4 podstawowe zasady Feng Shui w mieszkaniu
Feng shui to wschodnia filozofia, której zasady warto wykorzystać podczas urządzania domu. Dzięki zastosowaniu się do reguł sztuki osiągniesz poczucie bezpieczeństwa, bez trudu zrelaksujesz się, a w Twoim mieszkaniu będzie panowała harmonia. Przeczytaj nasz artykuł, żeby dowiedzieć się, jak wprowadzić feng shui do wnętrz. Podpowiadamy, jakie kolory wybrać i jak zaaranżować przestrzeń, żeby żyć w zgodzie z naturalnym środowiskiem.
O czym przeczytasz w artykule?
- Feng shui – czym jest?
- Feng shui – kolory, które warto wykorzystać w aranżacji!
- Pamiętaj o roślinach!
- Najważniejsza zasada feng shui – dbaj o czystość!
- Zasady feng shui w mieszkaniu
- Feng shui w przedpokoju
Feng shui – czym jest?
Filozofia feng shui stanowiła kiedyś sposób na planowanie przestrzeni w miastach, wsiach oraz na polach uprawnych. Jedna z najważniejszych zasad tej sztuki to yin i yang, przy czym pierwsza z nich to energia bierna, natomiast druga aktywna. To sprawia, że doskonale się uzupełniają. Zasadę tę można z łatwością odnieść do urządzania wnętrz – energia yin sprawdzi się w pomieszczeniach przeznaczonych do odpoczynku, a yang wszędzie tam, gdzie ważne jest działanie.
Kolejną zasadę feng shui stanowi planowanie na podstawie siatki bagua, czyli oktagonu. Przedstawia on różne dziedziny życia: wiedzę, karierę, bogactwo, sławę, pomocnych ludzi, małżeństwo, dzieci, zdrowie. Następna jest zasada pięciu żywiołów, czyli wody, ognia, ziemi, metalu i drzewa.
Feng shui oznacza wiatr i wodę, czyli dwa żywioły. Wiatr jest niewidzialny, natomiast woda nieuchwytna. Urządzenie mieszkania zgodnie z zasadami feng shui to sposób na zapewnienie domownikom właściwej energii, zdrowia i szczęścia.
Filozofia cieszy się dużą popularnością, co sprawia, że można zauważyć feng shui w mieszkaniu w bloku, pięknym apartamencie czy domku na przedmieściach. Jeśli Ty także chcesz zmienić coś w swoim życiu, rozpocznij od odświeżenia wystroju mieszkania. Żeby zrobić to zgodnie ze sztuką feng shui, nanieś plan wnętrz na siatkę bagua i sprawdź, które pomieszczenie wymaga metamorfozy.
- Feng shui było kiedyś sposobem planowania przestrzeni w miastach i wsiach, a dzisiaj stosuje się go w domach i mieszkaniach, żeby pozytywnie wpływać na każdą sferę życia. Główne zasady filozofii to yin i yang, siatka bagua oraz reguła pięciu żywiołów.
Feng shui – kolory, które warto wykorzystać w aranżacji!
Zgodnie ze sztuką feng shui kolory są przypisane do żywiołów. Te związane z ogniem potrafią dodać energii, jednak w nadmiarze mogą zaszkodzić. Jeśli żyjesz aktywnie, z pewnością spodoba Ci się aranżacja z czerwienią w roli głównej. Dla wrażliwych osób ten odcień może się nie sprawdzić.
Według filozofii feng shui kolory wody dodają wnętrzu świeżości, ale jednocześnie nie sprzyjają wspólnemu spędzaniu czasu. Lepiej więc sprawdzą się wszędzie tam, gdzie przebywasz samotnie, na przykład w łazience. Feng shui to również żywioł drzewa, a nawiązujące do niego kolory to brąz i zieleń. Okażą się pomocne, kiedy będziesz mieć wiele marzeń i celów do zrealizowania.
Jeśli chcesz uzyskać spokój, zgodnie ze sztuką feng shui wnętrza pomaluj w kolorach nawiązujących do ziemi. Beżowy doskonale sprawdzi się w pokoju dziennym. Barwa ta nie działa usypiająco, a jednocześnie sprzyja relaksowi.
To, jakie kolory warto wykorzystać w aranżacji, zależy od urządzanego pomieszczenia. Kuchnia powinna być jasna, dlatego warto zrezygnować w niej z grubych przesłon okiennych i rolet. Jeśli nie możesz tego zrobić, postaw na delikatne firany, które pozwolą promieniom słonecznym dotrzeć do pomieszczenia urządzonego według feng shui. Kolory warte wykorzystania to biel oraz rozmaite pastele.
Biel może sprawdzić się również w salonie – barwa podkreśli otwartość mieszkańców na gości. Jeśli Twój problem to trudności w odpoczywaniu, aranżację wzbogać niebieskim kolorem, który uspokaja. Możesz zastosować go w sypialni, ale także w przestronnym pokoju kąpielowym z wanną.
Odpowiedni kolor może wpływać na kontakty między domownikami. Jeśli chcesz stworzyć aranżację, która sprzyja wspólnemu spędzaniu czasu i pogawędkom, wykorzystaj żółty odcień. Zastosuj go w jadalni, kuchni lub salonie, gdzie najczęściej przebywasz z pozostałymi domownikami.
Zgodnie ze sztuką feng shui kolory mają możliwość wpływania na zdrowie. Jeśli chcesz poprawić swoje samopoczucie, wzbogać wystrój wnętrza pomarańczowym kolorem. Potrzebujesz aranżacji, w której zapomnisz o stresie oraz skoncentrujesz się na nauce czy pracy? Wykorzystaj zieleń – będzie idealna w pokoju dziecka oraz gabinecie.
Feng shui – kolory mają znaczenie dla Twojego samopoczucia!
- Czerwień – kolor ognia; potrafi dodać energii do działania, ale wrażliwe osoby może nieco przytłoczyć;
- Niebieski – kolor wody; kojarzy się ze świeżością; lepiej sprawdzi się w pomieszczeniach, w których przebywasz samotnie;
- Brąz i zieleń – barwy ziemi; wspomagają realizację celów i koncentrację na zadaniach;
- Beżowy – sprzyja odpoczynkowi, ale nie usypia;
- Żółty – sprzyja polepszeniu relacji z pozostałymi domownikami;
- Pomarańczowy – dobrze wpływa na samopoczucie;
Pamiętaj o roślinach!
Zgodnie z zasadą feng shui wnętrza powinny być wzbogacone roślinami, które wprowadzają dobrą energię. Pamiętaj, że kwiaty muszą być zadbane. Zastosowanie roślin pozwoli Ci stale cieszyć się czystym powietrzem.
Zwróć szczególną uwagę na bonsai – to miniaturowe drzewko bez trudu wkomponujesz w aranżację. Rośliną, która ma przynosić szczęście, jest także maranta. Jej uprawa może sprawić nieco trudności. Roślina pochodząca z tropików musi mieć stale wilgotne podłoże, a dodatkowo nie toleruje przeciągów.
Jeśli chcesz urządzić pomieszczenie zgodnie ze sztuką feng shui, wnętrze wzbogać begonią królewską. Roślina pozwala pozbyć się smutnych myśli oraz zniwelować stres. Warto zastosować ją w sypialni. Pozytywną energię emituje również sępolia. Fiołek afrykański urozmaici wnętrze pięknym odcieniem fioletowego.
- Według zasad feng shui wnętrza sprzyjają zdrowiu i szczęściu, jeśli są wypełnione roślinami, które wprowadzają do domu dobrą energię. W aranżacji możesz wykorzystać drzewko bonsai, marantę, begonię królewską lub sępolię.
Najważniejsza zasada feng shui – dbaj o czystość!
Stosując feng shui w mieszkaniu, pamiętaj nie tylko o kolorach i rozstawieniu mebli, lecz także porządku. Dla tej filozofii szczególnie ważna jest bowiem harmonia. Osiągniesz ją tylko dzięki uporządkowanej przestrzeni.
Pamiętaj o regularnym pozbywaniu się kurzu, który zalega między innymi na książkach czy wysoko zawieszonych półkach. Oznacza on bowiem stagnację, a to przekłada się na utrudniony rozwój. Regularnie czyść okna, które pozwalają na wymianę energii pomiędzy domem a zewnętrzem.
Zdobisz dom bukietami świeżych kwiatów? Pamiętaj, żeby wyrzucać je, kiedy staną się nieestetyczne. Wszystkie przedmioty, których używasz do sprzątania, chowaj w szafkach. Mop czy miotła nie powinny być widoczne, ponieważ mogą zaprosić do domu złą energię.
Pamiętaj o sprzątaniu tego, co stoi i jest widoczne dla oczu. Nie zapominaj jednak o szafie, strychu czy rzadko używanych szafkach. Bałagan, który się tam skrywa, również ma wpływ na feng shui. Wnętrza nie mogą być wypełnione zniszczonymi elementami wyposażenia czy popsutymi urządzeniami.
- Najważniejsza zasada feng shui to dbanie o porządek, który pozwala zachować we wnętrzu harmonię. Pamiętaj o regularnym wycieraniu kurzu, czyszczeniu okien, sprzątaniu w szafkach oraz usuwaniu z przestrzeni zniszczonych przedmiotów.
Zasady feng shui w mieszkaniu
Chcąc stosować feng shui w mieszkaniu, zadbaj o każde pomieszczenie. W pokoju dziennym toczy się większa część rodzinnego życia. Wiesz już, jakie kolory tam zastosować, a co z rozkładem mebli? Filozofia feng shui w pokoju dziennym mówi o tym, żeby kanapa stała pod ścianą – dzięki temu nie będzie blokowała przepływu energii.
Salon powinien być urządzony w taki sposób, żeby poruszanie się po nim było swobodne. Meble nie mogą Ci przeszkadzać. Jeśli chcesz zastosować zasady feng shui w mieszkaniu, pamiętaj również o odpowiednim urządzeniu sypialni. To pomieszczenie, w którym spędzasz znaczną część swojego życia, dlatego ma ogromny wpływ na Twoje zdrowie.
Reguły feng shui w pokoju sypialnym mówią o tym, żeby zrezygnować z dużych luster. Tafla odbija bowiem światło, a to sprawia, że wnętrzu jest więcej energii odpowiadającej za działanie, co może utrudnić zasypianie. Pościel czy dywan powinny być wykonane z naturalnych materiałów. Pamiętaj o tym, żeby łóżko nie stało na linii drzwi-okno – niech ma przed sobą wolną przestrzeń, a za sobą ścianę.
Stosując zasady feng shui w mieszkaniu w bloku, zastanów się również nad aranżacją kuchni. W tym pomieszczeniu spędzasz dużą część każdego dnia, gotując i rozmawiając z pozostałymi domownikami. Zadbaj o to, żeby wnętrze było funkcjonalne, a lodówka nie stała w pobliżu kuchenki. Rozstawienie mebli ma duże znaczenie, ponieważ osoba gotująca nie powinna stać tyłem do drzwi – sprzyja to jej rozdrażnieniu.
Feng shui w mieszkaniu – jakie zasady wykorzystać?
- Feng shui w pokoju dziennym – zadbaj o to, żeby meble nie zakłócały poruszania się po pomieszczeniu;
- Feng shui w pokoju sypialnym – zadbaj o dobrą energię do snu, rezygnując z luster; ustaw łóżko w taki sposób, żeby za sobą miało ścianę, a przed nim była wolna przestrzeń;
- Reguły feng shui w kuchni – pamiętaj o tym, że pomieszczenie musi być funkcjonalne; osoba gotująca nie może stać tyłem do wejścia;
Feng shui w przedpokoju
Stosowanie feng shui w mieszkaniu w bloku czy domu jednorodzinnym warto rozpocząć już od przedpokoju. Drzwi wejściowe mają duży wpływ na to, czy do wnętrza wpłynie dobra energia. To, co znajduje się za skrzydłem, może sprawić, że energia nagle ucieknie, na przykład obijając się od lustra lub wychodząc drzwiami tarasowymi znajdującymi się naprzeciwko.
Lepiej, jeśli drzwi otwierają się do środka. To sprawia, że zapraszają dobrą energię. W przedpokoju nie powinno stać zbyt wiele przedmiotów, dlatego pozbądź się rozmaitych bibelotów oraz dużych mebli, które utrudniają dostęp światła do pomieszczenia. Dzięki temu we wnętrzu będzie mniej kurzu – zasada feng shui mówiąca o porządku obowiązuje również w korytarzu.
Zasady feng shui w przedpokoju:
- Zrezygnuj z lustra naprzeciwko drzwi wejściowych – odbije ono energię, która ucieknie z domu,
- Drzwi powinny otwierać się do środka, żeby zapraszać dobrą energię,
- Zrezygnuj z bibelotów i zbyt wielu mebli,
- Pamiętaj o regularnym sprzątaniu wnętrza.
piątek, 01 lipiec 2022 09:27