Jak zrobić garderobę tanim kosztem? Wybieramy tanie garderoby!
Bez względu na to, czy ogromna i przestronna, z pufami i gablotkami na biżuterię, czy też niewielka, z kilkoma zaledwie drążkami i koszami na ubrania, garderoba to pomieszczenie ze wszech miar praktyczne i funkcjonalne. W dodatku przy odrobinie wysiłku (i naszych propozycjach), tanią garderobę można wykonać samodzielnie. Wbrew pozorom nie jest to trudne, a w efekcie uzyskamy doskonale zorganizowane miejsce do przechowywania odzieży, butów, a niekiedy także deski do prasowania, nart czy ozdób na choinkę. Cały sekret udanej aranżacji garderoby tkwi w tym, by każda rzecz miała w niej swoje wyznaczone miejsce. Tylko wtedy uda się nam w niej utrzymać porządek i tylko wtedy spełni swoją – jakże ważną! - rolę. Z tego też powodu, jeśli mamy do wyboru: zbudować mniejszą lub większą garderobę, zawsze lepiej wybrać większą, bo ubrań wciąż przybywa, a i rodzina może się powiększyć. Dziś przedstawiamy pomysły na to, jak zrobić garderobę w pokoju, w sypialni lub na strychu. Dorzucamy też garść pomocnych wskazówek, jak zaaranżować jej wnętrze.
O czym przeczytasz w artykule?
- O czym pamiętać, podejmując się wykonania garderoby?
- Garderoba DIY – wymiary
- Jak samemu zrobić garderobę? Projekt numer 1
- Garderoba tanim kosztem. Projekt numer 2
- Tanie i praktyczne sposoby na doskonałą organizację garderoby
O czym pamiętać, podejmując się wykonania garderoby?
Zacznijmy od odpowiedzi na pytanie: co to znaczy tania garderoba? Modele zamawiane na wymiar, w zależności od wielkości garderoby, mogą kosztować od 3000 do nawet 10 000 złotych. Dlatego też wydaje się, że każda garderoba, której wykonanie nie będzie przekraczać 2000 złotych, można uznać za tanią. Tanie garderoby nie oznaczają gorszej jakości! Co więcej, możemy je dostosować do swoich potrzeb, a później także dowolnie zmieniać i przebudowywać. Warto jedynie - przed podjęciem się budowy garderoby – pamiętać o kilku kwestiach.
Jakie elementy i akcesoria powinny się znaleźć w garderobie? Doskonałym rozwiązaniem są kosze montowane na prowadnicach suwanych lub rolkowych. Nie tylko dają łatwy wgląd w ich zawartość, ale także zapewniają odpowiednią cyrkulację powietrza. W garderobie dobrze sprawdza się też pantograf – rodzaj drążka z uchwytem, który umożliwia wygodne opuszczanie wieszaka, a następnie umieszczenie go na swoim miejscu, u góry. Do przechowywania butów można użyć przezroczystych pudełek lub też specjalnych stojaków, a do krawatów – specjalnego wieszaka zapobiegającego ich plątaniu.
Wykorzystujemy miejsce dostępne w garderobie maksymalnie, najlepiej budując szafki, drążki czy kosze od podłogi po sufit. W górnej części można przechowywać takie przedmioty jak rzadko używane walizki czy też zimowy sprzęt sportowy. Jeśli wystarczy miejsca, to właśnie tutaj powinna stanąć deska do prasowania. Brak konieczności rozstawiania jej i składania za każdym razem będzie prawdziwym błogosławieństwem. Przy budowie garderoby warto też pamiętać o odpowiedniej wentylacji. Jeśli nie ma w niej okna, montujemy kratki wentylacyjne.
Kilka wskazówek do wykorzystania podczas budowy taniej garderoby:
- Garderoby budowane na wymiar dostępne na rynku kosztują – w zależności od wielkości i wyposażenia – od 3000 złotych do 10 000 złotych.
- Elementy, które świetnie sprawdzają się w wyposażeniu garderoby to kosze na prowadnicach, pantografy, stojaki lub przezroczyste pudełka na buty i wieszaki na krawaty.
- Wentylacja w garderobie odgrywa ogromną rolę. Jeśli nie zadbamy o prawidłową cyrkulację powietrza, przechowywane ubrania mogą nabrać zapachu stęchlizny.
Garderoba DIY – wymiary
Posiadanie garderoby w mieszkaniu jest kuszące, jednak jeśli jej szerokość nie będzie miała co najmniej 1,5 metra, lepiej jest zdecydować się na szafę wnękową z rozsuwanymi drzwiami. Najwygodniejsza natomiast będzie garderoba, w której będzie można się swobodnie przebierać i przeglądać w lustrze. Odległości pomiędzy szafami powinny wówczas mieć co najmniej 120 cm. Ujmijmy jednak rzecz bardziej szczegółowo: minimalne wymiary garderoby to 150 x 128 cm (1,92 m²), a optymalne wymiary to 150 x 163 cm (2,45 m²).
W garderobach wykorzystujemy często maksymalnie dostępne miejsce i umieszczamy półki aż do sufitu. Ile jednak miejsca przeznaczyć na płaszcze, marynarki czy spódnice? Na długie sukienki i płaszcze potrzeba wysokości 180 cm. Na wysokości 150 cm można stosować drążek do zawieszenia marynarek, koszul i spódnic. Drążki można też montować na dwóch poziomach (zachowujemy odległość między nimi 150 cm). Szafa na garnitury czy żakiety powinna mieć co najmniej 58 cm głębokości. Na ułożone w kostkę koszulki i swetry potrzeba półek o głębokości co najmniej 35 cm.
Garderoba DIY w wymiarach:
- Na garderobę przeznaczamy co najmniej 1,92 m². Optymalne wymiary pomieszczenia to 2,45 m².
- Długie płaszcze wymagają powieszenia na wysokości 180 cm, a marynarki i garnitury na wysokości 150 cm.
- Szafa na garnitury powinna mieć głębokość co najmniej 58 cm, a półki na złożone w kostkę swetry czy koszulki – co najmniej 35 cm.
Jak samemu zrobić garderobę? Projekt numer 1
Pierwszy z projektów, jaki chcemy przedstawić, przeznaczony jest do budowy garderoby na strychu. To doskonałe rozwiązanie zwłaszcza w przypadku, gdy wielkość domu pozwala na przeznaczenie większej ilości miejsca na przechowywanie ubrań. Wymiary naszej garderoby to 2,6 m (wysokość) na 2,4 m (szerokość) i 1,15 m (głębokość).
W pierwszym kroku pobieramy dokładnie wszystkie wymiary przestrzeni. Jeśli mieszkasz w starszym domu lub kamienicy, musisz wziąć pod uwagę, że wysokość pokoju w jednym końcu może różnić się od wysokości w drugim końcu. W takim wypadku konieczne będzie dodatkowo wykonanie podwieszanego sufitu. Wyrówna nam spadki, a jednocześnie posłuży do zamontowania halogenów.
Elementy, jakie będą potrzebne do zbudowania garderoby tanim kosztem to 3 prowadnice, 3 płyty meblowe i okucia drzwi – wszystko to do drzwi przesuwnych. Ponadto, trzeba się zaopatrzyć w 4 płyty meblowe na półki, 4 drążki, wsporniki, kosz druciany, stojak na buty oraz półki i farbę do półek. Dodajmy w tym miejscu, że zakupienie wymienionych produktów (w wybranym markecie budowlanym) będzie nas kosztowało około 1200 złotych.
W kolejnym kroku montujemy drzwi przesuwne, zaczynając od prowadnic. Najpierw mocujemy dwie prowadnice (szyny) na suficie, a następnie jedną przy podłodze. Wstawiamy w nie płyty meblowe z okuciami. Na czas budowania garderoby można je jednak – dla wygody – zdjąć. Na koniec urządzamy wnętrze – montujemy stelaże i wsporniki, a jeśli mamy taką możliwość – wykorzystujemy stare meble (komody z szufladami!), które wcześniej poddajemy renowacji lub małemu liftingowi.
Budowa garderoby numer 1 krok po kroku:
- Zbierz dokładnie wszystkie wymiary.
- Zaopatrz się w prowadnice, płyty meblowe, okucia drzwi, drążki, wsporniki, kosz druciany, stojak na buty, półki oraz farbę do półek.
- Zamontuj drzwi przesuwne.
- Zaaranżuj wnętrze garderoby, mocując drążki, kosze i stojaki.
Garderoba tanim kosztem. Projekt numer 2
Ten projekt to tania, naprawdę bardzo tania garderoba. W dodatku pomysłowa i niezwykle prosta do wykonania! Jej wymiary to 2,5 m x 1,5 m x 4 m. Całe pomieszczenie zasłonięte jest długą od sufitu do ziemi, ciężką zasłoną. W środku natomiast po jednej stronie ściany mamy wieszak zrobiony samodzielnie z czarnych, stalowych rurek (koszt: 20 złotych). Pod spodem znajdzie się także miejsce na pudełka.
Przeciwległą ścianę pokrywamy w całości, wzdłuż i wszerz, od dołu do góry... warzywnymi skrzynkami (które można kupić na ryneczku za jedyne 3 złote za sztukę). Skrzynki przybijamy dnem do ściany, a wcześniej szlifujemy je papierem ściernym i malujemy białą (na przykład) farbą. Na najkrótszej ścianie zmieszczą się proste półki, a ich mocowanie zaczynamy od wysokości około metra nad ziemią. Na dole stanie odkurzacz, a na pozostałych półkach można umieścić walizki i torby.
Jak wykonać najtańszą garderobę na świecie?
- W przypadku długiego i wąskiego pomieszczenia na jednej ze ścian stawiamy wieszak z metalowych rurek, a pod nim umieszczamy pudełka.
- Na drugiej ścianie, na całej jej szerokości i wysokości, montujemy jedna obok drugiej skrzynki na warzywa. Skrzynki przedtem dokładnie szlifujemy i malujemy farbą.
- Na najkrótszej ścianie ustawiamy odkurzacz, a nad nim, na półkach, kładziemy walizki i torby podróżne.
Tanie i praktyczne sposoby na doskonałą organizację garderoby
Garderoba to miejsce, które ma nam uprościć życie. Chcemy, by potrzebne nam na co dzień rzeczy były łatwo dostępne, a te, których używamy rzadko, były schowane dalej, lecz nadal – chociażby w zasięgu wzroku. Do aranżacji garderoby służą nam przede wszystkim takie akcesoria jak drążki, kosze, półki, stojaki czy szuflady. Jednak jeśli chcemy, by panował w niej idealny porządek i by wszystko było widoczne jak na dłoni, trzeba będzie się pokusić o wdrożenie w życie kilku (fantastycznych naszym zdaniem) sposobów.
Choć apaszki wydają się rzeczą łatwą do przechowywania, to jednak osoby, które mają ich wiele, wiedzą, że to nieprawda (i że ta, której akurat najbardziej potrzebujemy, zawsze ginie wśród pozostałych). Dlatego doskonałym rozwiązaniem tego problemu są specjalne organizery do szuflad z małymi, okrągłymi lub kwadratowymi przegródkami. Dzięki nim wystarczy, że spojrzymy na zawartość szuflady i już wiemy, gdzie leży która apaszka.
Właściciele dużej ilości butów mogą od teraz spać spokojnie, jeśli zakłócał im sen problem ich praktycznego przechowywania. Bierzemy szeroką rurkę PCV i tniemy ją na wiele kawałków o długości około 40 cm. Następnie kleimy do siebie poszczególne kawałki okrągłą częścią, tworząc swego rodzaju piramidę. Buty wkładamy w poszczególne kawałki rur, tworząc niezwykle funkcjonalny stojak (który w dodatku będzie kosztował nas grosze). Pocięte rurki PCV możemy również poukładać w szufladzie jedna przy drugiej i powkładać w nie szaliki.
Dżinsy złożone w kosteczkę i przechowywane na półkach zajmują dość dużo miejsca. Dlatego warto wypróbować inne rozwiązanie. Na zwykłym wieszaku zawieszamy kółka z zasłony prysznicowej, a na nich, za szlufki, wieszamy wszystkie pary dżinsów. Dzięki temu nie będą się gnieść i zajmą o wiele mniej miejsca.
Jak zaaranżować swoją garderobę tanim kosztem?
- Wybierając (lub robiąc samodzielnie) odpowiedni organizer na szaliki i apaszki,
- Tworząc oryginalny i niezwykle praktyczny stojak na buty z rurek PCV,
- Wieszając dżinsy na wieszaku za szlufki.
piątek, 08 lipiec 2022 09:27