Jak ochłodzić mieszkanie w upał? Bez klimatyzacji też dasz radę! - dekoportal.pl

Jak ochłodzić mieszkanie w upał? Bez klimatyzacji też dasz radę!

09 Lip 2019 / Napisała  / Inne wnętrza
klimatyzacja w mieszkaniu, klimatyzator w mieszkaniu, mieszkanie z klimatyzacją
W upalne letnie dni marzymy o klimatyzacji w mieszkaniu, lecz są także inne sposoby schładzania pomieszczenia

Letnie upały każdemu dają się we znaki – jeżeli na dodatek nasz dom mocno się nagrzewa, a my nie mamy klimatyzatora, o normalnym funkcjonowaniu możemy po prostu zapomnieć. W takiej sytuacji pozostaje tylko jedno – schładzanie powietrza w mieszkaniu wszelkimi możliwymi sposobami. Podpowiadamy zatem – jak szybko schłodzić pokój, gdy temperatura na zewnątrz sięga zenitu?

O czym przeczytasz w artykule?

Podstawowe sposoby na ochłodzenie mieszkania

Brak klimatyzatora może wynikać z kilku przyczyn – oszczędności, troski o środowisko, a niekiedy po prostu ze zwykłej niechęci do obecności arktycznego powietrza w naszym domu, przy którym łatwo przecież o przeziębienia. Na szczęście istnieje kilka skutecznych opcji na to, jak ochłodzić mieszkanie bez klimatyzacji. Podstawą będzie zadbanie o dobrą cyrkulację powietrza w budynku – oznacza to mniej więcej tyle, że okna otwieramy zawsze, kiedy tylko na dworze jest odrobinę chłodniej – czyli wieczorem, w nocy i wczesnym rankiem.

Gdy w domu jest gorąco, warto również zastanowić się, czy czasem niepotrzebnie dodatkowo nie podnosimy temperatury wewnątrz budynku, np. używając wydzielających ciepło sprzętów elektronicznych lub pozwalając nieosłoniętym szybom okiennym nagrzewać się od słońca. Jeżeli tylko to możliwe, odłączmy od prądu nieużywaną elektronikę i darujmy sobie przyrządzanie obiadów wymagających wielogodzinnego gotowania. O czym jeszcze warto pamiętać, zastanawiając się, jak szybko schłodzić pokój?

Proste sposoby na ochłodzenie mieszkania:

  • W ciągu dnia zamykamy okna i zaciągamy żaluzje oraz zasłony od nasłonecznionej strony mieszkania,
  • Wieczorem, w nocy i rano otwieramy okna, aby wywietrzyć mieszkanie i wpuścić chłodne powietrze do środka,
  • Zaopatrujemy się w przenośny wentylator, a kiedy to możliwe – instalujemy wentylator sufitowy,
  • Minimalizujemy korzystanie z nagrzewających się sprzętów elektronicznych – zmywarki, pralki czy suszarki,
  • Przyrządzanie obiadów wymagających wielogodzinnego gotowania lub pieczenia zostawiamy sobie na chłodniejsze dni.
zasłonięte okna w lecie, zasłanianie okien w lecie, zasłonięcie okna w upały
W słoneczne, gorące dni, warto zaciągnąć żaluzje w oknach

Jak ochłodzić mieszkanie w upał za pomocą wentylatora?

Wentylator, czyli tzw. wiatrak to zwykle pierwszy pomysł, jaki przychodzi nam do głowy, gdy gorąc nie daje o sobie zapomnieć. Trzeba jednak wiedzieć, jak poprawnie schłodzić pomieszczenie za pomocą tego urządzenia, by temperatura naprawdę spadła. Kluczem do sukcesu będzie tu odpowiednia cyrkulacja powietrza.

W ciągu dnia, gdy słońce na niebie jest w pełnej krasie, a okna mamy szczelnie zamknięte, by niepotrzebnie nie wpuszczać ciepła do środka, wiatrak pomoże nam co najwyżej wprawić zastałe powietrze w ruch, powodując przyjemny przeciąg. Jego chłodnicze właściwości wykorzystać możemy dopiero wieczorem. Aby jednak sztuczka ta się udała, potrzebne nam będą dwa wentylatory – jeden ustawiamy w taki sposób, aby nawiewać chłodne, wieczorne powietrze do wnętrza domu, drugi zaś umieszczamy po przeciwległej stronie domu i kierujemy nawiew na zewnątrz.

Jeżeli nasz dom uciążliwie nagrzewa się przez znaczną część ciepłej pory roku, dobrym rozwiązaniem może okazać się instalacja wentylatora sufitowego. Duże skrzydła takiego wiatraka zapewniają doskonałą cyrkulację powietrza w całym pokoju. Pamiętajmy jednak, aby w lecie ustawić kierunek pracy wentylatora na przeciwny do ruchu wskazówek zegara – dzięki temu urządzenie wypchnie chłodne powietrze w dół, a my poczujemy przyjemny, orzeźwiający powiew w całym pokoju.

Jak szybko schłodzić pokój za pomocą dwóch wentylatorów?

  • Wraz z nadejściem wieczoru, ustawiamy pierwszy z wiatraków w otwartym oknie w taki sposób, by nawiewał chłodniejsze powietrze do środka. Drugi zaś umieszczamy w przeciwległym oknie, kierując nawiew na zewnątrz. Patent ten pozwoli nam błyskawicznie przewietrzyć nagrzane mieszkanie i zaprosić do środka chłodne, nocne powietrze.
wentylator w upały, wiatrak elektryczny w upały, chłodzenie mieszkania wiatrakiem
W gorące dni można wymusić obieg powietrza w mieszkaniu używając wentylatora

Jak schłodzić pomieszczenie? Nie zapominamy o zasłonach!

Kiedy w letnie dni dom nagrzewa się w błyskawicznym tempie, a my głowimy się jak ochłodzić mieszkanie bez klimatyzacji, upewnijmy się, że nie startujemy z przegranej pozycji! Podstawowa zasada brzmi – zasłony i rolety w oknach powinny być szczelnie zaciągnięte na długo przed tym, jak w środku rzeczywiście zrobi się gorąco – uniemożliwi to przedostawania się przez szyby światła słonecznego – a wraz z nim i ciepła. Szczególnie dobrze sprawdzą się w tej roli grube, białe zasłony, gdyż kolor ten doskonale odbija światło.

  • W czasie upałów szczelnie zasłaniamy okna od nasłonecznionej strony mieszkania – pamiętajmy, by robić to jeszcze zanim szyby się nagrzeją, a nasze mieszkanie zamieni się w tropikalną szklarnię,
  • Oprócz klasycznych żaluzji, w oknach warto zawiesić również grube, białe kotary, które skutecznie odbiją światło.
okiennice w lecie, okiennice w oknach w lecie, okiennice a gorąc
Okiennice lub zasłony pozwalają ograniczyć dostęp słońca do wnętrza mieszkania zapobiegając nagrzewaniu się wnętrza

Chłodzenie za pomocą wilgotnego powietrza

Jednym ze sposobów na to, jak schłodzić pomieszczenie w gorący dzień, jest podniesienie wilgotności powietrza. Do wyboru mamy profesjonalne nawilżacze powietrza, niekiedy połączone również z wiatrakiem lub nieco bardziej domowe sposoby jak, np. mokre ściereczki rozwieszone do wyschnięcia w najbardziej nagrzanym pokoju. Pamiętajmy zatem, że w trakcie upałów, o odpowiednie nawilżenie organizmu warto dbać zarówno od wewnątrz (schłodzone napoje), jak i od zewnątrz!

  • Zadbanie o wysoką wilgotność w mieszkaniu pomoże nam nie tylko wpłynąć na spadek panującej w nim temperatury, ale i poprawi nasze ogólne samopoczucie.
wysoka wilgotność powietrza w mieszkaniu, wilgotne powietrze w upał, wilgotne powietrze w mieszkaniu w upały
Wysoka wilgotność powietrza w mieszkaniu w czasie gorących dni poprawia samopoczucie i obniża temperaturę w pomieszczeniu

Jak ochłodzić pokój na poddaszu?

Problem, jak schłodzić pomieszczenie bez klimatyzacji, dodatkowo komplikuje się, gdy w grę wchodzi nagrzewające się latem poddasze. Brak przepływu powietrza i słońce wpadające przez otwory okienne w dachu powodują, że panująca tam temperatura nieraz bywa godna prawdziwej sauny. Jak ochłodzić pokój na poddaszu, aby można było komfortowo korzystać z niego również w sezonie letnim?

W pierwszej kolejności należy zadbać o odpowiednią wentylację – jeżeli w dachu znajdują się okna, można pomyśleć o instalacji nawiewników okiennych, które poprawią cyrkulację powietrza na poddaszu. Warto także regularnie uchylać okna znajdujące się po przeciwległych stronach pomieszczenia, aby zapewnić naturalny ciąg powietrza. Rolety wewnętrzne z odbijających światło materiałów, czyli tzw. rolety termoizolacyjne to kolejny patent na ograniczenie nagrzewania się poddasza. Jeżeli jednak okażą się one niewystarczające, możemy uzupełnić je o żaluzje zewnętrzne, które poza funkcją izolacyjną, poprawią również bezpieczeństwo domu.

Jak schłodzić pomieszczenie na poddaszu?

  • Instalujemy nawiewniki okienne, które zapewnią stałą dostawę świeżych mas powietrza z zewnątrz,
  • Montujemy termoizolacyjne rolety wewnętrzne, które ochronią wnętrze przed zbytnim nasłonecznieniem za pomocą specjalnej, podgumowanej tkaniny,
  • Decydujemy się na żaluzje zewnętrzne, które nie tylko szczelnie osłonią okna przed zbytnim nagrzaniem, ale również zwiększą bezpieczeństwo.
wiatrak sufitowy, upały w pokoju na poddaszu, chłodzenie pokoju na poddaszu
W pokoju na poddaszu można zdecydować się na umieszczenie wiatraka na suficie

Elektronika, a schładzanie powietrza w mieszkaniu

Chociaż nie odczuwamy tego w trakcie innych pór roku, latem może nas zaskoczyć, jak dużo ciepła wydziela działające w naszym domu elektronika. Dlatego kluczem do tego, jak schłodzić pomieszczenie bez klimatyzacji, jest ograniczenie użytkowania sprzętów elektrycznych do minimum – szczególnie w najgorętsze, popołudniowe godziny. Co więcej, urządzenia takie, jak, np. telewizor czy komputer warto odłączyć z kontaktu również wtedy, gdy są wyłączone – mimo że nieaktywne, mogą nadal generować ciepło.

Szczególną uwagę warto zwrócić na lodówkę i zamrażarkę – w trakcie upałów najlepiej trzymać je szczelnie zamknięte i otwierać najrzadziej jak to możliwe. Jeżeli, poprzez częste wpuszczanie do środka ciepłego powietrza, zmusimy te urządzenia do wzmożonej pracy, „odwdzięczą się”, podnosząc temperaturę wokół siebie. Warto jednak pamiętać, że urządzenia chłodzące, a przede wszystkim zamrażarka, to także sprzymierzeńcy w walce z upałem. Kostki lodu umieszczone w misce przed włączonym wentylatorem to doskonały patent na powiew zimnej bryzy, która przyniesie ulgę zmęczonym gorącem domownikom.

Kiedy tylko to możliwe, wyłączajmy światło w ciągu dnia – żarówki starego typu, np. halogeny, mogą generować zaskakujące ilości ciepła, odczuwalnego zwłaszcza w mniejszych mieszkaniach. Jeżeli zatem łamiemy sobie głowę, jak ochłodzić mieszkanie w upał, jednym z działań o długofalowym skutku może być wymiana przestarzałych źródeł światła na energooszczędne żarówki LED.

Aby obniżyć temperaturę w mieszkaniu:

  • Odłączamy z kontaktu nieużywane urządzenia elektryczne, jak, np. telewizor czy komputer,
  • Minimalizujemy korzystanie z urządzeń chłodzących,
  • Kiedy to możliwe, wyłączamy domowe źródła światła, szczególnie żarówki starego typu.
upały a sprzęt komputerowy, upały a urządzenia elektroniczne, elektronika w upały
Obniżeniu temperatury w mieszkaniu w upały pomoże wyłączenie urządzeń generujących ciepło

Klimatyzator przenośny – agent od zadań specjalnych

Sposobów na to, jak ochłodzić mieszkanie bez klimatyzacji jest wiele, jeżeli jednak szukamy naprawdę szybkiego i skutecznego rozwiązania, warto rozważyć zakup klimatyzatora przenośnego. Jest nie tylko o wiele tańszy, niż profesjonalny system chłodniczy, ale nie wymaga także skomplikowanej instalacji. Zaletą takiego urządzenia są również jego niewielkie gabaryty i wielorakość zastosowań – o ile zwykły wiatrak przyda nam się wyłącznie latem, klimatyzator przyjemnie ogrzeje powietrze zimą, czy też osuszy je w trakcie wilgotnych, jesiennych miesięcy.

Schładzanie powietrza w mieszkaniu za pomocą klimatyzatora przenośnego:

  • Obecnie na rynku dostępne są klimatyzatory przenośne, które nie tylko pomogą nam niezwykle skutecznie ochłodzić niewielką przestrzeń, ale także – w zależności od potrzeb – ogrzeją, oczyszczą i nawilżą powietrze w inne pory roku.
  • Decydując się na zakup takiego urządzenia, warto wziąć pod uwagę takie jego parametry jak stopień emisji hałasu, klasa energooszczędności czy moc chłodnicza oraz grzewcza.
przenośny klimatyzator na upał, chłodzenie mieszkania klimatyzatorem przenośnym, chłodzenie pokoju klimatyzatorem przenośnym
Jeśli nie ma możliwości montażu klimatyzatora na ścianie, można wybrać opcję przenośną

Upał daje nam się we znaki? Unikajmy gotowania w gorące dni!

Urządzenia kuchenne, w tym szczególnie piekarnik i kuchenka gazowa nie są niestety naszymi sprzymierzeńcami w walce z gorącem. Dlatego najlepiej darować sobie przyrządzanie czasochłonnych dań w najgorętszych godzinach dnia. Jeżeli już mamy w planach gorący posiłek, najlepiej poczekać z przygotowaniem go do wieczora, kiedy możliwe będzie otwarcie okien i przewietrzenie oraz ochłodzenie mieszkania.

W okresie letnim do przygotowania niektórych posiłków, zamiast rozgrzewać cały piekarnik, możemy użyć tostera lub opiekacza. Kiedy w mieszkaniu panuje nieopisany wprost ukrop, nieraz lepszym wyjściem będzie podgrzanie dania w kuchence mikrofalowej lub przygotowanie grilla w zacienionym ogrodzie. W naprawdę upalne dni, kiedy nie mamy na nic siły, dobrze czasem oszczędzić sobie kłopotu i zjeść pyszną zimną kanapkę lub skorzystać z ulubionej restauracji z klimatyzacją.

Jak ochłodzić mieszkanie w upał?

  • Jednym ze sposobów na to, jak ochłodzić mieszkanie bez klimatyzacji, jest unikanie gotowania w najgorętszej porze dnia,
  • Dania wymagające pieczenia lub długiego gotowania najlepiej przygotowywać wczesnym wieczorem, kiedy na zewnątrz jest już nieco chłodniej,
  • Kiedy upał boleśnie daje nam się we znaki, warto czasem odpuścić sobie ciepły obiad i zjeść danie na zimno lub skorzystać z usług lokalnej restauracji.
gotowanie a upały, gotowanie w upały, gotowanie a gorąc w mieszkaniu
W upały warto ograniczyć gotowanie dań w kuchni lub przenieść je na wieczór, gdy jest chłodniej

Zbawienny wpływ roślin

Okazuje się, że nie bez powodu nasi dziadkowie trzymali w domach całe zastępy paproci i dracen – nagromadzone w jednym miejscu, rośliny nie tylko nawilżają powietrze, tworząc swoisty mikroklimat, ale w pewnym stopniu również obniżają panującą we wnętrzu temperaturę. Co więcej, latem o moc zieleni, warto zadbać nie tylko w środku, ale i na zewnątrz budynku. Rośliny okrywowe, takie jak, np. winorośl, bluszcz i inne pnącza doskonale sprawdzają się jako dodatkowa, naturalna warstwa termoizolacyjna.

Rośliny, które pomogą nad zredukować temperaturę w mieszkaniu:

  • Aloes – warto mieć go pod ręką także na wypadek oparzeń słonecznych, gdyż nałożony na skórę, doskonale chłodzi,
  • Drzewko palmowe,
  • Figowiec,
  • Paproć,
  • Roślina wąż,
  • Diabelski bluszcz.
rośliny a upał, rośliny a gorące dni, rośliny w pokoju a temperatura
Duża ilość roślin w mieszkaniu pozwoli skutecznie zredukować temperaturę powietrza

Domowe sposoby na walkę z upałem

Nawet jeżeli zaopatrzyliśmy się już w szereg wentylatorów i wymieniliśmy wszystkie żarówki w domu na nienagrzewające się, warto pamiętać, że istnieją również domowe, doraźne sposoby na ochłodzenie mieszkania. Przebywanie w nagrzanym pokoju ułatwi nam, np. rozwieszenie mokrych prześcieradeł lub ręczników bezpośrednio na nasłonecznionym parapecie. Równie dobry sposobem może być umieszczenie w tym miejscu miseczki z wodą i odświeżającym zapachem, np. miętowym.

Latem zrezygnujmy z puchowej kołdry i śpijmy bezpośrednio pod poszewką – najlepiej pod taką wykonaną z naturalnego materiału, np. lnu, jedwabiu czy bawełny. Ulgę przynieść może nawet zwykłe umycie podłogi zimną wodą – szczególnie gdy na posadzce mamy terakotę. Do tradycyjnych metod zaliczyć można tak naprawdę wszystkie działania, które pomogą nam schłodzić dom, jak i nas samych. W upały śmiało korzystajmy zatem z zimnych pryszniców, pijmy napoje z lodem, a przede wszystkim – nie przemęczajmy się, gdyż dodatkowy wysiłek fizyczny tylko podniesie temperaturę ciała.

Jak schłodzić pomieszczenie bez klimatyzacji domowymi sposobami?

  • Mokry ręcznik lub prześcieradło powieśmy w miejscu bezpośredniego oddziaływania słońca – parując, mokry materiał wytworzy w pokoju przyjemny, orzeźwiający klimat,
  • Aby pomieszczenie zbytnio nie wyschło, ustawmy na parapecie miseczkę z wodą i kropelką olejku zapachowego,
  • Śpijmy wyłącznie pod cienką warstwą naturalnego materiału, np. wykonanego z lnu, bawełny lub znanego z właściwości chłodzących jedwabiu,
  • Kiedy temperatura w środku stanie się nie do zniesienia, umyjmy nagrzaną podłogę zimną wodą,
  • Pamiętajmy, że w upały warto zadbać nie tylko o temperaturę w pomieszczeniu, ale przede wszystkim o nasz własny komfort – nieraz najlepszym ratunkiem od przegrzania się będzie orzeźwiający prysznic, odpoczynek czy szklanka lemoniady z kostkami lodu.
pościel na gorące dni, pościel na upały, spanie w upały
W gorące dni warto zrezygnować z kołdry i zdecydować się na spanie wyłącznie pod cienkim materiałem np. lnem, bawełną czy jedwabiem

Artykuły powiązane

Oceń ten artykuł
(2 głosów)
Ostatnio zmieniany wtorek, 09 lipiec 2019 12:44
komentarz /( 1 )
  • Kamilla
    Kamilla

    poniedziałek, 11 lipiec 2022 13:54

    właśnie czasem te najprostsze metody są najlepsze, Mam na myśli zasłony. Zasłaniam okna w czasie mocnego słońca i wieczorem jest o niebo lepiej!

Skomentuj

Upewnij się, że zostały wprowadzone wszystkie wymagane informacje oznaczone gwiazdką (*). Kod HTML jest niedozwolony.