, że zamontujesz na suficie szynę, żeby podczas wizyty gości móc ukryć prywatną strefę w kawalerce. Jeśli zależy Ci na dodaniu aranżacji lekkości, postaw na zwiewną firanę – dzięki niej zyskasz nieco światła we wnęce.
- Jasna sypialnia w niewielkim mieszkaniu to projekt możliwy do zrealizowania, jeśli zdecydujesz się na optyczne oddzielenie wnęki od salonu przy pomocy szklanego przepierzenia. Tańszym i efektownym rozwiązaniem będzie zasłona zaciemniająca lub zwiewna firana zawieszona na szynie sufitowej.
Jasna sypialnia na poddaszu – czy to możliwe?
Problematyczna do urządzenia może się okazać sypialnia jasna i przytulna na poddaszu. Rozpocznij od wyboru koloru ścian – zdecydowanie najlepiej sprawdzi się biel, która nawet przy niewielkim dostępie światła naturalnego da wrażenie rozjaśnionego wnętrza. Na posadzce zastosuj drewniane deski w ciepłym odcieniu, z widocznym usłojeniem, które urozmaici wnętrze. Zrezygnuj z matowego parkietu na rzecz błyszczącego – będzie lepiej odbijał światło.
Postaw na białe łóżko z białą pościelą, niech delikatne wzory pojawią się wyłącznie na poduszkach. Warto wykorzystać motyw botaniczny, który doskonale komponuje się z jasnymi aranżacjami. Zrezygnuj ze zbyt wielu dodatków – oryginalny budzik na stoliku nocnym lub nietuzinkowa lampka do czytania wystarczą, żeby wzbogacić niewielką przestrzeń na poddaszu.
Nie zapomnij o głównym źródle oświetlenia – fantastycznie zaprezentuje się lampa na długim kablu, pozbawiona abażura, który zawsze zabiera nieco światła. Miejsce pod skosami wykorzystaj na zabudowę. Jeśli chcesz dokładnie wykorzystać przestrzeń, postaw na meble na wymiar od stolarza. Zabudowa z półek bez frontów będzie doskonałym miejscem na wyeksponowanie ulubionych książek, po które będziesz sięgać tuż przed snem.
Jasna sypialnia na poddaszu będzie zachwycać wystrojem nie tylko dzięki pięknym okładzinom oraz ciekawym meblom, lecz także widokowi. Promienie słoneczne o poranku lub rozgwieżdżone niebo nocą – właśnie to będziesz podziwiać przez okna dachowe. Zarówno za dnia, jak i wieczorem wyjątkowy widok sprawi, że atmosfera w sypialni na poddaszu będzie niepowtarzalna.
- Jasną sypialnię na poddaszu urządzisz, decydując się na białą okładzinę ścienną, błyszczący parkiet drewniany w ciepłym odcieniu oraz jasne meble. Zrezygnuj z dużej liczby dodatków, które mogłyby przytłoczyć przestrzeń – wystarczy, że postawisz na dwa efektowne elementy, na przykład nieszablonowy budzik czy lampkę wyróżniającą się oryginalnym kształtem.
Te tkaniny zastosuj w sypialni!
Projekty sypialni muszą uwzględniać materiały, bo to one w dużej mierze decydują o przytulnym charakterze pomieszczenia. Jeśli chcesz, żeby pokój był jasny i ciepły, wybierz spośród przyjemnych w dotyku tkanin, na przykład lnu. Pościel wykonana z naturalnego materiału będzie niezwykle przewiewna, a dodatkowo pochłonie wilgoć. Zdecyduj się na model z niewielką domieszką sztucznej tkaniny – dzięki temu lniana poszewka będzie się mniej gniotła.
Nowoczesna sypialnia o dużym metrażu to świetne pole do popisu, dlatego nie obawiaj się wykorzystania wzorzystych tkanin. Doskonale sprawdzą się modele w geometryczne motywy, utrzymane w pastelowej kolorystyce – dzięki nim podkreślisz skandynawski wystrój pomieszczenia. Jeśli chcesz uzyskać efekt glamour, postaw na błyszczące tkaniny, na przykład jedwab.
Nie zapomnij o narzucie, która pozwoli Ci szybko nadać wnętrzu estetyczny wygląd. Dobry pomysł na przytulną sypialnię to nakrycie łóżka grubym kocem plecionym, który jest niezwykle miękki i doskonale sprawdzi się jako okrycie w chłodniejsze wieczory. Jeśli zależy Ci na modelu najwyższej jakości, postaw na pled wełniany – jego zalety to puszystość i wytrzymałość.
Materiały, które warto zastosować w sypialni to:
- Pościel z przewiewnego lnu,
- Jedwabne poszewki,
- Narzuta z przyjemnej w dotyku, miękkiej wełny.
wtorek, 12 lipiec 2022 09:23