Co zrobić, żeby kot nie sikał w domu? Dzięki tym sposobom pozbędziesz się problemu! - dekoportal.pl

Co zrobić, żeby kot nie sikał w domu? Dzięki tym sposobom pozbędziesz się problemu!

06 Wrz 2019 / Napisała  / Porady
kot sika w domu, kot sikający po rzeczach, kot obsikujący mieszkanie
Kot sikający w domu to duży problem dla właściciela

Zdarza się, że koty sikają poza kuwetę. Robią to z rozmaitych powodów, a znalezienie przyczyny często trwa na tyle długo, że opiekun pupila staje się zmęczony nieustanną walką z brudnym łóżkiem czy dywanem. Problem pojawił się również w Twoim domu? Przeczytaj nasz artykuł, żeby dowiedzieć się, co zrobić, żeby kot nie sikał w domu w niedozwolonych miejscach, a do przygotowanej w tym celu kuwety.

O czym przeczytasz w artykule?

Pierwszy dzień w domu i niemiła niespodzianka…

Posłanie przygotowane, zabawki kupione, żwirek do kuwety nasypany, a Ty wybierasz się po kota, który odmieni Twoje życie. Wyobrażasz sobie radosne chwile, jednak początek tej przyjaźni może okazać się nieco mniej kolorowy. Jeśli w Twoim domu zawita kilkumiesięczny kociak zabrany ze wsi, gdzie nie miał okazji nauczyć się korzystania z kuwety, może się okazać, że zacznie oddawać mocz w dowolnym miejscu. Zwróć uwagę na to, żeby pupil był zabrany od matki dopiero po ukończeniu dwunastego tygodnia życia – pozwoli to na ograniczenie rozmaitych problemów behawioralnych w przyszłości, również tych związanych z kuwetą.

Na to, że malutki kot sika na dywan, wpływa kilka czynników. Kilkumiesięczny pupil może po prostu nie rozumieć, że tylko kuweta służy do oddawania moczu. Pokaż mu to, wkładając malucha do niej za każdym razem, gdy nasika nie tam, gdzie powinien. Już po kilku powtórzeniach wiedza powinna mu się utrwalić i być może problem zniknie.

Warto również zadbać o przenoszenie zapachów. Jeśli kot sika na łóżko lub dywan, zawsze zbieraj mocz na papier, który następnie zostawiaj w kuwecie. Pamiętaj również o tym, żeby usunąć nieprzyjemne zapachy z dywanu czy łóżka. Pozostawiona na nich woń moczu mogłaby sprawić, że pupil ponownie wybierze to samo miejsce, żeby nasikać, a utrwalonego zachowania będzie bardzo trudno się pozbyć.

Jeśli kociak żył do tej pory na dworze, nie wsypuj do kuwety żwirku. Przynieś do domu nieco piachu, który będzie dla pupila bardziej znajomy. Jeśli masz duży dom, ogranicz nieco przestrzeń maluchowi. Niech przez jakiś czas znajduje się tylko w jednym pomieszczeniu – dzięki temu na pewno zdąży do kuwety.

Kiedy zauważysz, że kociak samodzielnie wszedł do kuwety, żeby oddać mocz, daj mu smakołyk. To wzmocni pozytywne zachowanie pupila. Pamiętaj, żeby wybierać zdrowe przysmaki – najlepiej sprawdzą się liofilizowane kawałki mięsa, które są dostępne w wygodnych tubkach, co gwarantuje zachowanie świeżości na dłużej. Takie smakołyki są produkowane wyłącznie z mięsa, a w ich składzie nie znajdziesz szkodliwych i niepotrzebnych składników.

Jak nauczyć kotka sikać do kuwety?

  • Wsyp do niej piach zamiast żwirku,
  • Przenoś pupila do kuwety od razu po tym, jak załatwi się poza nią,
  • Przenoś zapach moczu do kuwety przy pomocy papieru,
  • Nagradzaj kota, kiedy nasika do kuwety – wystarczy, że dasz mu przysmak.
nauka sikania do kuwety, jak nauczyć kota srać do kuwety, nauka czystości u kota
Nauka załatwiania się do kuwety powinna być priorytetem po pojawieniu się kociaka w domu

Kot sika na dywan? Zmień żwirek!

W Twoim domu pojawił się kociak z fundacji lub schroniska? Jest zdrowy, a mimo to zostawia niespodzianki na dywanie? Może się okazać, że nie odpowiada mu żwirek. Koty mają swoje upodobania, dlatego sprawdź kilka rodzajów, nim problem z oddawaniem moczu poza kuwetą się utrwali.

Popularnością wśród opiekunów cieszy się żwirek bentonitowy, który przypomina piasek, co odpowiada wielu kotom, jednak może być uciążliwe dla właścicieli ze względu na intensywne pylenie. Jest delikatny, więc nie będzie ranił łapek pupila. Żwirek, który się zbryla, ułatwi Ci regularne czyszczenie kuwety – kiedy kot do niej nasika, ziarenka połączą się w kulkę, a ją bez trudu wybierzesz łopatką. Jeśli Twój kot sika na dywan, może się okazać, że nie polubił granulatu, co jest możliwe nie tylko ze względu na formę, lecz także aromat, więc na początku wyeliminuj piasek pachnący lawendą czy morską bryzą.

Postaw na żwirek drewniany, który sprawdzi się dla większych kociaków. Pupil może za nim nie przepadać ze względu na dość dużą twardość, jednak używanie go nie grozi poranieniem łapek. Pellet jest rozwiązaniem ekologicznym i wydajnym – po wchłonięciu wilgoci rozpada się, więc bez trudu usuniesz go łopatką bez otworów.

Dobrą wydajnością charakteryzuje się żwirek silikonowy. Niestety jest dość ostry, dlatego kot może go nie zaakceptować. Na rynku dostępne są również żwirki kukurydziane, jednak niektóre zwierzęta interesują się nimi na tyle, że zaczynają zjadać granulat, co jest bardzo niebezpieczne dla zdrowia. Jeśli zauważysz taką sytuację, szybko zmień wypełnienie kuwety.

  • Jeśli kot sika na dywan lub łóżko, może nie lubić żwirku, na przykład ze względu na to, że jest ostry lub ma nieprzyjemny zapach. Do wyboru masz rozmaite rodzaje – drewniany, silikonowy, kukurydziany, bentonitowy, a których z nich na pewno przypadnie do gustu pupilowi.
pellet dla kota, żwirek drewniany dla kota, jaki żwirek do kuwety kota
Jednym z powodów załatwiania się kota poza kuwetą jest nieodpowiedni lub zbyt rzadko wymieniany żwirek. Wypróbuj np. pellet ("żwirek drewniany")

Kot sika na łóżko? Wizyta u weterynarza jest konieczna!

Problem z oddawaniem moczu poza kuwetę pojawił się nagle? Zastanawiasz się, co zrobić, żeby kot nie sikał w domu na panele, dywany i łóżka? Koniecznie odwiedź weterynarza. Kot może w taki sposób komunikować, że coś mu dolega.

Najważniejsze jest przeprowadzenie badań moczu, który możesz pobrać w domu przy pomocy sterylnego pojemnika – kupisz go w aptece. Bardziej miarodajny wynik da wykonanie w gabinecie lekarza cystocentezy, czyli nakłucia pęcherza moczowego. Ważne są wyniki badania ogólnego, ale także liczbowe pH oraz ocena mikroskopowa osadu. Poproś weterynarza o pobranie krwi – istotna jest zarówno morfologia, jak i biochemia, a także USG pęcherza moczowego.

Jeśli zauważysz, że kot sika na łóżko, dywan czy panele, a przy tym ma niepokojącą postawę, zgłoś to lekarzowi weterynarii. Zmartwić powinna Cię nienaturalna sylwetka, która charakteryzuje się wygiętym grzbietem i podkurczonymi tylnymi łapkami. Jeśli oddawanie moczu sprawia kotu ból, może pojawić się wokalizacja.

Wszystkie badania wykonane i okazuje się, że kot jest zdrowy? To powód do radości, a jednocześnie czas na przyjrzenie się psychice Twojego pupila. Może się bowiem okazać, że problem leży w stresie, który pojawił się nagle, a jego przyczyn nie zauważasz. Jeśli zastanawiasz się, co zrobić, żeby kot nie sikał w domu poza kuwetą, zaproś do domu behawiorystę, który udzieli Ci cennych wskazówek.

  • Jeśli kot sika na łóżko lub podłogę, konieczna jest wizyta u weterynarza, który wykona badanie moczu, morfologię i biochemię krwi oraz USG pęcherza moczowego. Wspomnij lekarzowi, jeśli pupil przyjmuje nienaturalną postawę podczas oddawania moczu – ma podkulone łapy, wygięty grzbiet, a dodatkowo głośno miauczy.
kot sika na łóżko, czemu kot sika na łóżko, kot sra na łóżko
Jeśli problem z załatwianiem się poza kuwetą pojawił się nagle, może to być objaw choroby

Jak oduczyć kota sikania na łóżko? Możesz potrzebować behawiorysty…

Kot sika na łóżko, a z badań wynika, że jest zdrowy? Zastanów się, czy cokolwiek nie zmieniło się w jego otoczeniu. Niektóre z kotów są na tyle wrażliwe, że stresorem dla nich może okazać się nowy mebel.

Przeprowadzasz remont, a może dźwięki wiertarki dobiegają od sąsiadów? Hałas uciążliwy dla człowieka u kota wywołuje ogromny niepokój. Czynnikiem stresogennym mogą się okazać kłótnia domowników, zmiany godzin pracy opiekuna, pojawienie się nowego członka rodziny – zarówno dziecka, jak i innego zwierzęcia. Koty reagują źle również na przeprowadzkę.

Jeśli w Twoim życiu szykuje się zmiana, która wpłynie także na mruczka, przygotuj go na nią. Przed przeprowadzką przenieś kilka rzeczy pupila do nowego miejsca zamieszkania. Drapak, posłanie, zabawki – te elementy są przesiąknięte zapachem kota, dlatego dzięki nim poczuje się znacznie bezpieczniej. Na dwa tygodnie przed podróżą możesz zacząć podawać pupilowi bezpieczny suplement na bazie l-tryptofanu, co warto skonsultować z weterynarzem.

Niedługo w domu pojawi się nowy członek rodziny? Zadbaj o psychikę kota, zakładając mu feromonową obrożę, która wyciszy pupila. Pozwól zwierzakowi obwąchać kąty, które będą należały do dziecka. Kiedy maluch się urodzi, ale będzie wciąż w szpitalu, ktoś z bliskich może zawozić kotu do obwąchania jego ubranka, co pozwoli zapoznać się z zapachem nowego członka rodziny.

Jeśli za późno już na zastosowanie środków zapobiegawczych, a kot sika na łóżko, warto skorzystać z pomocy behawiorysty. Przed jego wizytą przygotuj komplet badań, ponieważ zawsze najważniejsze jest wykluczenie przyczyn zdrowotnych. Kompetentna osoba wytłumaczy Ci, co zrobić, aby kot nie sikał w domu na podłogę czy łóżka, a zaczął korzystać z kuwety.

Doświadczony behawiorysta powie Ci, w jaki sposób oduczyć kota sikania na łóżko, a dokładniej w jaki sposób wyeliminować czynnik, który do tego doprowadzi. Jeśli nowy kot został źle wprowadzony i to rezydent ma problem z oddawaniem moczu poza kuwetą, z pewnością koci psycholog pomoże Ci poznać wszystkie kroki socjalizacji z izolacją. Kompetentna osoba zauważy więcej niż Ty, obserwując, jak pupil zachowuje się w swoim naturalnym otoczeniu.

Otrzymasz wiele rad dotyczących kociej rutyny, która jest niezwykle ważna dla psychiki pupila. Dowiesz się, w jaki sposób bawić się, żeby zwierzę mogło realizować cykl łowiecki. Otrzymasz również wskazówki dotyczące feromonów do kontaktu, uspokajającej obroży oraz suplementów, które mogą pozytywnie wpłynąć na zachowanie pupila. Kilkugodzinna obserwacja pozwoli behawioryście doradzić Ci, co zrobić, aby kot nie sikał w domu w niedozwolonych miejscach.

  • Jeśli pupil jest w pełni zdrowy, skorzystaj z pomocy behawiorysty, który po obserwacji zwierzęcia w jego naturalnym środowisku, powie Ci, jak oduczyć kota sikania na łóżko. Doświadczony psycholog koci udzieli Ci rad dotyczących tak ważnej dla mruczka rutyny w ciągu dnia, a także zabaw, które pomogą mu realizować cykl łowiecki.
kot sikający na łóżko, kot znaczący łóżko, jak oduczyć kota sikania na łóżko
Jeśli kot sika na łóżko, może się okazać, że konieczna będzie praca z kocim behawiorystą

Preparat, żeby kot nie sikał – czy istnieje?

Na początku walki z oddawaniem moczu poza kuwetą możesz zastosować preparat, żeby kot nie sikał na panele, dywany czy łóżka. Taki środek pozwoli Ci wyeliminować nieprzyjemny zapach, co jest ważne, żeby pupil nie utrwalił sobie wybranego miejsca jako zamiennika kuwety. Preparat, żeby kot nie sikał, ma najczęściej formę sprayu, co ułatwia aplikowanie w zanieczyszczone miejsce.

Środek tego rodzaju niweluje nie tylko zapach, lecz także zabrudzenia. Neutralizator przykrej woni możesz zastosować na dywanie, pościeli oraz ubraniach. Warto pozostawić środek na kilka minut, a następnie uprać zabrudzoną rzecz.

Preparat, żeby kot nie sikał, zastosuj podczas leczenia u weterynarza lub terapii z behawiorystą. Nigdy nie traktuj go na początku walki jako jedynego środka. Może pomóc, ale jednocześnie zaszkodzić, maskując problemy ze zdrowiem lub stresem.

  • Preparat, żeby kot nie sikał, możesz zastosować podczas terapii behawioralnej lub w czasie leczenia u weterynarza. Dzięki niemu zniwelujesz zapach moczu, ale nie stosuj środka jako jedynego sposobu na walkę z oddawaniem moczu poza kuwetą – w ten sposób możesz przeoczyć problemy zdrowotne pupila.
jak usunąć smród sików kota, jak wyczyścić siki kota, neutralizator zapachu kota
Preparat do neutralizowania zapachów należy używać każdorazowo, gdy kot załatwił się w niepożądanym miejscu

Nim problem uda się rozwiązać…

Nim dowiesz się, co zrobić, żeby kot nie sikał w domu poza kuwetą, musisz zaradzić szkodom. Jeśli pupil oddaje mocz na łóżko, problem będzie dotyczył materaca. To droga rzecz, której czyszczenie jest również kosztowne, dlatego warto zapobiegać trudnym do usunięcia zabrudzeniom, wybierając nieprzemakalne prześcieradło. Jest ono wykonane ze specjalnego materiału, który nie przepuszcza cieczy, ale zapewnia odpowiednią cyrkulację powietrza.

Jeśli kot sika na dywan, możesz zastosować mieszankę z octu, wody i sody oczyszczonej. Pozostaw ją na jakiś czas na plamie z moczu, a nieprzyjemna woń zniknie. Ocet to naturalny środek czyszczący, który możesz zastosować również na panelach. Mocz musisz usuwać z nich jak najszybciej, ponieważ okładzina podłogowa nie lubi wilgoci.

  • Nim poznasz odpowiedź na pytanie, co zrobić, aby kot nie sikał w domu poza kuwetą, zadbaj o wyposażenie, na przykład materac, na którym możesz ułożyć nieprzemakalne prześcieradło. Okładzinę podłogową lub dywan wyczyść naturalnymi środkami – sprawdzi się ocet.
kot sika na dywan, jak oduczyć kota sikania na dywan, czemu kot sika na dywan
Miejsca znaczone przez kota należy dobrze wyczyścić, aby usunąć zapach moczu


Oceń ten artykuł
(21 głosów)
Ostatnio zmieniany czwartek, 12 wrzesień 2019 11:32
komentarz /( 1 )
  • Aga
    Aga

    środa, 06 lipiec 2022 09:03

    i tu się zgodze - czasem najprostsze zmiany są najlepsze. My wymieniliśmy żwirek i po problemie

Skomentuj

Upewnij się, że zostały wprowadzone wszystkie wymagane informacje oznaczone gwiazdką (*). Kod HTML jest niedozwolony.