Ściana z TV w salonie INSPIRACJE
Ściana z telewizorem to miejsce, które warto zaaranżować w taki sposób, by współgrało z całością stylizacji. Co więcej, nad telewizorem i pod nim mamy dużo przestrzeni, której nie sposób nie wykorzystać do przechowywania książek, płyt czy też akcesoriów elektronicznych. Jak w takim razie zaplanować całą ścianę telewizyjną? Co nad telewizorem? Jakie wybrać meble i w jakich ustawić je odstępach od telewizora, by idealnie się wpasowały w naszą aranżację? Sposobów na to jest mnóstwo, a dziś przedstawiamy te, które naszym zdaniem są najciekawsze.
O czym przeczytasz w artykule?
- Jakie półki nad telewizorem? Kilka inspiracji na początek
- Jaką wybrać szafkę telewizyjną?
- Ściana z telewizorem w pokojach o różnym metrażu i o różnych wysokościach
- Ściana telewizyjna w różnych wersjach
- Modułowe szafki i półki w salonie
- Ściana TV w salonie. Inspiracje z ramkami
Jakie półki nad telewizorem? Kilka inspiracji na początek
Niezwykle interesującym pomysłem jest powieszenie nad telewizorem półki na książki w kształcie drzewa. Taka półka (podobnie jak telewizor na lamelach) stanowi jednocześnie świetną dekorację, dlatego oprócz niej na ścianie nie trzeba już niczego dodawać. To dobre rozwiązanie do pokoju, w którym półka zajmie niemal całą ścianę. Dołożenie jakichkolwiek dodatków będzie już robiło wrażenie chaosu.
Co nad telewizorem najczęściej montują urządzający? Bardzo popularnym sposobem na aranżację ściany z telewizorem, często stosowanym w naszych domach (i nic dziwnego! Jest prosty, praktyczny i pasuje do każdej stylizacji), jest zawieszenie nad telewizorem wąskiej, długiej półki bez wsporników na długości niemal całej ściany. Półkę wieszamy około 30-40 cm nad odbiornikiem. Zarówno ustawienie książek, jak i dodatków i dekoracji na tej półce można dowolnie zmieniać. Jeśli chcemy maksymalnie wykorzystać miejsce na ścianie nad półką, powieśmy nad nią wąską szafkę z drzwiczkami o takiej samej długości. Alternatywą dla tradycyjnej półki, na której zmieszczą się książki grzbietami do przodu, są wąskie półeczki przeznaczone do stawiania obrazów i zdjęć.
Bardzo dobrym pomysłem na salon z telewizorem jest także wykonanie podświetlanych półek we wnękach. Taka wnęka na telewizor w salonie może być dodatkowo podświetlona. Osoby, które mają sporą biblioteczkę, mogą wykorzystać ścianę nad telewizorem na regał na książki. Wokół odbiornika warto jednak pozostawić co najmniej 40 cm wolnego miejsca, by nasza „dekoracja” nie robiła przytłaczającego wrażenia. Jeśli pozwala na to układ pokoju, warto zdecydować się na regały narożne na książki, których półki „sięgają” nad telewizor.
Dla tych, którzy lubią wykorzystywać dostępną przestrzeń na ścianach tyle, ile to tylko możliwe, mamy coś specjalnego. Wyobraźmy sobie dwie wąskie i długie półeczki z przeszklonymi drzwiczkami. Nad nimi, pod sufitem, na całej długości ściany, niech zawisną gładkie, bezuchwytowe szafki. Prawda, że to sprytny sposób na zyskanie dodatkowego miejsca na przechowywanie (a tego przecież nigdy dosyć!)?
Pomysły na półki nad telewizorem:
- Półka-drzewo,
- Wąska, długa półka nad TV na całej długości ściany,
- Półeczka na obrazy i zdjęcia,
- Podświetlane półki we wnękach,
- Regał na książki wokół telewizora,
- Regał narożny na książki z miejscem na telewizor,
- Długa półka nad telewizorem, a nad nią, u sufitu, zawieszone minimalistyczne, bezuchwytowe szafki.
Jaką wybrać szafkę telewizyjną?
Wybierając szafkę pod telewizor, warto zwrócić uwagę na kilka szczegółów, które mogą mieć znaczenie zarówno dla estetyki całego pomieszczenia, jak i wygody użytkowania. Przede wszystkim szafka taka powinna mieć odpowiednią wysokość, by nie zaburzać proporcji w salonie. Trzeba też jednak pamiętać, że dla wygodnego oglądania będziemy potrzebować mebla, na którym stojący odbiornik będzie się znajdował na linii wzroku (lub nieco poniżej) osób siedzących na sofie lub na fotelach. Na jakiej wysokości powiesić telewizor? Optymalna wysokość będzie więc się mieścić w przedziale od 50 do 60 cm.
Na co jeszcze zwrócić uwagę, wybierając szafkę pod telewizor? Blat szafki powinien być zawsze szerszy niż sam ekran. W przeciwnym razie całość będzie nieproporcjonalna. Mała rada: jeśli okaże się, że blat jest zbyt długi w stosunku do naszego telewizora, warto przestawić odbiornik bliżej krańca szafki, zamiast pośrodku. Pozwoli to wyrównać nieco proporcje.
Czy głębokość szafki będzie miała tu znaczenie? Na pewno tak, jeśli będziemy chcieli przechowywać w niej na przykład konsole czy dekodery (w takim wypadku powinna ona mieć co najmniej 30 cm głębokości). W płytszej szafce ułożymy na płasko książki o formacie A5, a w głębszej także albumy o formacie A4. Najlepszym rozwiązaniem jest wnęka na telewizor w salonie – jeśli ją masz, wykorzystaj każdy jej centymetr!
Kilka spraw, na które warto zwrócić uwagę, wybierając szafkę pod telewizor:
- Szukamy takiego modelu szafki, który pozwoli nam zachować odpowiednie proporcje w stosunku do całej aranżacji,
- Szafka na telewizor powinna mieć wysokość około 50-60 cm,
- Głębokość szafki zależy od tego, co będziemy w niej przechowywać. Konsole i modemy wymagają szafki o głębokości około 30 cm.
Ściana z telewizorem w pokojach o różnym metrażu i o różnych wysokościach
W ciasnym wnętrzu o niewielkim metrażu warto pozostawić trochę pustego miejsca pomiędzy półkami i telewizorem. Istotna jest także odległość telewiora od kanapy. Pozwoli to uzyskać efekt większej przestronności. Ta sama zasada dotyczy również innych mebli, a nawet roślin doniczkowych. Wystarczy 10 cm pustego miejsca między poszczególnymi elementami aranżacji, by pomieszczenie wydało się większe i by nie robiło przytłaczającego wrażenia.
W dużym salonie na ścianie z telewizorem świetnie sprawdzi się regał obudowujący odbiornik. Dzięki niemu wnętrze będzie się wydawać bardziej przytulne i będzie miało lepsze proporcje. Ale tu uwaga! Pozostałe ściany powinny być również „zagospodarowane”. Nic tak nie burzy harmonii i proporcji pokoju, jak zabudowanie jednej ściany i pozostawienie pozostałych ścian pustymi (lub prawie pustymi).
Jeśli chcemy obniżyć optycznie zbyt wysoki pokój, warto powiesić tuż pod sufitem szafki (takie, o których wcześniej była już mowa). Pozwolą one nie tylko na uzyskanie lepszych proporcji pomieszczenia, ale także dadzą nam dużą ilość miejsca do przechowywania.
W niskim pokoju lepiej zrezygnować z wieszania półek lub szafek tuż przy suficie. Tu lepiej sprawdzi się pozostawienie od góry co najmniej dwudziestocentymetrowego, pustego miejsca. To dobry sposób na optyczne podwyższenie pokoju.
Jakie półki i szafki powiesić nad telewizorem, by współgrały z proporcjami pokoju?
- W przypadku niewielkiego pokoju staramy się pozostawiać co najmniej 10 cm wolnego miejsca pomiędzy poszczególnymi elementami wystroju wnętrza (meble, telewizor, rośliny w doniczkach).
- W przestronnym salonie dobrze się sprawdzi regał na całą ścianę telewizyjną, zwłaszcza jeśli mamy wyjątkowo duży odbiornik (dzięki takiemu rozwiązaniu nie przytłoczy on całego wnętrza).
- Jeśli salon jest niski, staramy się nie wieszać półek ani szafek u samej góry. Pozostawiamy co najmniej 20 cm wolnej przestrzeni.
- Proporcje zbyt wysokiego pokoju dziennego z telewizorem możemy w łatwy sposób wyrównać, wieszając na ścianie telewizyjnej tuż pod sufitem proste, minimalistyczne szafki.
Ściana telewizyjna w różnych wersjach
Uzupełnienie ściany z telewizorem mogą stanowić nie tylko półki czy meble, ale także na przykład oryginalne wykończenie. Co nad telewizorem, by wyróżnić tę ptrzestrzeń? Jednym z bardzo efektownych rozwiązań jest położenie tapety z subtelnym wzorem i w delikatnym kolorze. Doda ona głębi całemu pomieszczeniu, a ponadto w elegancki sposób wyróżni ścianę telewizyjną (wnęka na telewizor w salonie da podobny efekt). Do tego celu świetnie nada się tapeta w pasy lub z motywami roślinnymi.
Jeśli szukamy sposobu na ścianę telewizyjną i mamy możliwość odsłonięcia czerwonej cegły, zróbmy to! W ostatnim czasie takie wykończenie ściany robi prawdziwą furorę i nie ma w tym nic dziwnego. Wygląda doskonale niemal w każdej stylizacji i dzięki niemu całe wnętrze nabiera niepowtarzalnego charakteru. Jeśli w pokoju dominuje cegła, to co nad telewizorem w salonie musi się też znaleźć? Skorzystaj z poprzemysłowej stylistyki! Wybierz efektowne zegary czy metalowe dekoracje.
W pomieszczeniach urządzonych w stylu loftowym (industrialnym) lub też nowoczesnym, świetnym sposobem na wykończenie ściany telewizyjnej będzie beton (a raczej jego faktura uzyskana dzięki specjalnej farbie czy też płytom). Dodatkowym plusem takiego rozwiązania jest fakt, iż „surowa”, szara ściana, nie będzie niczym rozpraszać podczas oglądania telewizji (choć nic nie stoi na przeszkodzie, by również powiesić na niej półki czy szafki).
W tym miejscu nie możemy nie wspomnieć o ściankach działowych zbudowanych specjalnie z przeznaczeniem na telewizor. W takim wypadku świetnie sprawdza się także biokominek (poniżej odbiornika). Półki na przestrzał lub też w formie podświetlanych wnęk będą tu stanowiły dodatkową, niezwykłą dekorację. Pamietaj, że biokominek w sypialni czy salonie ma mnóstwo zalet, ale warukiem tego jest odpowiedni montaż.
Co nad telewizorem? Kilka sposobów na efektowną ścianę telewizyjną:
- Położenie na ścianie tapety w subtelne wzory i w delikatnych kolorach, na przykład z motywami roślin lub w paski,
- Odsłonięcie czerwonej cegły na ścianie,
- Położenie płyt betonowych lub pomalowanie ściany specjalną farbą nadającą powierzchni fakturę betonu,
- Zbudowanie specjalnej ścianki telewizyjnej, która będzie się prezentować wyjątkowo efektownie zwłaszcza w towarzystwie biokominka i otwartych półek lub też półek w postaci podświetlanych wnęk.
Modułowe szafki i półki w salonie
Osobom, które preferują w aranżacji wnętrz wykorzystanie mebli z jednego kompletu, powinny przypaść do gustu meble modułowe. Pozwalają ona na dobranie elementów o różnych wymiarach i z różnymi frontami (szklane, na wysoki połysk, matowe). Kompozycja z takich mebli wykonana na ścianie z telewizorem będzie dostosowana do możliwości pomieszczenia, a jednolite fronty i korpusy nie będą odciągały wzroku od ekranu. Meble modułowe dają możliwość dużego wyboru szafek pod telewizor, półek do powieszenia nad odbiornikiem, a także szafek i szaf. Taki zestaw z reguły rozwiązuje dylemat dotyczący tego, co nad telewizorem w salonie.
Dzięki meblom modułowym do salonu możemy wykonać zamkniętą kompozycję z szafek na ścianie telewizyjnej. Podobnie jak w przypadku zabudowanego regału, takie rozwiązanie sprawdzi się w dużych pomieszczeniach i tam, gdzie znajduje się wnęka na telewizor w salonie. Kompozycja otwarta z kolei będzie doskonałym wyborem do mniejszych salonów, w których otwarte półki będą okalać telewizor tylko częściowo.
Chociaż wiele osób woli symetryczny sposób rozwieszenia półek nad telewizorem, warto wiedzieć, że asymetryczne ustawienia dodają wnętrzu ciekawego akcentu i pozwalają na optyczne wyrównanie proporcji pomieszczenia. Jeśli dodatkowo pozostawimy pomiędzy półkami i telewizorem sporo miejsca, uzyskamy efekt optycznego powiększenia pokoju dziennego.
Co warto wiedzieć na temat mebli modułowych?
- Pozwalają na spersonalizowane ustawienie, a jednocześnie pozostają spójne.
- Dają duże możliwości wyboru rodzajów mebli (półki zamknięte i otwarte, szafki) oraz kolorów i wykończeń (matowe, na wysoki połysk, przeszklone).
- W dużym salonie na ścianie telewizyjnej warto stworzyć coś na kształt meblościanki, wieszając półki i szafki nad telewizorem.
- W małym pokoju dziennym, wieszając półki nad telewizorem, pozostawmy pomiędzy nimi sporo przestrzeni, dzięki czemu pomieszczenie będzie się wydawało większe.
- Asymetryczne rozwieszenie półek nad telewizorem pozwala na wyrównanie proporcji całego pomieszczenia.
Ściana TV w salonie. Inspiracje z ramkami
Ściana TV, na której zawiesimy zdjęcia czy też grafiki lub obrazki, będzie się prezentować bardzo efektownie, jednak w tym wypadku trzeba ostrożnie dobierać ramki i z rozmysłem tworzyć całą kompozycję. To, co nad telewizorem bedzie rzutowało o charakterze aranżacji.
Jednym ze sposobów na „uzupełnienie” ściany z telewizorem ramkami jest zawieszenie ich wokół odbiornika. Ramki dopasowujemy do ramy telewizora. Ich kolor może się nieznacznie różnić, jednak nie powinien tworzyć dużego kontrastu, ponieważ będzie odciągał wzrok od ekranu.
Jak zaplanować kompozycję z ramek wokół telewizora? Bierzemy duży arkusz papieru i odrysowujemy na nim prostokąt wielkości telewizora. Teraz układamy wokół niego zdjęcia czy też obrazki i po uzyskaniu zadowalającego efektu, odrysowujemy je również na papierze. Zaznaczamy miejsca, w których mają się znaleźć gwoździe. Potem przyklejamy nasz arkusz na ścianie i wbijamy gwoździe w zaznaczone punkty.
Wielbiciele symetrii w aranżacji wnętrz z pewnością będą woleli prostsze rozwiązanie. Wybieramy na przykład zdjęcia lub obrazy o jednakowym formacie, a następnie zawieszamy je po bokach telewizora. Jeśli ustawimy ramki pionowo, uzyskamy dodatkowo efekt optycznego podwyższenia pomieszczenia.
Co nad telewiozrem w salonie? Dobrym pomysłem jest również zawieszenie fotografii czy obrazów w rzędzie nad odbiornikiem. Wyznaczamy pomiędzy nimi równe odstępy i wieszamy tak, by były na jednakowym poziomie. Dzięki temu nie będą odciągały wzroku od ekranu. Alternatywą dla takiego rozwiązania jest (wspomniane już) zawieszenie nad telewizorem wąskiej półeczki przeznaczonej specjalnie do stawiania zdjęć lub obrazów.
W jaki sposób powiesić zdjęcia lub obrazy na ścianie telewizyjnej?
- Asymetrycznie, wokół odbiornika,
- Symetrycznie, nad telewizorem lub po jego bokach,
- Na wąskiej półeczce.
piątek, 24 czerwiec 2022 15:34