Jakie rośliny są bezpieczne dla kota, a jakie trujące? PRZEGLĄD
Opieka nad kotem wiąże się nie tylko z wyborem zdrowej karmy i regularnymi wizytami u weterynarza, lecz także sprawdzeniem, czy dom jest dla zwierzęcia w pełni bezpieczny. Ciekawski pupil zajrzy wszędzie i chętnie spróbuje roślin, które mogą być dla niego trujące. Przeczytaj nasz artykuł, żeby dowiedzieć się, jakie kwiaty nie powinny znajdować się w zasięgu małego przyjaciela. Podpowiemy Ci również, które rośliny doniczkowe bezpieczne dla kota mogą zdobić Twój dom.
O czym przeczytasz w artykule?
- Rośliny trujące dla kota – jakie objawy występują po spożyciu?
- Rodzina liliowatych – rośliny trujące dla kota
- Draceny – rośliny szkodliwe dla kotów
- Skrzydłokwiat a kot – o czym musisz wiedzieć?
- Czy lawenda jest trująca dla kota?
- Bromelia – czy jest trująca?
- Juka a kot
- Fikus a kot
- Ruta zwyczajna – koty nie lubią jej zapachu
- Rośliny doniczkowe bezpieczne dla kota – czy istnieją?
Rośliny trujące dla kota – jakie objawy występują po spożyciu?
Rośliny doniczkowe sprawiają, że dom jest bardziej przytulny, a aranżacja ciekawsza. Względy wizualne nie są jednak najważniejsze, zwłaszcza jeśli masz kota – okazuje się bowiem, że kwiaty mogą okazać się bardzo szkodliwe dla pupila. Wydaje Ci się, że Twój kot nie jest zainteresowany roślinami, dlatego nie chcesz usuwać ich z domu? To błędne myślenie, ponieważ w przypadku niektórych gatunków wystarczy jednorazowe obgryzienie niewielkiej ilości, żeby w małym organizmie wywołać nieodwracalne zmiany.
Zatrucie toksyczną rośliną wywołuje ślinotok, biegunkę, apatię, ból brzucha, brak apetytu, drgawki, a nie rzadko prowadzi nawet do śmierci. Obgryzienie kwiatu może dać natychmiastowe objawy lub wywołać szkody dopiero po jakimś czasie. Niebezpieczne rośliny sprawiają, że nerki kota pracują coraz słabiej, a serce ma zaburzony rytm. Nie podejmuj więc ryzyka i sprawdź wszystkie rośliny, jakie masz w domu, a dzięki temu uchronisz swojego pupila przed zatruciem.
Objawy zatrucia toksyczną rośliną:
- Ślinotok,
- Biegunka,
- Ból brzucha,
- Brak apetytu,
- Drgawki,
- Brak ochoty na zabawę,
- Osłabienie nerek lub wątroby,
- Przyspieszenie akcji serca lub jej spowolnienie.
Rodzina liliowatych – rośliny trujące dla kota
Rośliny szkodliwe to często te, które doskonale znasz, lubisz ich zapach i obserwujesz, jak rosną w ogrodach sąsiadów. Do jednych z najbardziej trujących dla pupili kwiatów należą te z rodziny liliowatych, które wyróżniają się dużą toksycznością i co ciekawe mogą powodować nieprzyjemne objawy nie tylko u zwierząt, lecz także u ludzi. Jeśli lilia jest elementem bukietu zdobiącego Twój dom i masz kota, zrezygnuj z tej niebezpiecznej dekoracji. Toksyczne w tych kwiatach są zarówno płatki, jak i pręciki czy łodygi, a nawet delikatny pyłek, który się z nich rozsypuje.
Lilie mają działanie silnie nefrotoksyczne, co oznacza, że niszczą nerki. Oprócz zwykłych objawów, jakie mogą pojawić się przy zatruciu, kot może wykazywać zwiększone pragnienie. To z pewnością nie umknie Twojej uwadze, ponieważ mruczki rzadko podchodzą do miski z wodą. Z natury nie piją bowiem zbyt wiele, a wodę pobierają z pokarmów. Po spożyciu dowolnej części lilii może pojawić się także ból brzucha wywołany powiększeniem nerek.
- Rodzina liliowatych to rośliny szkodliwe dla kotów, ponieważ mają działanie nefrotoksyczne. Problemy z nerkami mogą pojawić się po spożyciu płatków, pręcików, łodyg czy pyłku, ponieważ każda z części lilii jest toksyczna.
Draceny – rośliny szkodliwe dla kotów
Dracena to popularna roślina doniczkowa, która zdobi wiele polskich domów. Poznasz ją po oryginalnych liściach – są długie i zielone, a po środku ozdobione jaśniejszym pasem. Znajdziesz również inne odmiany tej rośliny pokojowej.
Okazuje się, że draceny to również rośliny szkodliwe dla kotów, a za ich toksyczność odpowiadają przede wszystkim saponiny znajdujące się w liściach. Zatrucie nimi może doprowadzić do zmian w zachowaniu zwierząt, rozszerzenia źrenic, obrzęków kończyn, wymiotów, obniżenia poziomu białka we krwi. Nudności oraz brak apetytu skutkują odwodnieniem zwierzęcia, dlatego podczas leczenia zatrucia stosuje się dożylną infuzję płynów.
- Rośliny trujące dla kotów to draceny, w których znajdują się toksyczne saponiny. Po spożyciu mogą pojawić się problemy z wymiotami, ale także powiększone źrenice, obrzęk kończyn czy ogólne osłabienie i apatia.
Skrzydłokwiat a kot – o czym musisz wiedzieć?
Skrzydłokwiat to roślina, która charakteryzuje się intensywnie błyszczącymi, zielonymi liśćmi i białymi kwiatami. Jest lubiana ze względu na to, że potrafi oczyszczać powietrze z alkoholu znajdującego się w perfumach czy szkodliwych substancji, które są wydzielane z dymem papierosowym. Niestety skrzydłokwiat trujący dla kotów jest w dużym stopniu, więc jeśli masz pupila, jak najszybciej pozbądź się rośliny.
Skrzydłokwiat jest niebezpieczny dla kota ze względu na substancje, które drażnią jamę ustną i powodują pieczenie żołądka. Objawy zatrucia rośliną to przede wszystkim wymioty, brak chęci do zabaw, awersja do jedzenia, ale niestety również śmierć. Wysoką toksycznością charakteryzują się kwiaty, kłącza, pędy oraz liście, dlatego w domu odpowiedzialnego kociarza nie ma miejsca na skrzydłokwiat. Trujący dla kotów gatunek możesz postawić na biurku w pracy lub oddać przyjaciołom, a Twój pupil będzie bezpieczny.
- Niestety skrzydłokwiat trujący dla kotów jest wyjątkowo silnie, dlatego jego spożycie może doprowadzić nawet do śmierci pupila. Zawarte w roślinie substancje drażnią żołądek i powodują pieczenie.
Czy lawenda jest trująca dla kota?
Lawenda zdobi wiele ogrodów, ale można ją uprawiać również w mieszkaniu. Wyróżnia się fioletowym zabarwieniem i niezwykłym aromatem, który odstrasza komary. Chcesz rozpocząć uprawę tej rośliny i zastanawiasz się, czy lawenda jest trująca dla kota?
Zdania odnośnie do tego kwiatu są podzielone. Niektóre ze źródeł wspominają, że lawenda jest trująca dla kota, a jej spożycie może wywołać nudności, wymioty oraz brak apetytu. Aromat fioletowych kwiatów jest nielubiany przez mruczki i często polecany jako odstraszacz. Z drugiej strony pojawia się jako dodatek zapachowy do żwirku oraz obroży służących do odstresowania kotów.
Brak wiarygodnych źródeł sprawia, że musisz samodzielnie podjąć decyzję, która może okazać się ryzykowna. Samo wdychanie zapachu lawendy nie powinno wywołać żadnych objawów u mruczka, jednak jej regularne podgryzanie może okazać się szkodliwe. Jak często bywa, to zbyt duża dawka sprawia, że dany gatunek jest toksyczny.
- Odpowiedź na pytanie, czy lawenda jest trująca dla kota, nie jest jednoznaczna. Część źródeł potwierdza, że fioletowy kwiat może wywoływać wymioty i brak apetytu, jednak aromat znajduje się w produktach przeznaczonych dla mruczków, na przykład żwirku czy obroży feromonowej.
Bromelia – czy jest trująca?
Roślinę z rodziny ananasowatych określa się jako guzmanię. Jej liście mogą mieć różne odcienie – zielone, bordowe, brązowe. Kwiaty natomiast przyjmują jaskrawy, czerwony lub pomarańczowy kolor. Bromelia wyróżnia się tym, że po wydaniu kwiatów zasycha, co jest naturalnym procesem.
Bromelia określana jest jako nietoksyczna dla kotów, dlatego możesz ozdobić nią swój dom, jeśli masz pupila. Chcesz, żeby prezentowała się pięknie jak najdłużej? Ustaw ją poza zasięgiem kota, który być może zechce jej spróbować, a dodatkowo zadbaj o wilgotne podłoże oraz regularne zraszanie liści, jednak bez kwiatów. Guzmania potrzebuje ciepłego stanowiska i słońca, ale nie narażaj jej na bezpośredni kontakt z intensywnymi promieniami słonecznymi, ponieważ mogą uszkodzić delikatny kwiat.
- Bromelię uważa się za bezpieczną dla kotów. Roślina z rodziny ananasowatych potrzebuje wilgotnego podłoża, częstego zraszania oraz ciepłego stanowiska.
Juka a kot
Juka to dość duża roślina pokojowa, która cieszy się popularnością ze względu na łatwość uprawy, efektowny wygląd oraz niewielkie wymagania. Poznasz ją po pniu porośniętym liśćmi układającymi się w pióropusz. Zastanawiasz się, czy juka jest trująca dla kota? Niestety tak, więc jeśli zdobi Twój salon, pozbądź się jej jak najszybciej.
Do niedawna uważano, że tylko juka ogrodowa jest szkodliwa dla kotów, jednak okazuje się, że toksyczne działanie wykazuje również roślina domowa. Niebezpiecznym składnikiem są saponiny. Spożycie tej rośliny przez kota może doprowadzić do wymiotów, a one z kolei do odwodnienia, które jest wyjątkowo niebezpieczne.
- Juka jest niebezpieczna dla kotów ze względu na zawarte w niej saponiny. Spożycie rośliny może doprowadzić do wymiotów, a one do odwodnienia organizmu Twojego pupila.
Fikus a kot
Fikus to dekoracyjna roślina, która zdobi wiele polskich domów. Sympatię zdobyła ze względu na brak trudności w uprawie i wygląd mogący urozmaicić nawet najprostszą aranżację. Roślina doniczkowa, określana również jako figowiec, ma wiele odmian.
Zastanawiasz się nad fikusem lirolistnym, benjamina czy sprężystym? Zrezygnuj! Sok każdej odmiany tej rośliny jest drażniący zarówno dla skóry, jak i błon śluzowych przewodu pokarmowego Twojego pupila.
- Łatwy w uprawie i efektowny fikus ma wiele odmian, a każda z nich jest niebezpieczna dla kota. Sok rośliny może podrażnić skórę oraz przewód pokarmowy zwierzęcia.
Ruta zwyczajna – koty nie lubią jej zapachu
Ruta zwyczajna dorasta nawet do metra wysokości, a jej kwiaty są małe i żółte. Roślina nie jest wykorzystywana do ozdabiania domów, ale znajduje zastosowanie w ziołolecznictwie. Jednak to nie jedyna funkcja, jaką może spełniać ruta zwyczajna. Koty nie lubią jej zapachu, dlatego wiele osób uprawia ją w ogrodzie, żeby odstraszyć niechcianych gości.
Na Twoją posesję zaglądają pupile sąsiadów i obawiasz się o zdrowie własnych kotów? Zwierzęta te są wyjątkowo terytorialne, dlatego nawet wizyta obcego mruczka może je zestresować, kiedy zauważą kota przez okno. Zadbaj więc o ich zdrowie i zdecyduj się na rutę zwyczajną, która swoim aromatem odstraszy nieproszonych gości. W podobny sposób zadziała lawenda, jednak nie wszystkie koty ominą ją szerokim łukiem.
- Ruta zwyczajna to roślina, która zdobi ogrody i jest wykorzystywana w ziołolecznictwie. Koty nie lubią jej zapachu, dlatego możesz posiać ją na posesji, żeby odstraszyć nieproszonych gości.
Rośliny doniczkowe bezpieczne dla kota – czy istnieją?
Masz wrażenie, że musisz zupełnie zrezygnować z roślinności w domu, żeby Twój pupil był bezpieczny? Nie jest tak źle! Kwiaty bezpieczne dla kota również istnieją, a ich wygląd niczym nie odbiega od toksycznych gatunków.
Bezpieczne kwiaty doniczkowe to paprocie, a dokładniej nefrolepis wyniosły, którym możesz udekorować swój dom. Ta piękna roślina rewelacyjnie zaprezentuje się zawieszona na suficie, ale może również stanąć w donicy. Nietoksyczna dla kotów roślina jest łatwa w uprawie, a dodatkowo skutecznie oczyści powietrze. Nefrolepis najlepiej będzie czuł się na lekko zacienionym stanowisku, regularnie zraszany i podlewany w taki sposób, żeby stale miał wilgotne podłoże.
Kwiaty bezpieczne dla kota to sępolie fiołkowe, które określa się również jako fiołki afrykańskie. Roślina wyróżnia się niewielkimi wymiarami i pięknym odcieniem – najbardziej popularna jest fioletowa. Zadbaj o to, żeby sępolia miała stanowisko jasne, ale bez bezpośredniego kontaktu z promieniami słonecznymi. Nigdy nie zraszaj liści, a kwiat podlewaj wyłącznie do podstawki, żeby sam mógł pobierać potrzebną mu ilość wody.
Rośliny doniczkowe bezpieczne dla kota urozmaicą przestrzeń, ale mogą również pomóc Twojemu pupilowi. Pamiętaj o regularnym wysiewaniu trawy – najlepiej sprawdzi się owies, dzięki któremu zwierzę pozbędzie się zalegającej w przewodzie pokarmowym sierści. Uważaj na roślinę o nazwie Cyperus alernifolius Zumula – często określa się ją jako trawę dla kotów, jednak zwierzę nie może jej spożywać, ponieważ grozi to zatruciem.
Bezpieczne kwiaty doniczkowe i nietoksyczne rośliny to:
- Nefrolepis wyniosły,
- Sępolie fiołkowe,
- Owies, który pupil może podgryzać, co ułatwi mu usuwanie sierści z przewodu pokarmowego.
środa, 06 lipiec 2022 09:06
Dzięki!