10 pomysłów na to, jaki kolor ścian do mebli wenge wybrać! - dekoportal.pl

10 pomysłów na to, jaki kolor ścian do mebli wenge wybrać!

21 Sie 2020 / Napisane przez  / Inne wnętrza
Sypialnia i salon z meblami wenge
Meble w kolorze wenge są podstawowym elementem ponadczasowego, eleganckiego stylu.

O czym przeczytasz w artykule?

Kolor wenge a czarny

Wenge pozyskuje się z drzew porastających Afrykę Środkową. Po wysuszeniu drewno to ma żółtawy odcień i z czasem ciemnieje, zyskując charakterystyczną barwę wenge. Jaki to kolor? Dojrzałe drewno wenge ma głęboki, ciemnobrązowy kolor, który można porównać do barwy gorzkiej czekolady. Niekiedy jest ono niemal czarne, jednak nawet najciemniejszym odcieniom wenge daleko jest do głębokiej czerni. Co więcej,  widoczne są na nim wyjątkowe, dekoracyjne rysunki słojów. Wenge wykorzystywane jest do produkcji instrumentów muzycznych, laminatów, mebli oraz paneli podłogowych.

Nazwą „wenge” określa się zarówno rodzaj drewna, jak i jego barwę. Producenci mebli chętnie sięgają po ten modny kolor, tworząc na jego podstawie laminaty i okleiny drewnopodobne, przy czym użycie druku cyfrowego pozwala na ich dowolne modyfikowanie. W sklepach znajdziemy więc na przykład okleiny dębowe w kolorze wenge lub też okleiny wenge w kolorze dębu. Należy tu zwrócić uwagę, że nawet jeżeli dwa produkty mają taką samą nazwę, nie oznacza to, że będą wyglądać identycznie. Mogą się one różnić odcieniem w zależności od producenta.

Kilka słów podsumowania na temat koloru wenge:

  • Słowem „wenge” określa się zarówno gatunek drewna, jak i jego kolor.
  • Wenge to kolor przypominający bardzo ciemną, gorzką czekoladę. To głęboki brąz, który może niemal wpadać w czerń.
  • Na rynku znajdziemy meble z litego drewna wenge, jak również zawierające okleiny i laminaty w kolorze wenge.
kolor wenge a czarny
Oba te kolory są bardzo często mylone, jednak różnica jest dostrzegalna przez świadome osoby.

Meble w kolorze wenge

Lite drewno wenge jest ciężkie, twarde i odporne na uszkodzenia mechaniczne, dzięki czemu bardzo chętnie wykorzystywane jest ono do wykańczania podłóg i schodów. Jego właściwości sprawiają, że nadaje się ono nawet do miejsc silnie eksploatowanych, takich jak banki, hotele czy restauracje. Prócz tego jednak oczywiście drewno wenge znajduje zastosowanie w produkcji eleganckich mebli, drewnianej galanterii oraz elementów zdobniczych.

Samo naturalne drewno wenge poddawane jest skomplikowanemu procesowi obróbki, a ponadto dostęp do niego jest dość ograniczony. Dlatego też wielu producentów rezygnuje z niego na rzecz wyrobów drewnopodobnych oraz naturalnego forniru. Nie ulega wątpliwości, że największą popularnością cieszą się obecnie meble w kolorze wenge. Wykonuje się je z płyty MDF pokrytej laminatem, przez co ich cena jest znacznie niższa, a przy tym są łatwo dostępne i praktyczne (choć oczywiście ustępują meblom z litego drewna pod względem jakości).

Meble w ciemnym odcieniu wenge będą się doskonale prezentować w przestronnych, wysokich i dobrze oświetlonych pomieszczeniach. Bardzo dobrym pomysłem jest rezygnacja z gotowych zestawów mebli i wykorzystanie elementu wenge w postaci dekoracji. Mogą to być na przykład krzesła, półki na książki, blat barowy, komoda czy też stolik kawowy. Przepięknie prezentują się meble wypoczynkowe wenge obite jasną tkaniną, na przykład kremową lub też w kolorze pudrowego różu albo musztardowym.

Co warto wiedzieć na temat mebli wenge?

  • Meble z litego drewna wenge są ciężkie i odporne na uszkodzenia mechaniczne.
  • Ze względu na małą dostępność oraz skomplikowany proces obróbki drewna wenge wielu producentów decyduje się na produkcję mebli z wyrobów drewnopodobnych i naturalnego forniru.
  • Meble wenge będą stanowiły idealne wyposażenie przestronnych, jasnych i wysokich wnętrz.
  • Dobrym pomysłem jest łączenie mebli wenge z meblami w innych kolorach.
Meble w kolorze wenge
Jasne wnętrza i meble w kolorze wenge - to idealne połączenie!

Jaki kolor ścian pasuje do mebli wenge?

Jak powiedzieliśmy we wstępie, dobór kolorów ścian i dodatków do mebli wenge może nie być prosty. Z jednej strony ich ciemny, głęboki kolor prosi się o jasne tło, z drugiej jednak nadmierny kontrast może sprawić, że wnętrze wyda się chłodne i nieprzyjazne. Wenge to kolor, który świetnie komponuje się z jasnymi i neutralnymi kolorami ścian, jednak warto tu unikać chłodnego odcienia bieli. Ciepłe tony otaczające ciemne, ciężkie meble wenge sprawią, że całość pomieszczenia będzie się prezentować niezwykle elegancko, a przy tym przytulnie. Dodatkowo powiększą one optycznie wnętrze, dodadzą mu lekkości oraz podkreślą wyjątkowe wybarwienie stolarki.

Jaki kolor ścian do mebli wenge będzie najlepszy? Meble te będą wyglądać zjawiskowo na tle ścian w kolorze ciepłego kremu, kości słoniowej, rozbielonej szarości oraz jaśniejszych lub ciemniejszych odcieni beżu. Jeśli chcemy ożywić wnętrze poprzez pomalowanie jednej ze ścian na bardziej odważny kolor, wybierzmy miętę, lawendę, pistację, ochrę, błękit lub brzoskwinię.

Świetnym pomysłem jest zastosowanie tapety na jednej ścianie w salonie. Jeśli będzie ona zawierać delikatne, stylowe wzorki, stanie się dodatkowym atutem wnętrza, a ponadto wydobędzie piękno ciemnych mebli wenge. Jaki kolor tapet wybrać do mebli wenge? W odcieniach ochry, szafiru lub kobaltu, z jaskrawą limonką, pomarańczem, ognistą czerwienią, koralem, fioletem albo ciemną fuksją.

Dodajmy tu jeszcze, że w dekoracji pomieszczeń z meblami wenge warto stosować daleko posunięty umiar. Jeśli chcemy wybrać mocny kolor farby, to pokryjmy nią jedną ścianę. Jeśli ścianę ma zdobić wzorzysta tapeta, to niech to będzie jedyny element z wzorkami we wnętrzu. Jeśli odcienie i wzory mają być intensywne, to tylko wtedy, gdy wielkość pomieszczenia na to pozwala.

Wybierając kolor ścian do mebli wenge, warto również zwrócić uwagę na fakt, że będą się z nimi doskonale komponować tak modne w ostatnim czasie czerwone cegły lub też kamień dekoracyjny. Z meblami w kolorze wenge doskonale będą współgrać kolorystycznie okładziny wykonane z trawertynu, piaskowca, granitu, marmuru czy też białej lub czerwonej cegły klinkierowej.

Jaki kolor ścian do ciemnych mebli wenge?

  • Jasny i neutralny: kość słoniowa, ciepły krem, odcienie beżu i rozbielona szarość,
  • Łagodny: lawenda, mięta, ochra, pistacja, brzoskwinia, błękit,
  • Intensywny: szafir, kobalt, ochra, limonka, czerwień, pomarańcz, fiolet, koral, fuksja.
Jaki kolor ścian pasuje do mebli wenge
Kolor kości słoniowej i różne odcienie beżu stanowią idealne połączenie z meblami wenge.

Meble wenge. Jakie dodatki najpiękniej się z nimi komponują?

Odpowiedni dobór koloru ścian do mebli wenge to jedna z najważniejszych spraw w aranżacji pomieszczenia. Dzięki temu zyskujemy tło, na którym meble te będą się idealnie prezentować. Kolejnym krokiem, jaki trzeba podjąć podczas urządzania wnętrza, jest oczywiście wybranie dodatków.

Z meblami wenge łączymy nie więcej niż dwie dodatkowe barwy, przy czym jedna z nich powinna pochodzić z palety barw neutralnych. Należą do nich między innymi biel, wanilia, krem, beż, szarość, grafit i czerń. W roli drugiego koloru możemy obsadzić jedną z żywych, intensywnych barw: limonkową, czerwoną, amarantową, turkusową, cytrynową, kobaltową, szmaragdową czy szafirową. Dla tych, którzy wolą mniej krzykliwe kolory, mamy inną propozycję. Z meblami wenge oraz jedną z neutralnych barw doskonale będą współgrać takie kolory jak pudrowy róż, khaki, błękit, mięta lub lawenda. Doskonałym wyborem będą tu również barwy łososiowa, złota i musztardowa. Dodajmy tu jeszcze, że kolor ścian do mebli wenge będzie zwykle należał do palety neutralnych barw, a dodatki zastosujemy w bardziej nasyconych i żywszych kolorach.


Jakie dodatki będą najlepiej pasować do mebli wenge? Wybierzmy białe, zwiewne i delikatne firanki oraz zasłony w jasnym, jednolitym kolorze. Pełne barw i kolorów mogą tu być poduszki dekoracyjne, jak również dywan, czy też grafiki na ścianach. Unikajmy tkanin i dekoracji w kolorze brązu, ponieważ wraz z ciemnymi meblami wenge będą sprawiały wrażenie przytłaczających.

Jakie wybrać dodatki do mebli wenge?

  • Neutralne: białe, kremowe, waniliowe, beżowe, szare, grafitowe, czarne,
  • Delikatne: różowe, khaki, miętowe, błękitne, lawendowe, łososiowe,
  • Intensywne: turkusowe, limonkowe, złote, kobaltowe, szmaragdowe, szafirowe, czerwone, amarantowe, musztardowe.
Meble wenge. Jakie dodatki najpiękniej się z nimi komponują
Dodatki są równie ważnym elementem, który sprawi że wnętrze wygląda jeszcze lepiej!

Meble wenge w kuchni

Drewno wenge wykazuje dużą odporność na działanie wilgoci, dlatego meble z niego wykonane sprawdzają się także w kuchni. Szczególnie efektownie wygląda na przykład wyspa kuchenna z wenge. Białe, kremowe lub jasnobeżowe ściany pięknie podkreślą jej elegancki charakter.

Meble wenge mają ciemny odcień, a więc jeśli zdecydujemy się je zastosować w kuchni, warto tak zaplanować aranżację, by go nieco kolorystycznie zrównoważyć. Kuchnia wenge z białym akcentem wydaje się optymalnym rozwiązaniem, tym bardziej że z jednej strony uzyskamy wspaniałe, klasyczne zestawienie, a z drugiej rozświetlimy całe pomieszczenie. Dolna zabudowa w kolorze wenge i górna zabudowa w kolorze bieli lub też wykończona fornirem z bielonego jesionu będzie się prezentować wyjątkowo elegancko.

W przypadku, gdy zależy nam na kuchni wyposażonej w całości w szafki z drewna wenge, zabudowę warto uzupełnić jasnymi elementami, takimi jak biały lub kremowy blat czy beżowe płytki. Będą one fantastycznie kontrastować z ciemnymi frontami wenge. Doskonałym pomysłem jest również dopełnienie aranżacji blatem z jasnego kamienia, którym wyłożymy także ścianę pomiędzy górną a dolną częścią zabudowy. Dodajmy jeszcze, że do mebli wenge idealnie pasują metalowe wykończenia i dodatki.

Jaki kolor ścian do mebli wenge w kuchni?

  • Ciepłe odcienie bieli: kremowy, waniliowy,
  • Jasne beże,
  • Jasne szarości.
Meble wenge w kuchni
Kuchnia z meblami w kolorze wenge? To świetny wybór!

Sypialnia i salon z meblami wenge

Salon to pomieszczenie, w którym obecnie bardzo chętnie stosuje się meble wenge. Szare ściany oraz białe i czarne dodatki sprawiają, że taka kompozycja wygląda niezwykle elegancko, stylowo i ponadczasowo. Na tym tle fantastycznie prezentują się drobne, nieliczne, barwne elementy wyposażenia, jak turkusowy pled, żółte krzesła, niebieska sofa, czerwony fotel czy ciemnoróżowe przeszklenia.

Jaki kolor ścian do mebli wenge będzie najlepiej pasował w salonie? Prócz wspomnianych już, szarych ścian, warto także postawić na inne jasne kolory: złamaną biel, krem czy też beż.

Meble wenge wprowadzą do sypialni idealną harmonię i spokój. Podobnie jak w przypadku innych pomieszczeń, również i tutaj najchętniej wybieramy neutralne kolory ścian: szarości, beże i złamane biele. W takim pomieszczeniu doskonale  sprawdzą się dodatki w kolorze bieli, czerni i beżu, a także elementy wyposażenia w jaskrawych, intensywnych barwach czerwieni, pomarańczu, turkusu, żółci czy błękitu.

Urządzając salon lub sypialnię, warto również pamiętać o wspomnianym już wcześniej rozwiązaniu polegającym na położeniu barwnej, wzorzystej tapety na jednej ze ścian. W ten sposób przełamujemy monotonię kolorystyczną, a do tego całe wnętrze wydaje się ciekawe i dopracowane w każdym szczególe.

Na koniec dodajmy jeszcze kilka słów na temat doboru koloru podłogi do mebli wenge. Jak powiedzieliśmy, mają one nie tylko wyrazisty kolor, ale również wspomniane już charakterystyczne usłojenie. Jaką podłogę w takim razie do nich wybrać? Najlepiej zdecydować się na kolor o ton ciemniejszy lub jaśniejszy od koloru wenge. Dzięki temu unikniemy efektu „zlewania się” kolorów mebli z kolorem podłogi. Dla uzyskania ciekawego kontrastu warto sięgnąć po bielony jesion lub dąb.

Jakie kolory pasują do mebli wenge w sypialni i w salonie?

  • Neutralne, idealne na ściany: złamane biele, kremy i jasne odcienie beżu,
  • Kontrastująca z kolorem wenge biel oraz głęboka czerń,
  • Intensywne, zwłaszcza w przypadku dodatków: turkusy, czerwienie, pomarańcze, błękity, żółcie.


Oceń ten artykuł
(3 głosów)
Ostatnio zmieniany piątek, 21 sierpień 2020 20:13
komentarz /( 1 )
  • Ilia
    Ilia

    środa, 22 czerwiec 2022 10:08

    do wenge tylko jasne kolory - chyba ze ktoś lubi bardzo ciemne wnętrza albo ma duże przeszklenia. Ja wybrałabym kremowy, biały lub szary

Skomentuj

Upewnij się, że zostały wprowadzone wszystkie wymagane informacje oznaczone gwiazdką (*). Kod HTML jest niedozwolony.