Co na ścianę w przedpokoju, żeby się nie brudziła?
Jasne, czyste ściany. Wszystko na swoim miejscu i wszystko pod ręką. Wygodny, przestronny i praktyczny. Czyż nie taki powinien być funkcjonalny, nowoczesny przedpokój? Oczywiście, że tak. Nie ma tu miejsca na zbędne bibeloty, za to jest mnóstwo przestrzeni na schowanie wierzchnich ubrań i butów. Nawet w małym mieszkaniu. Dziś przedstawiamy garść propozycji, jak pomalować (choć nie tylko!) ściany w przedpokoju, by się nie brudziły lub też by z łatwością można było z nich zetrzeć każde zabrudzenie. Farby, tapety, panele, tynki... Możliwości jest naprawdę wiele, więc przygotujcie się na mnóstwo ciekawych pomysłów!
O czym przeczytasz w artykule?
- Pomysł na przedpokój
- Jak pomalować przedpokój?
- Co na ścianę w przedpokoju, żeby się nie brudziła?
- Farby emulsyjne na ścianę w przedpokoju
- Farby strukturalne w przedpokoju
- Farby z efektem specjalnym
- Tynk dekoracyjny w przedpokoju
- Tapety do przedpokoju
- Lamperie w przedpokoju
- Biały przedpokój
- Przedpokój w dobrym stylu
Pomysł na przedpokój
Przedpokój, nawet jeśli jest niewielki, nieustawny, czy też od razu połączony z innym pomieszczeniem, warto maksymalnie wykorzystać. To tutaj musi się znaleźć miejsce na kurtki, płaszcze, czapki, szaliki, parasolki i buty. To tutaj będziemy odkładać klucze zaraz po przyjściu do domu i to tutaj dobrze jest również trzymać listy. Dlatego przedpokój warto dobrze rozplanować.
Kilka pomysłów na modny przedpokój:
- Niezwykle praktycznym i efektownym rozwiązaniem jest zamontowanie szafy w zabudowie, w której wydzieli się ławeczkę, by można było wygodnie zdjąć lub włożyć buty. Ławeczka wraz z przylegającą ścianą wyłożone pikowanym materiałem to dopiero rarytas!
- Jeśli mamy mały przedpokój, to dobrym rozwiązaniem będzie zamontowanie w nim wieszaka na okrycia wierzchnie wraz z półeczką na czapki. Dzięki temu zyskujemy dodatkowe miejsce na przechowywanie, które i tak byłoby niewykorzystane.
- W przedpokojach świetnie sprawdzają się uchylne szafki na buty.
- Warto zadbać o to, by przedpokój był dobrze oświetlony. Dodatek w postaci taśmy LED schowanej przy listwie podłogowej stworzy niezwykle przytulną atmosferę.
- Mały przedpokój w bloku można optycznie powiększyć na kilka sposobów: malując ściany na jasny kolor, wieszając duże lustro, montując dyskretne oświetlenie (kinkiety, plafony, listwy LED), wstawiając szafę w zabudowie na całą ścianę, która co prawda zajmie dużo miejsca, ale idealnie pomieści wszystko, co potrzebne.
Jak pomalować przedpokój?
Jak pomalować przedpokój, by wyglądał efektownie, a przy tym był praktyczny? Jako pomieszczenie, do którego wchodzi się z zewnątrz, jest przecież najbardziej narażony na wszelkie zabrudzenia. Czy w takim razie warto malować ściany w przedpokoju na jasny kolor? Nie ma ku temu żadnych przeciwwskazań, a dlaczego, o tym już poniżej. Możesz też sprawdzić, jakie są triki na to, jak optycznie powiększyć przedpokój.
Jak pomalować modny przedpokój?
- Nie ma co kryć. Obecnie modny przedpokój to jasny przedpokój. Sprawia wrażenie większego i wygląda schludnie i czysto. Najczęściej wybieramy więc kolory bieli, szarości lub beżu (koniecznie z dodatkiem białego!).
Co na ścianę w przedpokoju, żeby się nie brudziła?
Nawet jeśli mamy kudłatego psa, który po spacerze w deszczu lubi się otrzepać właśnie w przedpokoju. Nawet jeśli mieszkamy na wsi i błoto na butach to dla nas nie pierwszyzna. Nawet jeśli nasze dzieci próbują swoich sił w malarstwie, wykorzystując do tego celu ściany. Nawet wtedy możemy znaleźć materiał lub farbę, które na ścianie w przedpokoju pozostaną czyste.
Z czego można wybierać?
- Farby emulsyjne (akrylowe, lateksowe, winylowe, akrylowo-lateksowe, winylowo-akrylowe),
- Farby strukturalne (ceramiczne, lateksowe),
- Tynki dekoracyjne (strukturalne, ciągnione, mozaikowe, japońskie, zacierane, stiuki),
- Tapety (welurowe, lateksowe, szklane),
- Lamperie (drewno, panele, płytki, kamień).
Farby emulsyjne na ścianę w przedpokoju
Farby emulsyjne (dyspersyjne) nadają się doskonale wszędzie tam, gdzie ściany narażone są na zabrudzenia i uszkodzenia mechaniczne. Do ich zalet można również zaliczyć dużą wydajność. Na przykład 1 litr farby wystarczy do pomalowania ściany o powierzchni 14 m². Ponadto, są trwałe, szybko schną i łatwo się je rozprowadza. Ich rozcieńczalnikiem jest woda, dlatego w czasie malowania nie wydzielają szkodliwych substancji.
W zależności od żywicy użytej do produkcji farby emulsyjnej wyróżniamy:
- Farby akrylowe. Świetnie pokrywają malowaną powierzchnię i można je zmywać. (Uwaga! Nie wszystkie farby akrylowe można zmywać równie intensywnie i często, dlatego warto sprawdzić zalecenia producenta).
- Farby lateksowe. Bardziej odporne na uszkodzenia mechaniczne, zmywanie, a nawet szorowanie. Nie płowieją i zachowują estetyczny wygląd co najmniej przez kilka lat.
- Farby winylowe. Mimo że ściany pomalowane farbą winylową dość szybko ulegają zabrudzeniom, to łatwo je zmyć.
- Farby akrylowo-lateksowe. Bardziej wytrzymałe i elastyczne niż farby akrylowe.
- Farby winylowo-akrylowe. Dobrze kryją i tworzą gładką, łatwą do zmycia powłokę.
Farby strukturalne w przedpokoju
Farby strukturalne przypominają konsystencją tynki dekoracyjne. Zawierają wypełniacze o różnym stopniu uziarnienia i są gęstsze w porównaniu do innych farb. Nakładając farbę strukturalną, uzyskujemy fakturę, która może imitować na przykład beton lub drewno. Dzięki takim farbom możemy także zapomnieć o problemie nierównych ścian!
Jakie farby strukturalne można znaleźć w sklepach?
- Farby strukturalne ceramiczne. Są odporne na zarysowania, można je zmywać, a nawet szorować. Co więcej, nadają się również do malowania mebli czy boazerii.
- Farby strukturalne lateksowe. Cechuje je wysoka przepuszczalność pary wodnej. Są odporne na wilgoć i szorowanie.
- Farby strukturalne akrylowe. Podobnie jak farby lateksowe, dobrze przepuszczają parę wodną i można je bez obaw zmywać, a nawet szorować.
Farby z efektem specjalnym
Producenci prześcigają się w stosowaniu nowoczesnych, oryginalnych technologii, dzięki którym powstają farby nie tylko trwałe i odporne na zmywanie, ale także zapewniające fantastyczny efekt wizualny. Metaliczny lub jedwabisty połysk, odbijanie światła i nadawanie wnętrzu jasnej poświaty to tylko niektóre z ich zalet.
Jakie właściwości mają farby ze specjalnymi dodatkami?
- Farby z nanocząsteczkami. W zależności od produktu mogą neutralizować zapachy, a także przeciwdziałać rozwojowi mikroorganizmów.
- Farby z teflonem. Odporne na zabrudzenia i na działanie pleśni i grzybów.
- Farby z rozjaśniaczem optycznym. Odbijają niemal dwa razy więcej światła niż inne farby.
- Farby z dodatkiem drobnego pyłu aluminiowego. Odbijają światło, w wyniku czego powstaje metaliczny efekt.
- Farby z pigmentami dekoracyjnymi. Cząsteczki srebra nadają wnętrzu metaliczną poświatę, perłowy puder – jedwabisty połysk, a złociste drobinki – słoneczny blask.
Tynk dekoracyjny w przedpokoju
Korytarz to idealne miejsce do zastosowania tynków dekoracyjnych. Są niezwykle efektowne, a do tego łatwo je zmyć. Choć ich kładzenie nie zawsze jest proste, to efekt z pewnością wart jest wysiłku. Dzięki niemu uzyskujemy oryginalne wzory, wypukłości, a nawet imitacje naturalnych materiałów.
Jakie tynki można położyć na ścianach w korytarzu?
- Tynki strukturalne, na których odciska się efektowne wzory, gdy jeszcze są mokre.
- Tynki ciągnione, które zwierają wypełniacze, dzięki którym podczas nakładania tynku na ścianę tworzą się efektowne wzory.
- Tynki mozaikowe, zawierające drobne kamyczki, tworzące po nałożeniu chropowatą powierzchnię.
- Tynki japońskie, zawierające strzępki jedwabiu, bawełny, włókien celulozowych i mineralnych, a także minerałów i miki.
- Tynki zacierane, najbardziej popularne w naszym kraju. Tynk przecieramy mokrą packą, nadając mu wybraną strukturę.
- Stiuki, mogące imitować strukturę naturalnych kamieni: granitu, marmuru czy trawertynu.
Tapety do przedpokoju
Tapety i fototapety to doskonały pomysł, jeśli chcemy, by ściany w przedpokoju się nie brudziły. Drobny rzucik w dużym przedpokoju lub też rozciągający się pejzaż w małym korytarzu sprawią, że wnętrze stanie się ciekawsze, a jego proporcje się wyrównają. Jednak w przypadku zwykłych tapet papierowych czy tekstylnych takie rozwiązanie się nie sprawdzi. Tapety do przedpokoju powinny być przecież odporne na działanie czynników zewnętrznych.
Jaka tapeta na ścianę w przedpokoju, żeby się nie brudziła?
- Winylowa (składająca się z warstwy papieru i folii PCV, czyli winylu),
- Lateksowa (składająca się z gładkiego papieru syntetycznego o wysokiej gramaturze z włóknami lateksowymi),
- Szklana (składająca się z prasowanej i tkanej przędzy ze specjalnego szkła).
Lamperia w przedpokoju
Wszystkie wymienione powyżej materiały świetnie nadają się na ścianę w przedpokoju. Są odporne na zabrudzenia, a w razie czego można je łatwo zmyć. Jednak nic tak nie ochroni ścian przed czynnikami zewnętrznymi, jak lamperia. W dodatku może być ona pięknym uzupełnieniem stylizacji wnętrza. Tego rodzaju sztukateria na ścianie wywoła spektakularne wrażenie!
Z czego można zrobić lamperię w przedpokoju?
- Z drewnianych paneli,
- Z kamienia,
- Z paneli ze sztucznego tworzywa,
- Z płytek.
Biały przedpokój
Jak już wspomnieliśmy, biel króluje w naszych przedpokojach już od dobrych paru lat i nic nie wskazuje na to, by miało się to zmienić... i bardzo dobrze! Biały to kolor, który dobrze komponuje się ze wszystkimi innymi barwami. Rozjaśnia wnętrze, powiększa je i sprawia, że korytarz jest po prostu miły dla oka. Ciemnym, ciężkim kolorom w przedpokoju mówimy zdecydowane nie, choć teoretycznie są „niebrudzące”.
(Jeszcze inne) pomysły na ścianę w przedpokoju, żeby się nie brudziła:
- Wieszak ze „ścianką”,
- Czerwona cegła na ścianie,
- Szafa w zabudowie na całą ścianę,
- Zestaw do przedpokoju składający się z ławeczki i wysokiej ścianki, na której zamontowane są wieszaki.
Przedpokój w dobrym stylu
Na koniec dodajmy jeszcze, jakie rozwiązania do przedpokoju wybrać w poszczególnych aranżacjach. Choć w ramach poszczególnych stylów mamy dość dużą swobodę wyboru, to jednak każdy z nich prezentuje choćby jeden element, który będzie dla niego charakterystyczny. Zobaczmy więc, jak zadbać o czystą ścianę w przedpokoju, nie zapominając jednocześnie o zachowaniu zasad wybranej aranżacji.
Co na ścianę w korytarzu w wybranym stylu?
- Przedpokój glamour. Tu mile widziane będą tapety we wzory (na przykład w kwiaty czy pionowe pasy). Klimat przepychu wniesie też pikowana, miękka ścianka, a także biała lamperia.
- Przedpokój w stylu skandynawskim. Biała lamperia, szare ściany w połączeniu z białymi listwami przypodłogowymi, a także tapeta w geometryczne, czarno-białe wzory są tu jak najbardziej wskazane.
- Przedpokój w stylu industrialnym. Szary korytarz z tynkiem imitującym beton, z drewnianą lamperią lub ścianą z czerwonej cegły to najlepsi przedstawiciele tego stylu!
- Przedpokój w stylu klasycznym. Tu nie może się obyć bez białych lamperii!
- Przedpokój minimalistyczny. Dbamy o czystość ścian w przewrotny sposób, bo minimalizm kocha duże szafy w zabudowie na całą ścianę.
- Przedpokój w stylu nowoczesnym. Biała cegiełka, ogromne lustra i (podobnie jak powyżej) duże szafy w zabudowie to idealne elementy aranżacji korytarza w nowoczesnym stylu.
czwartek, 14 lipiec 2022 09:17
w domu moich rodziców jest od 30 lat i sprawdza się znakomicie. Nie trzeba malować, czyścić. Nic!