10 pomysłów na garderobę! Zobacz modne inspiracje
Choćby była najmniejsza i najskromniejsza. Choćby miał to być tylko duży wieszak z rurek. Choćby miały w niej być same skosy, to jedno jest pewne: garderobę warto mieć. Jest praktyczna, wygodna, pojemna, a do tego – jeśli mamy na nią wystarczająco dużo miejsca w domu – może stać się naszą ulubioną świątynią dumania. Odpowiednio wyposażona w nowoczesne akcesoria znacznie ułatwi nam nie tylko układanie ubrań i wszelkich dodatków. Dostęp do nich będzie błyskawiczny, a przy tym bez trudu zachowamy w niej porządek. Jak zaaranżować garderobę? Jakie powinna mieć wymiary? Jak ją urządzić, by była funkcjonalna? I w końcu, co powinno się znaleźć w naszej garderobie marzeń? Jakie meble i dodatki sprawią, że będzie miała „to coś”? To tylko kilka z wielu pytań, na które znajdziecie tutaj odpowiedzi. Oby stały się dla Was cenną inspiracją!
O czym przeczytasz w artykule:
- Czy w moim domu znajdzie się miejsce na garderobę?
- Garderoba otwarta
- Zalety i wady garderoby otwartej
- Garderoba z zasłoną
- Garderoba z rurek
- Garderoba z siedziskiem
- Minigarderoba
- Akcesoria do garderoby
- Garderoba na poddaszu – inspiracje
- Stylowa garderoba – inspiracje
- Garderoba marzeń
Czy w moim domu znajdzie się miejsce na garderobę?
Oczyma wyobraźni widzimy już swoją postać znajdującą bez trudu swoje ubrania w garderobie marzeń. W końcu zaplanowaliśmy, że w domu zbudujemy garderobę i kropka. Jednak czy na pewno mamy wystarczająco dużo miejsca, by klasyczna, zamykana garderoba zdała tu egzamin? Zanim oddamy się marzeniom o pikowanym, białym pufie stojącym pośrodku garderoby i kryształowych lustrach na ścianach, sprawdźmy, jakie wymiary powinno mieć takie pomieszczenie.
Garderoba w wymiarach:
- Aby oddzielna garderoba była funkcjonalna, potrzebujemy na nią co najmniej 4 m².
- Aby wyprasowane ubrania wiszące na wieszakach się nie pogniotły, nasza garderoba powinna mieć głębokość co najmniej 60 cm, a najlepiej 70 cm.
- Półki na jeden rząd składanych ubrań powinny mieć głębokość co najmniej 35-40 cm.
- Na bluzki, koszule i spódnice wystarczy 100 cm miejsca pod drążkami, natomiast na płaszcze, sukienki i spodnie trzeba zostawić 150 cm.
- Minimalna szerokość przejścia w garderobie to 80 cm. Jeśli planujemy się tu przebierać, zostawmy około 120 cm szerokości.
Garderoba otwarta
Nawet jeśli nie mamy wymaganego minimum przestrzeni, to nic straconego! Świetnym rozwiązaniem jest garderoba otwarta. Jest to wydzielona (najczęściej w sypialni) przestrzeń służąca do przechowywania ubrań, która pozostaje – jak sama nazwa wskazuje – otwarta. Sprawdzi się doskonale, jeśli... stanie się elementem wyposażenia domu pedantycznej wielbicielki (lub pedantycznego wielbiciela) porządku.
Jak jest zbudowana otwarta garderoba?
- Garderoba otwarta to konstrukcja składająca się z półek i drążków, z których można tworzyć dowolne konfiguracje. Ich dopełnieniem są wysuwane półki, wieszaki, kosze i szuflady. Taki zestaw można dopasować do każdego wnętrza, bez względu na jego wielkość i układ.
- Najczęściej otwartą garderobą urządza się w sypialni. Jak się do tego zabrać? Przeczytaj: jak urządzić garderobę w sypialni?
Zalety i wady garderoby otwartej
Przy otwartej garderobie warto zatrzymać się nieco dłużej. Z jednej strony świetnie nadaje się do przechowywania ubrań. Z drugiej jednak pozostaje – no właśnie – otwarta. Być może więc zestawienie jej wad i zalet okaże się pomocne w podjęciu decyzji o jej montażu.
Plusy i minusy garderoby otwartej:
- Plus: otwarta garderoba może stać się atrakcyjnym elementem aranżacji. Sprytnie wyeksponowane torebki i buty, poukładane kolorami sukienki czy powieszone na widoku modowe perełki z pewnością dodadzą uroku całemu pomieszczeniu!
- Plus: nie ma sposobu na uzyskanie łatwiejszego dostępu do ubrań. Wszystko widać jak na dłoni. Wystarczy podejść i zdjąć daną rzecz z wieszaka.
- Plus: to tańsze rozwiązanie niż klasyczna, zamykana garderoba.
- Wada: takie rozwiązanie nie nadaje się dla osób mających problem z utrzymaniem nienagannego porządku. Bałagan nie dodaje uroku żadnemu wnętrzu.
- Wada: ubrania w garderobie otwartej łatwo się kurzą.
- Wada: właściciele zwierząt domowych, a zwłaszcza kotów, muszą się liczyć z osiadaniem na ubraniach ich sierści... i jeszcze jedno: jeśli będziemy mieć szczęście, koty nie będą urządzały sobie harców po wszystkich półkach.
Garderoba z zasłoną
Garderoba z zasłoną to kompromis pomiędzy garderobą zamkniętą a garderobą otwartą. Jeśli w pokoju ma powstać garderoba bez zasuwanych drzwi, ale jednak chcemy zasłonić w jakiś sposób nasze ubrania, można pokusić się o podwieszenie u sufitu na szynie efektownej tkaniny. Dopasowana kolorystycznie i stylistycznie do reszty aranżacji, może stanowić wyjątkową ozdobę.
Kilka wskazówek dotyczących wieszania zasłon w garderobie:
- Do zasłonięcia garderoby dobrze jest wybrać ciężkie, nieprzezroczyste materiały: aksamit, taftę, len, jutę.
- Jeśli dodatkowo wybierzemy zasłony o 20-30 cm dłuższe, będą się pięknie układać.
Garderoba z rurek
W tym miejscu nie sposób nie wspomnieć o garderobie z rurek. Choć z garderobą zabudowaną nie ma może wiele wspólnego, to jednak w pewnym stopniu spełnia jej funkcje. To właściwie garderoba – wieszak, skonstruowana z metalowych rurek . U jej dołu może się znajdować specjalna półka na buty.
- Na takim wieszaku z rurek zmieścimy zaledwie kilka – kilkanaście wieszaków, jednak w wielu przypadkach takie rozwiązanie może być praktyczne (na przykład, jeśli wynajmujemy mieszkanie i na razie nie chcemy podejmować inwestycji w postaci większej garderoby).
Garderoba z siedziskiem
Garderobą nazywa się także duży wieszak do przedpokoju, który może zawierać w zestawie ławeczkę, ściankę, półki, szuflady, lustro, a nawet całe duże szafy. To bardzo praktyczne rozwiązanie, które pozwala na maksymalne wykorzystanie miejsca w przedpokoju, a do tego dzięki wspomnianej ławeczce można wygodnie zdjąć i włożyć buty. Prawdę mówiąc, w wielu nowoczesnych aranżacjach ta właśnie niepozorna ławeczka wynoszona jest do rangi największej ozdoby!
Garderoba z siedziskiem w roli głównej:
- Niezwykle elegancko prezentuje się garderoba z pikowanym siedziskiem i ścianką. To wisienka na torcie w aranżacjach: nowoczesnej, klasycznej i glamour.
- Bardzo praktyczne jest zamontowanie drewnianego siedziska z drewnianą ścianką.
- Przytulnie i zachęcająco wyglądają garderoby z siedziskiem wymoszczonym miękką gąbką i poduszkami.
Minigarderoba
W każdym niemal mieszkaniu może powstać mała garderoba. I nawet jeśli będzie bardziej przypominać szafę, jej funkcjonalność wcale nie musi być mniejsza. Wystarczy tylko odpowiednio ją urządzić.
Minigarderoba w domu – kilka wskazówek:
- Minigarderoba powinna mieć głębokość co najmniej 55-60 cm.
- Najlepiej schować ją za przesuwnymi, lustrzanymi drzwiami.
- Dobrym rozwiązaniem są wieszaki poprzeczne wieszane na wysuwanej szynie.
- Na buty warto przeznaczyć wysuwany blat z prawidłami.
- Na samym dole umieszczamy szuflady.
Akcesoria do garderoby
Proste rurki na wieszaki i półki to tylko jedna opcja wyposażenia garderoby, najprostsza. Obecnie wyposażenie to może być znacznie, znacznie bogatsze! Co więcej, akcesoria do garderoby niezwykle ułatwią nam życie, gdyż dzięki nim wszystkie ubrania, buty i dodatki są szybko dostępne.
Jakie akcesoria mogą znaleźć się na wyposażeniu garderoby?
- Wysuwane półki na 2 – 3 złożone rzeczy,
- Wieszaki na spodnie,
- Półki na buty,
- Wieszaki na krawaty,
- Wysuwane kosze,
- Kosze cargo na bieliznę,
- Pantografy (ruchome drążki),
- Szufladki na biżuterię,
- Kosze obrotowe, a także
- Deski do prasowania czy też
- Uchwyty na rurę do odkurzacza.
Garderoba na poddaszu – inspiracje
Poddasze ma swój niezaprzeczalny, niepowtarzalny urok. Jednak w pomieszczeniu ze skosem (lub nawet ze skosami) trudno będzie znaleźć dogodne miejsce do ustawienia dużej szafy na ubrania. Dlatego w takim przypadku wydzielenie osobnej przestrzeni na garderobę będzie doskonałym pomysłem.
Jak zaplanować garderobę na poddaszu?
- W garderobie nie musi być okna. Wystarczy dobre oświetlenie, dlatego można na nią przeznaczyć najmniej doświetloną część poddasza.
- Jeśli w naszej garderobie na poddaszu mamy mało miejsca, być może lepiej będzie zrezygnować z frontów szaf.
- W garderobie można umieścić półki zamontowane na wspornikach i drążki, na których będą wisiały wieszaki.
- W sklepach można kupić także gotowe systemy modułowe.
- Ścianę kolankową o wysokości minimum 75 cm można potraktować jako „plecy garderoby”.
- W przypadku niższej ścianki kolankowej i ostrym kącie skosu lepiej dostawić ścianki i zamontować szuflady albo kosze na prowadnicach.
Stylowa garderoba – inspiracje
Garderobę, jak każde inne pomieszczenie w domu, warto zaaranżować w wybranym stylu. W końcu będzie to miejsce nie tylko do przebierania się, ale także relaksu. Efekt wizualny jest więc tu równie ważny!
Jak urządzić garderoby w wybranym stylu?
- Garderoba w stylu glamour, robiąca największe wrażenie. Na środku niech stanie ogromny, pikowany puf lub – jeszcze lepiej – wyspa z szufladkami na biżuterię i inne dodatki. Królują tu biel i czerń, a ostatecznego sznytu dopełni kryształowy żyrandol.
- Garderoba w stylu skandynawskim to właściwie... biała garderoba. Jedyne dodatki mogą tu stanowić elementy z drewna, miękki (również biały!) dywan czy puf (a jakże, biały).
- Garderoba w stylu prowansalskim również najczęściej wykonana jest w bieli. Charakterystyczne dla niej są jednak fronty przypominające babcine szafy.
- Garderoba w stylu amerykańskim zachwyca przestrzenią i wykorzystaniem każdego wolnego centymetra na ścianie. Pośrodku, na eleganckim dywanie, może stanąć wyspa na dodatki lub miękki fotel z pufem.
- Garderoba w stylu klasycznym onieśmiela ogromem szaf i półek, zarówno zabudowanych, z mocnymi frontami, jak i odkrytych. Białe, ciężkie i solidne meble, wykończone z dbałością o każdy szczegół, żyrandol z kloszami, a także ekskluzywna toaletka i pikowany puf to znaki rozpoznawcze klasycznej garderoby.
Garderoba marzeń
Nawet jeśli nasza garderoba nie kipi przepychem glamour ani nie może poszczycić się wielometrowymi półkami w stylu amerykańskim, zawsze można urządzić ją tak, by stała się miejscem, w którym nie tylko będzie chciało się przebierać, ale w ogóle – spędzać czas. Wystarczy, by w naszej garderobie marzeń znalazł się choćby jeden element, który sprawi, że stanie się ona wyjątkowa.
Garderoba marzeń:
- Garderoba z oknem. Jeśli mamy możliwość zaaranżowania garderoby w pomieszczeniu, w którym znajduje się okno, to już połowa sukcesu! Zwłaszcza jeśli postawimy przy nim ławeczkę z miękkimi poduszkami.
- Garderoba z lustrem. Wydawać by się mogło, że lustro będzie stanowiło jeden z podstawowych elementów wyposażenia garderoby, jednak w wielu przypadkach po prostu nie ma na nie miejsca. Jeśli więc w naszej garderobie znajdzie się takie miejsce (choćby na froncie jednej z szaf), to całe pomieszczenie nabierze szyku!
- Garderoba z podświetlanymi półkami. Takie rozwiązanie jest nie tylko bardzo praktyczne. Jest też niezwykle efektowne!
- Garderoba z żyrandolem. Zawieszenie żyrandola (kryształowego, z abażurami lub kloszami, czy też nowoczesnego) sprawi, że garderoba będzie się prezentować luksusowo.
- Garderoba z wyspą z przeszklonym blatem i szufladami. Jeśli pośrodku garderoby mamy dużo miejsca, warto je wykorzystać na postawienie komody (wyspy) na dodatki i akcesoria. Przeszklony blat, a pod nim wysuwana szuflada na biżuterię? Tak! Dzięki temu wszystkie kolczyki, łańcuszki i pierścionki zawsze będą pozostawały na swoim miejscu.
- Garderoba z dywanem i miękkim, dużym pufem pośrodku. Wystarczy tak niewiele, by nasza garderoba stała się przytulna, a jednocześnie elegancka.
czwartek, 14 lipiec 2022 09:18